ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2019
ÎNSCRIS: 20.02.18
OCT-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 ani, 11 ani

Spre 4 stele

După distracția obositoare de la Disneyland, aveam nevoie de puțină relaxare. Am rezervat cu o lună înainte una dintre cele două Suite Executive ale Business Hotel Conference Center & Spa din Târgu Mureș ca să ne refacem forțele.

Locația

Hotelul se află la intrarea în Târgu Mureș dinspre Sighișoara, pe drumul european E60, într-o zonă cu hypermarketuri. Este ușor de remarcat datorită arhitecturii unuia dintre restaurantele hotelului (The Bridge) care este suspendat deasupra drumului europen. Hotelul are 54 de camere de diferite tipuri (duble, triple, suite și apartamente) amenajate în stil elegant business.

Parcarea

Există o parcarea acoperită, amenajată sub hotel, de unde se poate urca cu liftul direct la centrul SPA. Dar este și o parcare exterioară în dreapta hotelului. Ambele sunt netaxabile.

Camera

Suita Executive primită de noi se afla la etajul întâi al hotelului și a fost potrivită necesităților noastre. Este formată dintr-un living mare cu canapea extensibilă de mărime considerabilă și, separat, un dormitor cu pat matrimonial. În living ne aștepta o sticlă de apă plată și un fierbător pentru prepararea cafelei sau ceaiului, cu toate cele necesare pentru aceasta.

În dulap am găsit patru halate de baie și patru perechi de papuci pentru SPA. Minibarul conținea dulciuri și răcoritoare.

În fiecare încăpere se găsea câte un televizor cu canale prin cablu. Copiii au apreciat mocheta din dormitor și covorul din living „foarte moi și pufoase”. Ferestrele livingului (cât tot peretele) aveau vedere spre drumul european, iar cele ale dormitorului spre un deal și un șantier. Internetul wireless, gratuit, a funcționat bine.

Baia avea două chiuvete cu o oglindă mare deasupra și era dotată cu cabină de duș, uscător de păr și articole de toaletă (săpun, gel de duș, șampon, balsam și loțiune de corp). Totul era curat și primitor.

Centrul SPA

Chiar daca am ajuns seara, nu puteam să ratăm un strop de relaxare înainte de culcare. Spre surpinderea noastră, am aflat că centrul SPA este deschis în weekend pănă la ora 23 (iar în timpul săptămânii până la ora 22). Acesta se află la etajul 3 al hotelului, iar accesul se face cu cardul de intrare în cameră. Pentru clienții hotelului, accesul este gratuit nelimitat, dar pot intra și persoane din afară, cu plata unei taxe de acces (45 de lei/adult). La recepția centrului am primit prosoape și am intrat în zona de relaxare.

Imediat după intrare se găsește sala de fitness și încăperile pentru masaj, apoi urmează vestiarele și barul. Fiind destul deja ora 20, nu era aglomerat. Așa că le-am luat pe rând: piscină, jacuzzi, saună finlandeză, saună aromatizată, baia de aburi, cromoterapie și iar piscină, jacuzzi…

Pentru că ni se făcuse foame, am comandat mâncare la bar… a durat mai mult până a venit (de la restaurant) dar nu am stat degeaba… piscină, jacuzzi... ați înțeles...

A doua zi, am făcut programare la masaj (nu este inclus în prețul camerei, se plătește separat). După relaxarea din jacuzzi și saune, un masaj de aproape o oră a întregit pachetul de răsfăț.

Complexul SPA oferă diverse tipuri de masaj (de relaxare, de detoxifiere, anticelulitic sau masaj cu pietre vulcanice). Deasemenea, se pot face felurite tratamente corporale (anti-îmbătrânire sau de detoxifiere).

Restaurantele

În incinta hotelului, se găsesc două restaurante. Micul dejun se servește în restaurantul The Bridge, de deasupra drumului european. La bufetul suedez, mâncărurile sunt variate, calde și reci, din bucătăria românească (slănină, zacuscă) sau internațională (precum cașcaval pane, pui cu susan), multe dulciuri (patiserie, cereale, ciocolată tatinabilă, dulceață). Ca băuturi reci, se pot servi sucuri sau apă plată, iar calde, mai multe sortimente ceaiuri și cafea.

După micul dejun, în weekend, acest restaurant se pregătește pentru petreceri (botezuri, aniversări).

Noi am luat prânzul în celălalt restaurant al hotelului, Restaurant Business. Am încercat ciorbă de fasole servită în pâine, ciobă de burtă, supă de pui cu tăiței, biftec tartar cu pâine prăjită, piept de pui la grătar și sufleu de ciocolată cu înghețată de vanilie. Toate arătau excelent și au fost delicioase.

În final, recomand acest hotel pentru o evadare de weekend. Am mai fost aici în urmă cu 2-3 ani și am remarcat acum mici îmbunătățiri ale calității serviciilor, dar și creșterea prețurilor.

Trimis de istvana in 23.10.19 17:48:58
Validat / Publicat: 23.10.19 18:21:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Detalii care creează aerul de business
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[23.10.19 20:50:40]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;