ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Excursii opționale

Acum ceva timp ne-am întors din vacanța. Am optat pt Egipt. Am fost cazați la hotelul Jaz Aquamarine, dar nu despre asta vreau sa vorbesc. Vreau sa va povestesc despre excursiile pe care le-am făcut.

De acasă am “tatonat” terenul și am auzit de un anume domn, pe nume Amir Gemy ce are o agenție locală și care organizează tot felul de excursii. Am luat legătura cu acesta pe Facebook și următoarea zi a venit după noi la hotel și ne-a dus la agenția acestuia din centrul orașului. Am hotărât excursiile pe care ni le-am dorit sa le facem. Amir e un om foarte sociabil, un om onest și a stat la dispoziția noastră mereu, orice întrebare am avut, ne a răspuns la orice întrebare. Noi am optat pt masaj, safari, scufundări și insula Orange Bay.

Masajul a fost relaxarea de care am avut nevoie, scrubul cu cocos natural și masca cu cacao pur au fost ora de yoga de care avem nevoie cu toții.

La safari am avut ocazia sa mergem prin desert cu ATV-utile, am văzut cum trăiesc beduinii, ne-au plimbat cu cămilele și apoi ne am întors la unitatea lor unde ne-au dat sa mancam și am avut parte de un spectacol.

Scufundările. Sincer va spun ca eu nu mi-am dorit aceasta experiența, deoarece am avut o teama, dar prietenul meu și-a dorit și așa am ajuns la scufundări. Primul contact cu apa a fost puțin ciudat, dar apoi ușor ușor m-am acomodat și mi-am dorit sa ma mai scufund. Lumea acvatică este extraordinara, este ceva ce pare ireal!

Ultima excursie a fost insula Orange bay, cea mai așteptata excursie. E vorba de paradis, e vorba de apa aceea cristalina pe care orice persoana și-o dorește sa o vadă. A fost un vis!

Îl recomandam pe Amir și agenția lui din tot sufletul!!

Trimis de miv_maria in 13.11.19 20:37:03
Validat / Publicat: 14.11.19 08:48:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miv_maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.11.19 08:46:07]

Bun venit pe AmFostAcolo

Subiectul acestei rubrici se referă la ”Opționale din Hurghada” - și nu la vreuna din agențiile de pe acolo.

Ne bucurăm să aflăm că, în competiția de acolo, firmele se luptă pentru a oferi servicii mai bune, la prețuri mai mici.

AmFostAcolo nu va găzdui însă niciodată rubrici (sau review-uri) care să aibă ca subiect - unic și exclusiv - una sau alta dintre aceste agenții. Nu pentru asta a fost creat.

Le recomand celor care doresc să scrie exclusiv despre agenția X sau Y - să caute saituri create pentru acest scop = recomandări agenții

Pe AmFostAcolo se scriu impresii despre EXCURSII, CĂLĂTORII sau despre CAZĂRI (în care SE POT menționa alte recomandări - de despre agenții străine, nu le vom interzice).

Subiectul principal trebuie să rămână însă cel menționat mai sus.

RaduAura
[16.11.19 17:41:04]

Bună tuturor!

Anul acesta am avut parte de o excursie de vis în Egipt Hugrada, hotelul Titanic Palace a fost superb.

Excursiile am ales sa le cumpărăm de la o agenție " Shahin tours hurghada" , am găsit-o pe internet recomandata de alți și l-am întâlnit pe Amir, un om super de gașca, care a venit după noi la hotel ne-a dus la el la agenție, ne-a explicat totul în detaliu ce ținea de excursii și ce merita sa vizitam, are ft multe oferte și sunt aproape la jumate de preț fata de cele oferite de *** s-au alte agenții!

Noi îl recomandam cu mare încredere pe Amir, îl puteți găsi și pe Facebook ***, pe lângă ca are excursii ieftine am mai primit și o reducere pt ca am cumpărat mai multe de la el!

Suntem foarte mulțumiți de serviciile și excursiile pe care ni lea oferit!

====

simona_vlad
[29.11.19 12:15:30]

Buna ziua, dragi calatori!

Am fost si noi in Hurghada intre 10-18 noiembrie si, desigur ne-am dorit si excursii, nu doar plaja. Din pacate, desi am urmat toti pasii necesari contractarii unor super excursii, nu ne-am ales cu mare lucru. Am cam mers, din pacate pentru noi, cu sacul la pomul laudat.

Am contactat, pe cine altul decat pe Amir!!! Si asta inca de prin august. Dupa ce am platit sejurul, i-am transmis perioada cand mergem, hotelul, care excursii le dorim, in ce zile, cate persoane. Dupa ce ne-am cazat i-am transmis si numarul camerei, am primit verdictul " confirmat" la toate cele 3 excursii dorite!!

Am asteptat prima excursie, ... safari. Doar cu vreo 2 ore inainte de excursie, ne-a contactat colaboratoarea lui spunandu-ne ora la care sa fim la receptie. Ne-am zis, ok... desi citisem ca vine la hotel, discuti, etc... nimic din toate astea. Am plecat cu un grup de turisti spre safari (care platisera cu o zi inainte cand, spuneau ei, venise Amir la hotel!!!), am platit acolo, excursia - ok, am revenit la hotel si asta a fost tot.

A doua zi, primim mesaj de la Amir ca mergem in safari... hmmm, zic ca ceva e in neregula, ii spun ca fusesem cu o zi inainte si ca mai vrem in zilele urmatoare alte 2 excursii despre care primisem confirmare. Omul zice ca e in regula, si cam asta a fost tot... pina am plecat acasa, nici un semn de viata de la el, desi i-am scris ca ar trebui sa mergem la Insula Paradisului... Am primit semn de viata de la colaboratoarea lui, desigur dupa ce i-am scris ca ar fi trebuit sa mergem in excursie, ea spunand ca nu stie ce s-a intamplat, bla bla bla, ca Amir e bolnav de 3 saptamani si e in Cairo, ca trebuia sa vorbim cu ea, ca ea se ocupa (ha, ha, ha, ce se mai ocupa).

Eu nu spun ca ar fi o firma neserioasa, desi in relatia cu noi, asa s-a dovedit. Poate am fost noi mai ghinionisti, am asteptat prea mult (datorita reclamei) de la cineva care ofera aceleasi servicii si la aceleasi preturi cu majoritatea agentiilor locale. Am comparat preturile, dar nu am luat excursii de la alte egentii pentru ca ne-am bazat pe cuvantul unora, ca totul e ok si excursia ne asteapta...

miv_maria, simona_vlad
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: