ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2010

Restaurant LA PIAZZETTA / Te simti ca in Italia

Acum cateva luni, am descoperit, in sfarsit, o pizza cu adevarat buna in Cluj.

Restaurantul La Piazzetta se afla pe Eroilor, pe partea cu zona pietonala. In acest loc, inainte era un magazin cu obiecte sanitare. Nu stiu cine s-a ocupat de amenajarea acestui loc, dar e superb. Este facut exact ca o piazzetta italiana. Pe pereti au facut usi si geamuri false, ca si cum chiar ar fi locuinte, stalpi, marchiza, balcoane, iar tavanul este din sticla.

Muzica, bineinteles, numai italiana, servire ireprosabila si cea mai buna pizza din Cluj. Eu, de obicei, imi iau pizza mai simpla sau quatro formagi. Dupa parerea mea, pe o pizza nu au ce cauta carnati si crenvusti si salamuri de 2 lei. Oricum, gusturile nu se discuta. La alte pizzerii, iti arunca cele mai penibile ingrediente, ca doar e mai ieftin, si asa ei o numesc pizza. Aici nu veti intalni asa ceva. Pana si sosul este foarte gustos, preparat de ei si nu ketchup lungit cu apa.

Si inca ceva. Totul este pregatit in fata ta. Stai la masa si vezi cuptoarele cu lemne si bucatarii cum iti prepara mancarea. Cafeaua, bineinteles, ca e Lavazza, cea mai buna cafea, dupa parerea mea.

Tot, tot este exact ca si in Italia. Am mai vazut tentative din acestea, dar La Piazzetta le intrece pe toate. Paste inca nu am luat, dar banuiesc ca sunt grozave.

Poze nu am, dar gasiti informatii aici click aici

Trimis de Alina Morar in 22.06.10 11:08:22

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.10 11:45:16]

redenumit sectiunea in "Restaurante, terase, baruri Cluj"; se pot aduna aici si alte recomandari pentru obiective de acest gen din Cluj

crosbyx*
[26.06.10 14:41:42]

Felicitari pt review (punctaj maxim), ne-ai convins, vom merge si noi cat de curand.

Pentru amatorii de pizza si paste, probabil cele mai apropiate de cele din Italia le veti gasi si la restaurantul Il Milanese din Floresti.

magdalena
[18.09.10 11:39:59]

Pare interesant acest restaurant descris de tine, iar acum ca se apropie ora pranzului...

gheisa
[05.11.11 15:18:56]

@Alina Morar: si eu amfostacolo, sunt de acord ca e o pizza foarte buna, insa nu chiar "cea mai buna" din Cluj. Si eu sunt amatoare si mare mancatoare de pizza si am mai mancat pizza extrem de buna si la Marty, la Amigos in Hasdeu (cu toate ca in ultimul timp nu a mai fost asa de buna), sau prin alte parti care nu imi vin acum in minte.

La Piazzeta au si mancare buna, pastele sunt delicioase. Tot pe Eroilor mai este un restaurant (imi scapa numele, se coboara undeva pe niste scari), unde este de asemenea o pizza buna si o atmosfera intima. Nu zic ca la Piazzeta nu o fi atmosfera asta, dar mi se pare ca prea s-au straduit oamenii aia sa faca ceva mai deosebit si nu le-a iesit asa cum vroiau (nu imi place interiorul acela, curtea, care e acoperita cu geamuri termopane sau ce or fi, care tot timpul sunt murdare... o singura data mi-a placut enorm, cand ploua si se auzeau picurii si puteam sa vad ce tare ploua afara; amfostacolo de foarte multe ori, dar tot timpul mi se parea asa pustiu...).

Acum totul depinde de gusturi...

Alina MorarAUTOR REVIEW
[05.11.11 15:48:44]

De la Piazzetta n-am mai mancat de mult, de la Marty nu mai imi place, nu mai e ce a fost mai demult, acum vreo 7-8 ani era foarte buna, iar de la Amigos nu am mancat.

Acum am preferat sa mananc la Tonight, e pe Calea Turzii. Tonight gasesti si in Bistrita si in Sangeorz Bai, cred.

Si ne-am mai comandat acasa de la o firma de cattering... si e foarte buna. De la Expres Chef.

Mie amenajarile de la Piazzetta mi s-au parut interesante, poate conteaza si atmosfera...

cristi_an3000
[05.11.11 16:07:03]

Din pacate aia din Sangeorz-Bai s-a inchis. Cand mai ajungem pe la parintii mei obisnuim sa-i scoatem la o pizza. De obicei mergeam in Sangeorz-Bai la Tonight (ei stau la doar 20 km de Sg Bai), dar cand am mers odata, acu' vreun an, era inchis si nimeni nu stia daca o sa se redeschida vreodata.

Katyella
[07.12.11 15:07:35]

Sunt de acord cu Gheisa. Pizza nu e "cea mai buna" la Piazzeta

Mie imi plac ciorbele de acolo

Alina MorarAUTOR REVIEW
[07.12.11 18:34:36]

In acel moment pentru mine era! Mai demult cea mai buna, dupa parerea mea, era la Ritm.

Gusturile nu se discuta

Alina Morar, crosbyx*, gheisa, Katyella, magdalena