ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 05.09.18

Recunoștința

CLUJ 2019.

Aceeasi locatie dar o alta constientizare- RECUNOSTINTA

Oare doar eu nu m-am gandit pana acum cui ar trebui sa fiu recunoscatoare pentru ceea ce sunt azi? Oare doar eu nu m-am gandit care sunt oamenii care m-au ajutat sa fiu ceea ce sunt, atat pe plan personal, cat si pe plan profesional? Oare de ce trebuie sa ne puna altii sa facem asta? Oare noi nu ne putem gandii pur si simplu la o chestie asa de simpla?

Pe mine a trebuit sa ma puna cineva sa scriu pe o hartie cele mai importante 3 persoane, care m-au ajutat cel mai mult sa devin ceea ce sunt azi pe plan personal si in minim 24 de ore sa le si multumesc pentru asta. Zis si facut. Ii trimit unei persoane multumiri prin mesaj (in viitorul apropiat nu puteam sa-i multumesc personal). Si ghiciti ce mi-a raspuns? “Teo, ce te-a apucat? Ai patit ceva? ” DA patisem ceva. Constientizasem ca persoana respectiva ma ajutase foarte mult pe plan personal. Ma ajutase sa-mi dau seama cat de valoroasa sunt. Ca in viata asta daca tu nu pui valoare pe tine, nici ceilalti nu te vor aprecia. Ma ajutase enorm sa-mi cresc STIMA DE SINE, care recunosc ca la momentul respectiv era “praf”. Ma ajutase sa ma schimb in multe domenii ale vietii.

Dar stiti, cateodata toate aceste schimbari dor al naibii de tare. Dar oare ce doare mai tare? Sa traiesti toata viata in confuzie, cu o stima de sine scazuta, in care ceilalti iti conduc viata, sau sa fi propriul tau stapan care stie cel mai bine de ce are nevoie, care ii sunt prioritatiile si ce conteaza mai mult pentru el, care ii sunt visurile si care sunt pasiunile lui?

Eu am ales bineanteles cea de-a doua varianta, chiar daca pe cei de langa mine i-a deranjat si mi-au spun: “Tocmai acum te-ai gasit sa te schimbi? Ce te-a apucat chiar acum cu dezvoltarea asta personala? ” Si DA, tocmai acum m-am gasit. Daca nu acum atunci cand? Oare ne putem uita in calendar si sa stabilim o anumita data in care sa ne crestem pe noi insine? O anumita data in care sa ne permitem sa visam si la dam curs pasiunilor noastre? NU bineanteles ca NU! Sau cel putin pentru mine, clipa de ACUM conteaza. Ieri a trecut si nu mai pot schimba nimic, si maine este in viitor si poate sa nu mai vina. Asa ca pentru mine “AZI”- e prezentul, si ziua in care vreau si pot sa fac schimbarea!

Pentru tine care v-a fi ziua aceea? Te poti uita in calendar si sa zici ca la o anumita data vei fi hotarat sa faci o schimbare? Ti-ai pus vreodata intrebarea asta?

Te-ai gandit vreodata care sunt acele 3 persoane care te-au ajutat sa fii ceea ce esti astazi? Si daca DA, oare i-ai si multumit?

P. S.

Ii MULTUMESC inca o data acelei persoane pentru tot ceea ce este, si pentru tot ceea ce m-a facut sa devin.

Si inca ceva. Sa nu ne miram daca persoanele carora le multumin si le aratam recunostinta noastra nu vor sti sa reactioneze. Din pacate nu suntem obisnuiti cu asa ceva. Mai degraba am invatat si suntem obisnuiti sa primim reprosurile si nemultumirile celor din jur, decat multumiri si recunostinta.

Trimis de Teo2018 in 30.09.19 10:13:43
Validat / Publicat: 30.09.19 12:25:20

VIZUALIZĂRI: 280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Daca pana acum ai trait intr-o colivie, crezi ca este normal sa nu poti zbura!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

adrianaglogo [30.09.19 12:31:03] »

Stii ca si eu m-am gandit uneori la problema asta? Asa, din senin. Doar ca eu trebuie sa multumesc mai multor persoane. Pana acum nu am facut-o, dar o s-o fac!!

Aurici [30.09.19 13:37:31] »

@Teo2018: Pentru mine în fiecare zi este " ziua aceea" și cred că are legătură cu vârsta și oarecum cu maturizarea. E ceva timp de când mă gândesc aproape zilnic, dacă am greșit în ziua aceea, fată de cine și ce-aș fi putut să fac diferit.

Tot timpul mă evaluez în legătură cu părinții, cu frații mei, dar mai ales cu copiii și fac eforturi să mă adaptez eu generației lor și nu să le cer invers. Nu am în vocabular expresia " pe vremea mea", am în jur o grămadă de persoane cărora le sunt recunoscătoare, dar într-adevăr nu mulțumesc cu vorbe, ci în felul meu.

A fost și o emisiune, acum mulți ani, când o persoană surprindea pe altcineva, mulțumindu-i pentru ce a reprezentat la un moment dat în viața lui. De multe ori m-am gândit și eu la persoanele de genul acesta din viața mea. Nu le-am mulțumit personal, dar m-am exprimat în sensul ăsta față de alte persoane și mai ales, cumva, am întors recunoștința sub o altă formă.

Interesantă problemă te-ai gândit să ridici pe aici!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
RoxanaGRS [30.09.19 14:07:41] »

Eu cred că cel mai bine poți să mulțumești sau să fii recunoscător, ajutând la rândul tău pe alții, dând mai departe ceea ce ai primit. De aceea persoana respectivă era atât de mirată că i-ai mulțumit. Când ajuți pe cineva nu ajuți pentru recunostința acestuia sau pentru mulțumirile lui, ci pentru că așa simți, că trebuie să dai ceva din tine, din sufletul tău. Tu cel care ai primit, vei da mai departe și tot așa se va propaga o undă de bine între oameni. Cel puțin așa cred eu că trebuie să fie.

Oricum, interesant subiect!

La un nivel mult mai mic și mai concret, eu de aceea m-am apucat de scris pe AFA. Am primit atât de mult ajutor aici, de la multe persoane, unora le-am mulțumit, unora poate nu, dar am încercat să dau și eu mai departe, să-i ajut pe alții.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Teo2018 [30.09.19 14:54:26] »

@adrianaglogo: Parcurgerea unei distante oarecare se incepe cu un prim pas. Apoi cu al doilea si tot asa pana la finisul traseului. Asa si cu multumirile persoanelor. Incepe cu prima, fa un prim pas, si continua pana la starsit. Totul e sa incepi de undeva.

adrianaglogo, Aurici, RoxanaGRS, Teo2018
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):