ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
    JUN-2010

Sub orice critică
    Sub orice critică
    Extrem de nemulțumit

La pomul laudat nu se merge cu sacul

Am hotarat sa ne petrecem o parte din concediul pe 2010 la Carpe Diem in Ozdere. Toate fotografiile si impresiile de pe forum erau in favoarea acestui hotel.

La prima vedere, am fost super incantati de hotel, de faptul ca ni s-a preluat bagajul si masina a fost parcata de catre valet, dupa care cheia s-a depus la receptie. In liftul care ne-a dus la etajul 1 unde aveam camera erau, cred, 45 grade. Caldura ca in sauna. Hm, n-am zis nimic. I camera, super OK. Am despachetat si ne-am dus la plaja. Prima impresie, si urmatoarele: neam-prostie cat cuprinde. Plin de romani cu teschereaua plina, dar cu grave lipsa de civilizatie. dau un exemplu: fete tinere faceau plaja top-less intr-o tara musulmana. As vrea sa fi vazut cum adunau turcaletii gunoiul de pe plaja!!! Aproape ca nu vedeau pe unde calca, cred eu, pentru a evita sa le vada despuiate. Culmea, olandezele, care sunt destul de non-conformiste, faceau plaja in costume complete, pe cand ale noastre (nu vorbim de limbajul suburban folosit zilnic) mai bine s-ar fi dezbracat de tot deoarece stateau si cu picioarele larg desfacute sa se bronzeze peste tot. Fumau si chistoacele le aruncau pe nisip, in buna traditie romaneasca. Cred ca stiti ca litoralul nostru contine tone de chistoace in nisip...

Un alt lucru neplacut era drumul de la plaja spre main building sau casute. Nu exista destule masinute pentru a cara turistii toropiti de soare si copiii mult prea obositi de harjoneala de la water park. Cozile la aceste masinute erau infernale!

Ajunsi in hotel te lovesti de cele 4 lifturi care merg ca ochii mortului, unde este cald ca-n sauna, si de copiii nesupravegheati de niste parinti prea nesimtitit, care, inainte de a cobori din lift apasa pe toate butoanele astfel incat liftul se plimba si deschide usa la fiecare etaj. Dupa ce ajungi in camera constati ca menajera n-a facut curat deoarece este coplesita de numarul de camere pe care le are de curatat. Aceeasi menajera vine sa curete la ora 3 sau 4 pm cand, in mod normal, dormi sau te odihnesti la adapost de caldura torida de la acele ore.

Corvoada meselor de pranz este cumplita. Cozi pe la toate locurile unde se da carne pe gratar sau la cuptor, mese murdare pe care personalul insuficient nu le poate re-aranja in timp util, meniu sarac (a se vedea Antalya sau Alanya cu mese pantagruelice si dulciuri nebune-nebune). Singurele fructe pe care le-au servit la masa, zilnic, la pranz si seara, chiar si dimineata, au fost pepenii galbeni si cei rosii. In ultima zi s-au dat cirese si a fost bataie. Farfurii varfuite se gaseau pe toate mesele. Seara se manca pe serii. Am fost in prima serie si a fost OK. Fara probleme, dar carnea era destul de putina si, in majoritatea cazuriloe, gatita cu sos si legume. Am fost toti de acord (mai eram cu 8 familii, toate cu copii mici, eu singura fiind cu fiul meu de 18 ani; toti ceilalti erau minori) ca seara ar fi fost bun un gratar (asa cum am avut in Antalya, in Alanya, chiar si la Bodrum). Mancarea ni s-a parut saraca. Bauturile, cu toate ca am platit pentru ultra all inclusive, erau turcesti, un singur fel de bere, Tuborg, si tot felul de facaturi de sucuri cu gust indoielnic si bauturi alcoolice suspect de spirtoase. Whisky, vodca, Martini si toate celelalte bauturi adevarate erau contra cost. De ce???

Rezervari la alte restaurante nu am apucat deoarece capacitatea lor era mult prea mica pentru atatia turisti cat poate gazdui hotelul. In 7 zile nu am reusit decat la grill (Horizon), si nu ni s-a parut ceva exceptional.

Brigada artistica este singurul lucru bu din tot ceea ce era pe-acolo. Au si paintball dar numai un nebun se poate aventura pe acele calduri sa joace paintball.

La spa mirosea a WC, chiar de la intrare. De ce, nu stiu. Pana si in camere era un usor miros, dar nu atat de proeminent ca la spa.

Nu exista agentie de turism care sa te poata distra, pe bani, in cele 7 zile. Daca vrei rafting, scuba, croaziera etc. trebuie sa te cari pana in Kusadasi ca sa le ai.

Personalul hotelului este rece, neprimitor. Ne-am adus aminte de cei de la Saphir, din Konakli, sau de cei din Bodrum, de la hotel Samara care nu mai stiau ce sa faca pentru a ne simti bine. Diferente uriase... Este regretabil ca s-a investit in acest hotel, iar serviciile lasa de dorit.

Intr-un cuvant, nu recomandam acest hotel; am facut reclamatie si la agentia de turism ai carei clienti suntem de ani de zile si le-am recomandat sa nu mai trimita turisti la acest hotel. Am ratat o vacanta platita in euro intr-un moment de criza!

Trimis de abth2* in 21.06.10 17:07:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum - hotel Samara, Antalya (Konakli - hotel Saphir, Kundu - hotel Kervansaray)

VIZUALIZĂRI: 2534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abth2*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aaaaa
    [21.06.10 19:15:19]

cred ca exagerezi.

Faptul ca unii romani sunt nesimtiti nu e vina hotelului.

Iar faptul ca astepti masinuta pana la camera cand poti sa mergi 5 minute pe jos cred totusi ca sunt fitze.

Mai uite-te si la pretul sejurului si apoi asteapta aer conditionat in lift

[21.06.10 20:38:46]

In Poiana Brasov, banii care i-ati dat pe sapte zile, trei persoane, nu stateati nici trei zile o persoana ! Numai cu mic dejun. Nu va suparati dar...

dea
    [21.06.10 21:05:47]

Imi este greu sa citesc aceste lucruri despre un hotel in care urmeaza sa-mi petrec concediul.

Este greu sa-ti imaginezi ca n-o sa ai curatenie in camere, la masa, ca o sa vezi muste pe mancare, ca o sa bei din pahare murdare, ca n-o sa fi, , tratat" cu zambetul pe fata, insa, din pacate, sunt aproape convinsa ca va fi asa.

Imi va fi greu sa ignor ,,micile" neajunsuri ale hotelului mai ales ca unii dintre conationalii nostri le amplifica prin comportamentul lor, insa voi incerca sa-mi fac concediul placut fiind cu cei dragi.

Multumesc celor care au scris despre acest hotel, cu bune sau rele, fiecare dupa modul personal de a privi lucrurile si de cum s-au simtit in vacanta lor si sper ca voi reveni cu impresiile mele ,,pe viu" de la renumitul CCD, impresii care sper sa fie cat mai realiste si mai impartiale.

vali_tulcea
    [22.06.10 08:44:18]

Imi pare rau ca ai avut un sejur nereusit...insa pretul a fost destul bun pt 3 persoane adulte zic eu si probabil si tu erai constienta ca nu poti sa gasesti ceea ce ai avut in Antalya.... De altfel este recunoscut ca in Kusadasi nu vei gasi niciodata calitatea serviciilor si abundenta din Antalya...

pe de alta parte cand intalnesti astfel de situatii cum au fost cele descrise de tine, este bine sa te gandesti la pret.... Sunt convins ca hotelul ti se parea mult mai ok daca te-ai fi dus mai la inceputul lui iunie sau in septembrie pt ca intotdeauna cand hotelul este plin si atmosfera este obositoare si serviciile lasa de dorit pt ca angajatii nu fac fatza si probabil sunt si stresati. Sunt convins ca multe lucruri ar fi putut fi inbunatatite de catre personalul hotelului, insa pe de alta parte vad ca ai avut mai mult de suferit de pe urma celorlalti turisti...Sper ca altadata sa ai puterea sa faci haz de necaz si sa nu mai pui la suflet...in schimb sa ramai realist(a) si sa ne prezinti in continuare parerile tale despre locatiile pe care le vei vizita.

laura12345
    [22.06.10 11:38:16]

Se cunoaste invazia de romani in Turcia si cine doreste sa isi petreaca un concediu "linistit" si fara manele, ar putea evita luna iunie cand preturile sunt mici si romanii fug repede sa prinda reducerile.

Urmeaza sa mergem si noi la CDC incepand cu data de 10 iulie, am preferat sa platim ceva mai mult in speranta ca nu o sa ne fie rusine ca suntem romani. Cine a platit mai putin, trebuie sa se multumeasca cu ce i se ofera si sa vada si plusurile acestui hotel, care sunt absolut sigura ca exista.

Vacante placute tuturor!

[22.06.10 12:05:25]

sincer ...abia astept sa vin si eu cu ...impresiile mele ...

@dea poate ne intalnim.....

vali_tulcea
    [22.06.10 14:05:27]

Sper sa nu ai de suferit ca te duci in plin sezon...sa stii ca sunt multi care au bani dar nu si maniere, asa ca astept sa vii cu impresii. Eu din ce am vazut cand am mai fost in turcia si nu numai, cand te duci in plin sezon risti mai mult sa stai la coada la masa, sa fii deranjat de galagie si angajati sa nu faca fata afluxului mare de turisti. Oricum astept cu interes sa scrii impresiile tale si sper sa ma fi inselat.

[22.06.10 18:58:12]

Spuneti-mi si mie va rog cand e bine pentru vacanta in Turcia? Eu de sapte ani am mers dupa 11 septembrie iar anul asta dupa 21 mai. In septembrie temperatura aerului~30 grade iar apa 27 grade. Anul acesta in mai era cum e la noi in august. Confruntati graficele de temperatura si lamuriti-ma si pe mine. La maxim ora 10 fugeam in hotel si mai ieseam in jur de 18,30. Preturile in septembrie sunt ca in august. Dar pentru confortul nostru am ales aceste luni si slava Domnului inca nu ma plang de lipsa banilor. Intr-adevar biletele le procur in luna februarie si beneficiez de reduceri considerabile. Vacanta placuta si aveti grija sa nu va ardeti, eu in mai m-am ars si nu este prea placut.

giginio
    [22.06.10 20:41:46]

exact in perioadele cand ai fost tu.

[23.06.10 07:48:21]

Anul acesta in mai a fost o exceptie, de obicei nu e chiar atat de cald. Sfarsitul de mai - inceputul de iunie e o perioada optima pentru cei care nu suporta caldura.

Deasemenea poti incerca si dupa 15 septembrie, preturile scad un pic si esti inca in cvasi-sezon! (in Antalya e vreme de plaja si baie chiar pana la sf de octombrie)

[23.06.10 10:18:01]

Oferta de pret a agentiei cu care am fost la CDC a fost cea mai buna deoarece am primit discount pentru faptul ca am platit toti banii in februarie, nu uita ca am fost 8 familii. Pretul era mai mare, am negociat atat cu ei, cat si cu alte 2 agentii si am ales oferta cea mai buna. repet, era vorba de alt pret la cererea initiala.

Pe de alta parte, am mers in iunie deoarece atunci am fost programata pentru concediu. De obicei mergem la sfarsit de august - inceput de septembrie.

Si nu mi se pare foarte fericita abordarea celui care scrie ca in Poiana as fi putut sta doar 3 zile cu acesti bani! Consider ca pe banii mei, si la recomandarile pe care le avea acest hotel, pot cere conditii de 5 stele, asa cum ni s-a promis. Am fost la hoteluri de 4 stele in Turcia si a fost net mai bine decat la acest hotel.

Nu pot accepta tot ce mi se ofera doar pentru ca am platit doar 655 euro.

Iar faptul ca puteam merge pe jos, asa cum a scris cel sau cea care semneaza cu pseudonimul "aaaaa" nu este fitza, ci este un lucru destul de greu, mai ales ca sunt diabetica si la efortul pe care l-am depus la mersul pe jos s-a mai adaugat si mersul NUMAI prin soare, la orele de maxima insolatie.

Ceea ce am scris a fost, in general, pentru cei care vor sa mearga la acest hotel si care cred ca ar trebui sa se gandeasca bine inainte de a face ast pas. Nimic altceva.

Razboiul nostru, al celor 8 familii care au fost acolo, se desfasoara cu agentia, nu cu neam-prostiile de romani care ne-au agresat 7 zile si nici cu personalul hotelului care era clar depasit de situatie.

[23.06.10 10:36:16]

Doamna draga, imi pare rau daca v-am necajit! Eu am vrut sa subliniez pretul mic pentru trei adulti, de aceea am facut acea comparatie.

In acesti opt ani de cand merg in Turcia, niciodata nu am fost in Kusadasi. De riscat, mai riscam si noi, dar am avut o BAFTA de a iesit totul perfect.

Imi pare sincer rau si credeti-ne ca nu am vrut sa fim rautaciosi. Pe persoana ar veni pret sejur 218,33 eur, deci ~ 920 ron pentru sapte zile. Mult nu este!

[23.06.10 10:51:56]

Asa este, nu e mult, dar trebuie sa fiti de acord ca, indiferent cat ar fi, serviciile nu sunt de 5 stele, si nu de ultra all-inclusive.

Romanii s-au invatat sa se multumesca cu putin, indiferent cat platesc. Acesti bani sunt munciti, nu furati sau primiti de la rude. Este un buget de criza, am colegi care au fost la Konakli, hotel Saphir, anul acesta, in aceeasi perioada, si e hotel de 4 si 1/2 stele si au venit super incantati, asa cum am venit si noi in primul an de Turcia, acum multi ani, tot de la Saphir. Tariful nu a fost mai mare (euro 640 cu avionul inclus/o saptamana, 2 persoane), drept pentru care a luat sejur dublu, de 2 saptamani. Si e super incantat! Deci, faceti o comparatie! ...

[23.06.10 11:06:06]

In doua zile plec spre CDC....

Romanii sunt ..romani...si atat ....

Imi vin atat de multe lucruri in minte si as scrie ..poate si mai multe ... insa ....va promit ca revin..

Nu vreau sa compar ...nu vreau decat sa ma conving eu .....

[23.06.10 11:12:46]

Succes, daca esti o persoana care se multumeste cu putin, succes daca esti o persoana care a asteptat sa vada conditii de 5 stele, cu ultra all-inclusive doar pe hartie!

elena6200
    [23.06.10 21:45:03]

chestia cu bauturile platite nu e adevarat... noi am primit wiskey... bellis... etc si am remarcat si dragele noastre bulgaroaice... vecine care cereau vodka... si o primeau gratuit... ok wiskey nu era jack... sau alte marci insa sotul meu, bautor vechi de w. il aprecia ca fiind bunicel...

am intrebat si eu la receptie care e diferenta intre UAI si AI si mi-au spus ca nu e nici una si ca hotelul respectiv ofera doua tipuri de servicii UAI si HB adica de fapt AI si HB...

[24.06.10 00:39:20]

abth2: sunt hoteluri de 5 stele care ofera un sejur cu 5-600 euro. La alte hoteluri, tot de 5 stele, pretul este triplu.

NU poti avea ACELEASI asteptari ("hotel de 5 stele") si de la unul si de la altul, doar pentru ca ambele sunt "de 5 stele", nu-i asa?

Nu vreau sa te superi, dar in opinia mea ati avut asteptari prea mari de la acest hotel. Din observatiile mele despre impresiile scrise din aceasta destinatie, acesta este "ingredientul secret" care face diferenta intre cei care au fost nemultumiti versus cei care au avut o vacanta faina acolo (= cei care au stit sa-si acordeze asteptarile la pretul platit).

[24.06.10 09:32:28]

am sa citesc acest "succes" exact asa cum il "vad" fara sa interpretez...substratul...

Daca nu mi va placea ....Burj Al Arab ...va fi urmatoarea destinatie ...zambesc .....

[24.06.10 09:58:07]

Am sta la Paris, la hotel 3* credeti-ma va rog ca depasea cele 5* de la turci. Putem la fel de bine sa comparam hotelurile de la mare cu cele de la munte, cu aceleasi numar de stele, de la noi . Diferente MARI.

[24.06.10 10:12:14]

Draga Violeta,

Ai perfecta dreptate. De altfel, agentii de turism (stiu ca nu trebuie sa dau nume de agentii de turism), au spus de la bun inceput ca acest hotel este mult prea laudat pentru cat ofera, dar cei de la agentia cu care am optat noi sa mergem ne-au asigurat ca este super. Razboiul este acum al nostru, al celor care am platit UAI si am primit AI.

Si, da, ai dreptate, la Paris am stat la Novotel, in buricul Parisului, si a fost mult mai bine, fara sa fie de 5 stele. Servire ireprosabila, oamenizambitori, foarte serviabili, curatenie exemplara si lifturi super rapide.

Concluzia, mergem la Paris la anul viitor, daca ne permite criza...

Cat despre cele scrise de tine, kouklakys, poate Burj Al Arab ar fi o solutie...

webmasterXY*
    [24.06.10 10:17:48]

stiu ca nu trebuie sa dau nume de agentii de turism

Stiu ca nu trebuie, dar scriu...bun asa!

@all, va rugam frumos sa tineti cont de acest amanunt, de a nu mai face trimitere catre anumite agentii de turism!!!

Multumim!

[24.06.10 10:29:25]

Scuze, am gresit! N-a fost intentionat, nici macar nu stiu cine sunt ... Am cerut on-line o oferta ... si atat.

mjay
    [24.06.10 11:01:33]

Exagerezi. Am stat in Barcelona, Paris, Roma la hoteluri de 4 si 3* si Au fost si infecte unele. Nu abera. La turci sunt hotelurile mult mai bune ca si curatenie, servicii, design interior, mobilier, dotari si prin prisma pretului pe care il platesti. In Turcia platesti 200 eur/camera/zi la 5* si primesti UAI in plin sezon pt. 2 persoane. Din Roma m-am intors ieri si nu gaseam hotel decat cateva asazise "4*" sub 200 eur BB. Ca sa merg in aceleasi conditii cu ce am avut la CarpeDiemClaros (in mai 2010), la Roma ar fi trebuit sa platesc ~300-400eur/zi. La CDC am platit 355 eur/7 nopti/2persoane (25 eur/zi/persoana UAI... asa cum e el la ei, fara bauturile clasice. )

Nu sunt de acord cu foarte multe din comentariile lui ABTH2, mi se par absurde. Comentariul meu despre CDC il gasiti aici: * * *

[24.06.10 11:09:52]

mjay: te asteptam cu un review distinct, cu propriile-ti note, care sa contribuie la o medie cat mai reprezentativa a hotelului. Cu cat mai multe pareri (& note), cu atat mai bine.

Daca doresti sa initiezi un review nou, foloseste linkul ADAUGA IMPRESSII NOI (vezi imediat dedesubt), nu cred ca-ti ia mai mult de 2-3 minute.

[24.06.10 11:40:44]

Dupa cum am mai spus, la Paris am stat mult mai bine din punct de vedere al serviciilor. Pe cand la CDC eram nevoii sa reclamam la receptie ca nu ni se schimbau prosoapele si nu se facea curatenie. Am stat doua zile cu gunoiul in camera si abia dupa ce am reclamat a venit menajera, la ora 4 pm cand dormeam.

Si am fost 8 familii, nu doar familia mea care au patit acelasi lucru. In mai nici nu erau turisti atat de multi incat sa fie coplesiti. Pur si simplu nu faceau fata valului de turisti. Hotelul era plin 100%, s-au dat bilete si peste capacitatea de cazare. Si nu numai din Romania, erau niste rusi la receptie pe care au fost nevoiti sa-i cazeze la Bodrum. Din grupul de olandezi sosit cu 2 zile dupa noi au cazat in Kusadasi doua familii.

In ceea ce priveste Roma sau Barcelona, hai, trebuie pastrata o masura. Italia si Spania nu sunt Turcia!

laura12345
    [24.06.10 16:42:20]

O sa revin (vali) cu impresii la sosirea din concediu si voi incerca sa scriu si de acolo, daca internetul o sa imi permita acest lucru.

Sper sa vin cu impresii bune, voi incerca sa vad plusurile si sa observ daca pretul oferit este cel real.

Nu voi incerca sa fac comparatie cu hotelurile din Lara pentru ca nu ar fi corect si voi incerca sa ma bucur de concediul pe care il astept de un an de zile.

Concedii placute!

elena6200
    [24.06.10 17:12:31]

cu riscul de a ma repeta... chestia cu curatenia era simpla... vrei curatenie... agati cartonasul cu yes la usa... !!!

[24.06.10 18:21:17]

Sa nu ma "OMORATI" dar eu am patit-o urat in Spania. Am cumparat un sejur de sapte nopti, all in Costa Brava, statiunea Lloret de Mar, hotel5*. Din opt zile una cu transferurile si cinci a trebuit sa cumparam excursii ca sa nu stam in hotel.

De unde am cumparat sejurul mi s-a spus ca are ceva mai bun in Sardinia dar eu nu si nu vroiam eu acest hotel. Am suferit, dar am tacut malc, iar sejurul ca valoare l-am triplat.

Hotelul ca hotel, dar am avut o mancare... iar restaurantul avea la geam perdelute pe sarma ca mamaie in bucatarie la tara.

Am sa scriu un review dar trebuie sa mai treaca timp, sa mai uit (2008).

V-am facut sa zambiti?

aaaaa, abth2*, balasa violeta, chelie_d, dea, domidoc, elena6200, giginio, kouklakys*, laura12345, mjay, vali_tulcea
    Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :

• pagină generată în 0.058763027191162 sec