ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2010
ÎNSCRIS: 20.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Vacanta reusita!

Tocmai ne-am intors de la Duni, a fost o vacanta reusita, traseul asles a fost prin Vama Veche - Varna - Burgas, drumul este ok, are si portiuni mai "stricate" aproape de vama, in rest este ok, fara cratere in asfalt, are ceva denivelari, dar nu este un drum impracticabil, intre Varna si Burgas e o zona de deal cu multre serpentine unde viteza maxima cu care se poate circula e de 60km/h, pe traseu foarte multe masini de RO.

Am ajuns la hotel la ora 16, am primit camere in 5 minute, la receptie este un tanar care vorbeste romana, camera mare, frumoasa si foarte curata, curatenia se face zilnic si se schimba prosoapele, lenjeria la doua zile, minibarul are o apa plata, o mirinda, 7up si un pepsi, nu se mai aprovizioneaza dupa ce se termina dar nici nu e cazul, poti lua de la bar. Prima impresie a fost buna, am zis: anul viitor luam 14 nopti:)!

Despre personalul din hotel am numai cuvinte de lauda, toti zambitori si gata sa te ajute cu orice.

Mancarea si bautura: este imposibil sa nu gasesti ceva sa iti placa, afara pe terasa este gratarul unde gasesti pui (delicios), legume grilate (au un condiment pe ele, nu stiu cat de sanatos, dar gustos), porc sau miel (in seara bulgareasca), peste (nu mi-a placut), uneori un soi de hamburgeri, dimineata pe terasa se fac clatite, omleta, oua "prajite". Mancarurile gatite sunt bune, multe legume, multe feluri de carne (porc, vita, pui, miel), foarte slab standul cu mancare dietetica si cel de peste, prajituri si torturi facute toate cu acelasi fel de blat, un tort cu crema de lamaie foarte bun, baclavalele delicioase, intr-o seara au fost si eclere foarte bune, salate de multe feluri, in fiecare seara aveau cateva feluri de peste marinat, afumat, icre (nu sunt bune), fructele din belsug: mere, kiwi, banane, caise, piersici, cirese, pepene rosu/galben, inghetata.

Bauturile sunt aghezmuite, asta nu e rau, daca te bate soarele toata ziua in cap si mai si bei... patesti ca niste concetateni care venisera cu whiskey de acasa si pe ploaie faceau baie si scandal in piscina si trimiteau puradeii sa le aduca bautura. Sucurile sunt la dozator (proaste), fresh de portocale in fiecare dimineata la micul dejun, in rest am mai gasit la barul de langa amfiteatru limonada care vazuse si lamaia, vinuri albe si rosii la discretie in sticle, vin spumant de asemeni, cocktailuri bune, de fapt mai mult ochioase, tot la barul de langa amfiteatru am baut cel mai bun mojito in care mi-au pus chiar si frunze de menta, la Lobby barul de la Palace au preferat sa puna doar sirop de menta, copilul a baut ciocolata calda ca ii placea cum ii pictau paharul cu ciocolata.

Plaja este foarte curata si marea la fel, a prins copilul crabi, se vad pestii, meduze mici. Se practica din pacate rezervatul sezlongului cu prosopul. In general in resort sunt familii cu copii mici (romani, rusi), nemti la a treia tinerete, rusi si altii:)), 30% din familiile de romani sunt veniti si cu "mamaitele", care se stie ca nu au somn si dimineata la 6 ocupa cate un rand de sezlonguri, care multe dintre ele raman neocupate pana la ora 11 cand vin nepotii pe plaja sau si mai rau neocupate toata ziua pe ideea: " da alea pentru cine sunt? pai, pentru prietenii vostri! a, dar ei nu cred ca vin aici! ei nu-i nimic, da daca vin sa aiba unde sa stea :(.

Apa din piscine a fost calda, la piscina interioara mirosea puternic a clor, sauna a fost minunata iar baia de aburi nu am incercato.

Spectacolele animatorilor sunt ok, am prins si o seara cu beach party si artificii si atentie: au pus chiar si MANELE (doua e drept, dar au fost), plus ca petrecerea a inceput cu vestitul dans al pinguinului, nici aici romanii nu au trecut neobservati, pahare de sticla golite si aruncate pe plaja in nisip, cosurile de gunoi de pe plaja intoarse cu fundul in sus folosite pe post de scaune si gunoiul aruncat pe langa.

Trebuie sa recunosc ca spatiul verde este bine intretinut, curatenia in resort este cum nu am mai vazut in alte locuri, se matura nisipul de pe dalele de ciment de langa plaja, in jurul piscinelor si nu numai se spala nopatea cu mopul.

Foarte important: nu uitati sprayul de tantari acasa, in zona amfiteatrului sunt niste tantari mutanti!

Mi-a placut foarte mult zona de vile, e asa liniste, diferit fata de agitatia si galagia de pe plaja.

Cred ca singurul lucru care lipseste in acest resort este un aqua park.

Daca imi aduc aminte lucruri importante mai scriu, daca aveti intrebari raspund cu placere.

Trimis de elee in 20.06.10 20:06:29

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

jokermen2001
    [20.06.10 20:27:41]

De unde ai plecat si la ce ora, de ai ajuns asa tarziu, este aglomerat drumul de la Varna spre Burgas?

Apropo de tzantari, doar in zona amfiteatru sau in tot complexul, trebuie si aparat de tzantari in camera?

Si am inteles ca daca esti cazat la Royal Marina Palace, poti sa servesti masa si sa folosesti barurile din tot complexul?

[20.06.10 20:58:52]

Am plecat din Galati la ora 6 dimineata dar ne-am oprit in constanta vreo ora, apoi in mangalia am pus benzina si am cumparat leva, la vigniete in vama era coada, am mers relativ incet ca imi adormise copilul pe bancheta din spate, fara centura evident. Drumul nu mi se pare foarte aglomerat.

Tantari nu am avut in camera, nu erau la Marina Palace nici la Beach, dar cum treceai de "pestera" adika de pasajul care ducea spre celelalte hoteluri, amfiteatru, te mancau,

Da, asa e, cei cazati la Marina Palace poti folosi toate restaurantele si barurile din resort.

valimi
    [21.06.10 06:42:00]

Multam pentru review, imi este de mare folos, pe 2.07 plec intr-acolo.

Puncte de la mine!

doctorul45
    [21.06.10 09:23:17]

salut elee

ma bucur sa aud ca zona vilelor e ok. Noi am rezervat acolo in iulie.

Cum e restaurantul din zona vilelor? Cam cit mergi pina la mare?

Noi inclinam spre vilele in stil traditional. Tie cum ti s-au parut?

Merci...

[21.06.10 11:56:36]

Doctorul45 zona vilelor mi-a placut foarte mult, despre restaurant nu as putea sa iti spun prea multe, cei care stateau in zona erau multumiti, cred ca mancarea e peste tot la fel, bauturile cu siguranta sunt aceleasi peste tot (pana la urma vorbim de un resort cu management unuic deci furnizorii sunt aceeasi).

De la vile pana la mare mergi 5 minute sa zic, hai 10 cu oprire de o bere pe traseu .

Cred ca pe alt forum ma rugai sa ma uit cum arata vuilele, nu am uitat dar in interior am putut doar sa trag cu ochiul la una deschisa in care se facea curatenie, avea gresie pe jos, spatiul era generos si cred ca avea doua camere, parea aerisit, oricum in zona respectiva mie mi s-a parut ca sunt la munte, liniste, sotul a zis ca prima lui impresie in zona vilelor a fost ca se afla in grecia. O sa caut ceva poze din zona .

alexandragroza
    [21.06.10 12:42:44]

elle, cum e cu partea de activitati care nu intra in all inclusive ?

am vazut pe site la ei ca au jet ski si altele de genul asta si chiar ture cu mountain bike ? chiar exista ?

doctorul45
    [21.06.10 13:44:29]

cred ca am ales bine. Doream ceva deosebit. Ma bucur pt tine ca ai avut o vacanta reusita. Cu bine...

crangutalil
    [21.06.10 18:15:03]

Am si eu o intrebare, am vazut ca aveti copii. Ati avut camera dubla sau junior suite?

Daca ati avut junior suite, era o camera mare fara litera A in fata nr. camerei sau 2 camere si cu litera A in fata? Multumesc. (nu sunt lamurita cum e cu asta) Despre restul stiu, am fost si anul trecut, acum plec si eu tot pe 2 iulie, copiii abia asteapta.

[21.06.10 20:47:30]

Alexandra: activitati cu plata cam putine sau nu stiu eu, nu m-au interesat, era un teren de minigolf, terenuri de tenis.

Despre jet ski nu stiu, nu am vazut, desi niste romani vorbeau langa noi ca anul trecut au avut si jet ski si banana, acum e posibil sa fie in sezonul de varf, biciclete nu am vazut ca sigur inchiriam, oricum, inca se mai fac pregatiri, adika peste nopste mai aparea cate un topogan, o casuta de salvamar... cine stie.

Crangutalil: avem un copil si am avut camera dubla.

alexandragroza, crangutalil, doctorul45, elee, jokermen2001, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: