ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2019
STATUS: POSEIDON
OCT-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Un hotel convenabil în inima Cataniei

V-am povestit recent despre ultima noastră călătorie, o combinație între 3 zile în Sicilia și o croazieră de 5 zile în Mediterana vestică (vezi impresii, vezi impresii). Îmi vine un pic ciudat să vorbesc despre hoteluri pe care nu le-am ales eu, până acum nu prea am făcut-o, dar mi-am reconsiderat între timp poziția; în fond, am stat acolo și ar fi util să-mi prezint impresiile către utilizatorii acestui site, acesta nefiind despre mine și ceea ce mă reprezintă, ci despre turism sub aspectul său cel mai general.

Așadar, azi voi povesti despre hotelul care ne-a găzduit 2 nopți în Catania, NH Catania Centro. Adresa este Piazza Trento 13; noi am ajuns acolo direct de la aeroport, cu microbuzul cam hârbuit al hotelului (săracele suspensii! da’ săracele noastre oscioare!) Precum îi sugerează și numele, poziția sa este relativ centrală: circa 10 minute de mers pe jos până la Via Etnea (pricipala arteră comercială a orașului), cam 30 de minute până la mare (Porto Rossi) sau până în inima centrului vechi, Piazza del’Elefanto.

Fiind un grup format din aproximativ 20 de persoane, procedura de cazare a durat câteva minute, nu prea multe, camerele cred că erau deja pre-alocate. Tati s-a ocupat de primirea cartelei magnetice, eu am așteptat cumințică pe un fotoliu din lobby, împreună cu bagajele. Ocazie să arunc o privire-două prin jur. Intrarea în hotel se face pe o ușă din aceea rotativă, cu senzor. Holul de la parter e lung și acoperit cu gresie lucitoare, recepția se află în dreapta, iar în capătul opus un bar, la care n-am văzut să fie vreun lucrător permanent. Din loc în loc, grupuri de măsuțe și fotolii, câte un lampadar, aplice luminoase pe pereți. Aspect general ok, un pic ponosit.

Hotelul are 7 etaje, deservite de 2 sau 3 lifturi. Restaurantul se află la primul etaj, iar cele 6 camere de conferințe sunt împărțite în mod egal între parte și etajul 1. Nouă ni s-a alocat camera 527, la etajul al 5-lea. Ușa se deblochează cu ajutorul unui card magnetic, care trebuie așezat într-un locaș special, în hol, pentru a activa electricitatea. Compartimentarea camerei este una obișnuită – hol, baie, dormitor, iar suprafața medie (16 mp, zice booking). Prima impresie – nici prea-prea, nici foarte-foarte, o cameră de hotel banală, dar funcțională, perfectă pentru tranzit.

Nici dotările nu ies în evidență în niciun fel, fiind cele obișnuite. Am avut un pat dublu încadrat de noptiere (înțeleg că o parte din camere dețin paturi twin), un corp de mobiler multifuncțional (birou-minibar-mic spațiu pentru seif), un dulap încastrat în peretele dinspre baie. Patul a avut saltea de calitate, așternuturi albe, din bumbac, o pilotă călduroasă și câte 2 perne de fiecare. În blatul de la capul patului erau fixate mici veioze de citit, cu braț reglabil. Alte veioze cu abajur erau pe noptiere, iar în blaturile acestora – prize și întrerupătoare. Pe una din noptiere, în plus, telecomanda TV-ului, un carnețel cu pix și telefonul fix; alături, un cartonaș cu mesajul: „Ai nevoie de un încărcător pentru mobil, de alte chestii pe la baie sau orice altceva? Apeleză 0!”

Mai erau prize și în dreptul biroului, dar și pe peretele comun cu baia, și la baie, desigur. Minibarul conținea 2 pet-uri cu apă, 2 doze de bere, o cutiuță cu suc și un kit-kat. Pe birou am găsit o tăviță cu 2 pahare, un pachet de chips-uri, lista de prețuri și meniul pentru room service. Și o broșură cu informații despre Catania, genul acela cu o sumedenie de reclame; n-am prea aprofundat-o.

Dulapul era ok compartimentat, cu ceva rafturi și spațiu pentru umerașe, dar nu l-am folosit; pentru doar 2 zile nu ne-am mai scos hainele din trolere. Am găsit pe hol o chestie cum n-am mai întâlnit niciodată până acum, nici n-am prea fost siguri ce reprezintă și, la cât am stat în cameră, nici n-am fost curioși. Un fel de masă pliabilă... Cred că e suport de bagaje, dar noi l-am folosit să ne agățăm gecile în colțuri????; cuier nu era defel.

Camera are ferestre uriașe, care se dechid doar parțial, ale noastre dădeau spre piața din fața hotelului. Pentru protecție, un rând de perdele și o draperie groasă.

Baia conține elementele de decor obișnuite într-un astfel de spațiu: chiuvetă încastrată într-un blat, oglindă, vas de toaletă, bideu, cabină de duș. Destul de multe detalii, unele foarte utile: uscător de păr, oglindă-lupă, mici „rezervoare” de șervețele și punguțe de plastic, perie de spălat WC-ul, telefon fix, calorifer. Pe suporturi speciale de inox, câte două prosoape albe de fiecare și unul de picioare. Un spațiu plăcut și curățel. Singurul minus: consumabilele. Am găsit baia aprovizionată cu hârtie igienică, un flaconaș cu șampon și o cască de duș. Tati s-a dus la recepție și a rugat ca acestea să fie suplimentate; în câteva minute a venit un băiat cu un săpunel rotund și încă un șamponel????. A doua zi aveam să mai primim încă un săpun.

Alte chestii de „cârcotit”: pereții camerei pătați pe alocuri, ferestrele prăfuite și murdare, dușul-pară nereglabil, scurgerea la duș aproximativă, aparatul de aer condiționat foarte zgomotos (am încercat să facem un pic mai cald în cameră, dar am renunțat din cauza zgomotului; până la urmă a fost ok cu temperatura).

Prețul rezervării a inclus și micul dejun, care se servește în fiecare dimineață în restaurantul hotelului. N-am făcut poze și e posibil să nu-mi mai amintesc toate produsele disponibile, dar impresia generală a rămas bună, chiar grozavă fiind vorba de Italia (se știe că micul dejun clasic în zona mediteraniană conține în general chestii dulci – prăjiturele, croasante și cafea). Ei bine, am avut la dispoziție o varietate suficientă – zic eu – pentru un început corespunzător de zi turistică: cașcaval feliat, salam, șuncă presată, mortadella (foarte gustoase), omletă și șunculiță prăjită, ouă fierte, mai multe tipuri de lapte (inclusiv de soia!), iaurt, 3-4 feluri de croasante, tarte cu gem de fructe, cannoli (desert specific sicilian – un tub de aluat copt umplut cu cremă de brânză dulce), semințe, fructe uscate și proaspete (banane, mere, portocale; a doua zi s-au adăugat ananas și pepene galben). Au fost disponibile vreo 3 sau 4 tipuri de pâine, ceai și cafea (excelente), pe care ți le preparai singur la niște aparate speciale.

La check-out, am fost anunțați că trebuie să plătim separat taxa de oraș – 2,5 euro/pers/zi.

În concluzie, în ciuda micilor inconveniente, am avut o ședere plăcută la NH Catania Centro și consider că agenția l-a ales foarte bine – un hotel clasic, cotat la 4*, situat convenabil, curat, oferind un mic dejun mai aproape de preferințele turiștilor români.

Trimis de crismis in 14.11.19 10:56:02
    Validat / Publicat: 14.11.19 11:35:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Ușa rotativă prin care se pătrunde în hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.20 EUR pe cameră

[14.11.19 11:33:48]

Mutat în rubrica "NH Catania Centro Hotel, CATANIA" (nou-creată pe sait)

crismisAUTOR REVIEW
    [14.11.19 11:56:48]

@webmasterX: Da, localizarea e bună.

[14.11.19 13:29:17]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Mihai18
    [14.11.19 14:53:20]

Ați scris un rewiev detaliat, suficient pentru a prezenta turtiștilor confortul oferit de acest hotel. Fotografiile sunt decisive în acest rewiev. Îl consider un hotel bun de recomandat.

Părerea mea. Hotelurile din lanțul hotelier NH sunt bune, atât în Sudul Europei ca în cazul de față cât și în Vest.

În periplul meu prin Europa de Vest, uneori m-am cazat și în astfel de hoteluri NH și dau un singur exemplu de care instant îmi amintesc acum. Mă refer la NH Dresden, desigur din Dresda, care era un hotel fără reproș. Nu cred că am scris un rewiev despre acesta pentru că atunci nu știam că există AFA, dar am destule fotografii și imagini video (pentru sufletul meu) care susțin afinitatea mea pentru acest lanț hotelier.

Cu bine.

crismis, Mihai18