ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2019

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Hurghada, Cairo și Orange bay

Salut,

La inceputul lunii septembrie am fost pentru prima data in Egipt/Hurghada. Inainte de vacanta am incercat sa fim cat mai bine informati despre ce ne asteapta, care sunt conditiile de cazare dar si optiuni sunt pentru a face excursii optionale.

De fiecare data cand plecam in vacanta consultam site-ul "amfostacolo", si la fel acum facut si acum, fiind foarte folositor. Aici am aflat de Amir si agentia lui Shahin Tours din Hurghada. L-am contactat din timp, am primit o lista cu excursii optionale si preturile acestora si ne-am inteles ca vine la hotel sa discutam. Asa a facut, a venit dupa noi la hotel, am mers cu el cu masina la agentia lui unde am discutat detalii despre excursile pe care urma sa le cumparam. In urma discutiei am decis sa mergem sa vizitam piramidele la Cairo si in alta zi sa mergem la Orange bay island.

Tot ce am povestit cu Amir a fost adevarat, in plus a fost singurul care a refuzat bacșișul si chiar am ramas uimiți, pentru ca cine merge in Egipt o sa se loveasca de "traditionalul" bacsis. Aceleasi excursii le-am primit si de la tour operatorul din Romania doar ca pretul era dublu si pe pliantele lor scria bold-uit sa nu cumparam de la agentii locale ca o sa fim inselati (nici vorba de asa ceva). Pretul excursiei la Cairo este de 50euro si include transportul, intrarile la muzeu si pe platoul piramidelor dar si o masa inclusa. Puteti cere de la hotel sa va pregateasca un pachet, care nu este cine stie ce, dar pe drum o sa prinda bine.

Inafara faptului ca drumul este lung si obositor (8 ore dus - 8 ore intors) si localnicii care sunt foarte insistenti, cateodata enervant de insistenti, merita sa mergeti la Cairo unde veti vedea muzeul de Egiptologie, am facut iesire cu barca pe Nil, am fost la locul unde se faceau papirusuri, am oprit sa luam masa (masa era inclusa in pretul excursiei - dar locul in care am fost era foarte mizer și mancarea nu a fost comestibila) dupa care am mers pe platoul piramidelor unde puteti merge cu camila sau șareta pana in punctul unde se vad toate piramidele aliniate, puteti intra intr-una din piramide si apoi se coboara la Sfinx.

In apropierea piramidelor veti gasi un KFC, dar trebuie sa aveti moneda egipteana. Am fost dusi de catre ghid la o parfumerie unde am fost serviti cu ceai si cafea si am avut posibilitatea sa cumparam parfumuri - preturile era 15-20-50 euro in functie de dimensiunea sticlutei.

La intoarcere am facut aceleasi opriri, ne-am intors obositi si irma o zi de odihna, urmand ca urmatoarea zi sa mergem la Orange bay.

Orange bay - 30 euro de persoana si include transport si o masa pe vapor - dimineata am fost preluati de un microbuz, am fost dusi in port de unde am luat vaporul. Peisajul superb, marea curata si insula minunata. Au fost 2 ore dedicate pentru insula si 3 opriri - 2 pentru snorkeling si 1 pentru banana si sofa.

Mancarea de pe vapor foarte buna, un echipaj amabil si foarte ok.

Revin cu review separat si despre Jasmine Palace, resortul la care am fost cazati pe durata sederii in Hurghada.

Trimis de SergiuT in 28.09.19 10:55:02
Validat / Publicat: 28.09.19 12:52:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SergiuT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.09.19 12:52:11]

@SergiuT: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mai ales impresiile despre hotel - le așteptăm cu interes - link direct adăugare impresii la Jasmine Palace: amfostacolo.ro/rev_add9.php?id=25115

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: