ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2019
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 16.02.19
SEP-2019

Excursii optionale

Buna seara. A venit si randul meu sa scriu despre exursiile facute in Egipt, dupa ce m-am documentat foarte bine pe acest site inainte de a pleca.

Am avut inclusa in biletul achizitionat de la agentia din Romania o excursie gratuita in Hurghada. Am fost luati de la hotel cu autocarul in jurul orei 13. Prima oprire a fost in Portul Maritim unde am facut o mica plimbare si niste poze. Chiar langa acest port a fost cea mai mare moschee din zona. Aici toate femeile au imbracat "hijab", imbracamintea pe care o poarta femeile acolo (am platit un euro). A fost foarte interesant, deoarece nu am mai avut niciodata asemenea experienta. Barbatii au putut sa intre asa cum erau imbracati (pantaloni scurti, tricou). De acolo am plecat la o biserica ortodoxa.

Am vizitat si o parfumerie traditionala. Ei ziceau ca sunt din familie de beduini (dar dupa ce am vizitat inca o parfumerie de langa piramide, ne-am dat seama ca toti aveau acelasi discurs). Noi ne-am cumparat doua sticlute cu uleiuri pentru aromaterapie.

La finalul zilei am mers la un bazar cu preturi fixe de unde am cumparat toate suvenirurile. A fost perfect pentru noi, deoarece nu suntem prea mari negociatori. Fiecare produs avea pretul trecut pe el si am stiut exact cat trebuie sa platim. De exemplu, un magnet era undeva la 5 Ron. Aceasta excursie s-a incheiat undeva pe la ora 19.

Excursia din Cairo am cumparat-o de la o agentie din Hurghada, la jumatate de pret fata de ce oferea agentia romaneasca. Despre Amir am aflat tot de pe acest site. L-am contactat pe whatsapp si ne-a trimis o lista cu preturi foarte promt. Am stabilit impreuna o zi in care sa ne intalnim. A venit cu masina dupa noi la hotel si ne-a dus la agentia lui din centrul turistic al Hurhandei. A fost foarte amabil, amuzant si ne-a povestit foarte multe lucruri interesante. Nu ne asteptam ca totul sa decurga asa perfect (paranoia de roman). A fost foarte de treaba si ne-a lasat sa ne plimbam putin prin zona inainte sa ne duca inapoi la hotel.

Catre Cairo am pornit la ora 1 noaptea. Ne-am luat la pachet micul dejun de la hotel. Pe dum am facut 2 pauze. Din cate am observat eram destul de multe autocare. Prima oprire in Cairo a fost muzeul de Egiptologie. Aici am fost impartiti in grupuri, pe limba vorbita. De aici fiecare grup a primit un ghid care a stat cu noi toata excursia. Noi am fost cu un ghid care vorbea in engleza si germana. Diferenta intre excursia cumparata de la o agentie din Romania si o excursie cumparata de acolo este doar limba in care va vorbi ghidul. Daca va descurcati cat de cat cu engleza, nu are rost sa platiti dublu doar pentru a merge cu un ghid roman. In rest toata excursia e identica.

Am mers si cu barca pe Nil. Aceasta excursie a fost optionala si am platit 10 euro/pers.

Pranzul a fost inclus in pret. Am mancat la un restaurant aproape de piramide. Doar bauturile au trebuit platite extra. Noi am avut apa de la hotel cu noi, deci nu am mai cumparat nimic de baut pe drum. Acolo poti cumpara apa sau sucuri mai ieftine de la soferii din autocare. Inainte sa ajungem la piramide am vizitat si un magazin de papirus unde am invatat cum se produce un papirus.

La piramide am putut sa alegem daca dorim sa ne plimbam cu trasura sau cu camilele. O camila era 10 euro sau dolar/pers. Acelasi pret cred ca era si la trasura. A trebuit sa ii dam bacsis si celui care a condus camila si ne-a facut poze. Sugerez sa aveti grija cat ii dati, deoarece toti cer mai mult. Noi am dat 5 euro, dar am auzit ca altii au fost pacaliti si de 20 euro. Sa nu dati la nimeni telefoanele sa va faca poze, inafara de ghid sau de cel care conduce camila. E posibil sa ramaneti fara el.

Dupa piramide am fost si la o parfumerie, unde la fel, ni s-a spus ca sunt familie de beduini care fac parfumuri traditionale fara alcool. De acolo nu am cumparat nimic (preturile erau putin mai mari ca cele din Hurghada).

Excursia noastra s-a incheiat undeva la ora 2 jumatate noaptea.

Cu toate ca am plecat din Romania cu foarte multe preconceptii, ne-am dat seama ca ne-am facut multe griji degeaba. Toata lumea a fost foarte prietenoasa si foarte deschisa.

Trimis de ovidorra in 06.10.19 19:32:26
Validat / Publicat: 06.10.19 20:12:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidorra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Moschee Hurgada

[06.10.19 20:11:58]

@ovidorra: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada:

• pagină generată în 0.031534910202026 sec