ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2019
ÎNSCRIS: 25.07.18
SEP-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani , 2 ani

încărcat de pe telefon!

Un hotel bun, nu senzațional

După ce ne-am sucit si răsucit, după ce am cerut păreri si am întrebat în stânga și în dreapta, la dorința publicului (cei doi copii din dotare) ne-am hotarat sa facem un al doilea concediu in Turcia pe anul acesta! Prima dată am fost in iulie la Gural Premier Belek (despre care am scris un review) si de data aceasta am ales (sau mă rog, am gasit) bilete la Trendy Lara!

O sa scriu plusuri si minusuri ca sa fie totul mai usor!

Plus:

- apropierea de aeroport, 20 min pana la hotel cu o oprire la hotel Limak Lara pentru a lăsa alti turiști

- camera mare, un pat dublu + un pat single, le-am unit si a fost mai mult decât perfect! Perfect pentru copii ca au avut spatiu de dormit în toate pozitiile posibile, părinții tot pe cate o margine fiecare ????????

- nenumărate piscine (apă foarte rece dar ma gandesc ca iulie, august e minunat), restaurante, toate cu mâncare bună (am avut fructe de mare în fiecare seară, la micul dejun foarte multe variante, la prânz și cină se făcea grătar afara pentru a evita mirosul, la fel cu foarte multe salate, cartofi, peste, carne de pui, curcan, tot ce vrei)

- sucuri de orice fel (în restaurant la masa se punea în pahar din sticla, la baruri în schimb era de la dozator, se simțea clar calitatea celor din restaurant)

- refill zilnic la frigiderul din camera: 2 doze cola, 2 doze fanta, 2 beri efes, 2 sticle apă minerală, 2 sticle apă plată, 2 sucuri la cutie pentru copii si o sticlă mare de apă lăsată pe frigider!

- frigidere cu apă plata la 0,5 si ayran peste tot prin hotel iar la plaja era la beach bar!

Minus:

- se practica bacșișul la greu (stiu, e Turcia), noi am ajuns la hotel pe la 9 si ceva, check in la ora 14, am vorbit la receptie sa ne cazam un pic mai devreme ca deh, eram cu 2 copii mici, nu se poate, check in doar la ora 14. Am pus atenția în pasaport, aaaaaa stati un pic, am văzut acum ca e o camera liberă! Noi ne-am cazat, cei care au venit o data cu noi au stat până la prânz cu bagajele în receptie!

- aglomerație mare de pisici în hotel si câini pe plaja ! Câinii veneau la noi daca aveam ceva de mâncare și cu greu scăpam de ei , copiilor ka un moment-dat le era un pic teama !

- tabara de refugiați din imediata apropiere

- foarte slabi la capitolul kids. Același spectacol obosit în fiecare seară, se repetau melodiile fix in aceeasi ordine, se termina programul din interior si gata, ne dădeau pur si simplu afara! Fetele de la kids nu aveau absolut deloc o atitudine ok, se vedea ca abia așteptau să se termine tura si sa plece, nu tu un zâmbet, nimic! In vreo doua seri au venit pur si simplu voluntari niste baieti de la Thomas Cook (agentia are un birou in interiorul hotelului) si erau mult mai antrenanti cu copiii decat oamenii platiti sa faca asta! Au avut intr-o seara petrecere cu gonflabile, 3 minute si 7 copii o data, vroiai sa stai mai mult sa te joci, mai stăteai o data la coada! La 22:30 au scos copiii afara, au început să desumfle gonflabilele si gata, s-a terminat distracția! Locul de joacă foarte slab, 2 leagăne, 2 topogane și cam atat!

- accesul la plaja doar cu barcută, 11 persoane o data, program de la 8-19! Ce-i drept ca circulau bine dar daca te apuca ora 18 pe plaja deja e panica, strângi repede lucrurile si fugi sa te așezi la coada ca sa poti prinde a-3a, a4-a barcuta!

- program la înghețată, pool bar 15-16 si 20:30- 21:30, restaurantul de la piscina era program mai lung, am mâncat în prima zi acolo ca ne-a fost mai comod, restaurant de la plaja 12- 16! Suntem mari consumatori de înghețată si cumva a fost un pic neplăcut!

- program de facut curățenie în camera cam ciudat, noi eram la plaja până la prânz, ulterior la masa si somn, ne asteptam sa găsim curățenie în camera dar de 3ori au sunat la usa pe la ora 15 - 15:30 sa faca curatenie! Am zis pas si am lasat pe ziua urmatoare ca dormeau piticii!

Una peste alta e un hotel bun, cu plusuri si minusuri dar la care noi nu intenționăm să mai mergem din doua motive majore: plaja si activitati pentru copii!

Cand am luat biletele stiam de treaba cu plaja ca e la distanță dar luasem în calcul ca vom sta la piscină si nu ne deranja acest aspect! Apă rece din piscine ne-a cam dat planurile peste cam si sincer, drumul ala de dute - vino cu barcuta devine cam neplăcut la un moment-dat!

Trimis de Simona_Leu in 30.09.19 08:32:20
Validat / Publicat: 30.09.19 09:21:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Side, Belek

VIZUALIZĂRI: 2918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona_Leu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.09.19 21:13:00]

@Simona_Leu:

Ştiu că accesul la plajă nu se poate face altfel decât cu barca pe râu, am studiat acest aspect acum trei ani de sus, stând la hotelul de alături, dar ce se întâmplă dacă stai la coadă la bărcuţă şi trece de ora 19 la care se termină programul? Doar nu te lasă acolo până a doua zi

Simona_LeuAUTOR REVIEW
    [30.09.19 22:48:14]

@nicole33: Ma gandesc ca nu, e clar ca aduce pe toată lumea si nu ramane nimeni la plaja!

Accesul la ponton pentru a te urca în barcă se face pe o alee unde la intrare ai o poartă si putin mai încolo către ponton o a doua poarta! Cand se termina programul la barca prima poarta dinspre ponton se incuia cu lacătul, cea de-a doua poarta am văzut că se încuia în jurul ore 23:00 pentru că se mai plimbau oamenii!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.09.19 23:03:27]

@Simona_Leu:

Eu cred că toate aceste măsuri erau pentru protecţia turiştilor. Alegând acest hotel, ştii clar că nu te poţi plimba seara pe plajă şi nici nu poţi fi foarte matinal, depinzând de programul bărcuţei, dar nici nu stai cu teamă din cauza taberei de refugiaţi din vecinătate.

La Mardan am observat o chestie care pe moment m-a surprins şi abia ulterior am înţeles că avea rostul ei. Interziceau plimbarea pe plajă la malul mării a turiştilor cazaţi altundeva, chestie pe care nu am văzut-o nicăieri în altă parte, eu însămi plimbându-mă adesea prin resorturile învecinate. Însă aici, practic nu mai aveau unde să se ducă, deoarece la Trendy nu puteai ajunge.

Simona_LeuAUTOR REVIEW
    [01.10.19 08:56:22]

@nicole33: Da, asa m-am gandit si eu, ca era pentru protecția turiștilor dat fiind ca imediat în vecinătatea plajei este acea tabără de refugiați!

In alta ordine de idei, eu in toate zilele petrecute la plaja am tras cu ochiul, daca pot spune asa, către acea tabără si nu am văzut miscare deloc, m-am gândit că probabil unii din ei lucrează si vin seara sau habar n-am!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.10.19 09:30:55]

Aia nu este tabara de refugiati, s-a mai discutat acest aspect si anul trecut si acum 2 ani pe aici.

Simona_Leu
    Alte impresii din această RUBRICĂTrendy Lara Hotel: