ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2019
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 28.07.15
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

Excursii din Hurghada la preț bun

Salutare.

In Septembrie 2019 cu ocazia sejurului in Egipt/Hurghada ne-am hotărât sa nu stăm doar la resort ci să și vizităm puțin.

În prima parte voi povesti despre alegerea agenției iar în a 2-a despre experiența excursiilor.

Întrebând în prima fază la resort ni s-a oferit o excursie la insula Giftun-Orange bay cu 100$/2 persoane. Având în vedere că prețul mi s-a părut piperat m-am pus să caut informații. Căutând am dat peste Amir de la agenția Shahin Tours Hurghada. Cum am citit numai cuvinte de laudă despre el l-am contactat. Într-adevăr omul este deosebit de o calitate deosebită, foarte serviabil, mereu dorind să ajute și voind să se asigure ca toată lumea pleacă mulțumită de la el.

Vreau să punctez faptul că am ales aceași excursie, Giftun Island plus am mai luat și excursia Safari, ambele costând 110$/2 persoane, o diferență enormă. Mai mult de atât, ne-a luat luat de la resort, ne-a dus inapoi și având in vedere că ne doream să vizităm promenada din Hurghada s-a oferit să ne ia de la resort seara și ne-a și dus inapoi fără alte costuri. Pot sa zic că este mai mult un amic decât un agent de turism. Recomand cu mare drag, nu veți rămâne dezamăgiți!!!

Legat de alegerea excursiilor, am ales Giftun și Safari deoarece sejurul nostru a durat doar 7 zile iar excursiile la piramide și Luxor sunt foarte obositoare. Vom reveni cu altă ocazie, vom merge pentru 2 săptămâni și vom bifa și excursiile mai lungi.

Legat de experiența din cele 2 excursii:

1-Giftun Island

Am avut de ales dintre Giftun Island și Paradise Island. Amir ne-a recomandat Giftun deoarece la insula Paradisului se stă 5 ore și in afară de plajă nu ai ce să faci (plajă puteam să facem și la resort) după care o scurtă oprire la snorkeling, pe când la Giftun se stă doar 2 ore (suficient) după care urmează 2 sesiuni de snorkeling. Ca și experiența a fost foarte fain, atât atmosfera pe barcă cât și pe insulă dar mai ales la snorkeling. Nevasta mea nu știe să înoate dar cu toate astea a făcut snorkeling la reciful de corali cu vestă de salvare și a rămas uimită (în urma acestei experiențe s-a hotărât ca vrea sa învețe să înoate). Eu, un fan al snorkelingului nu am văzut așa corali frumoși și mulți nici in Maldive.

2-Safari în Sahara

O experiență foarte frumoasă, am mers cu ATV, buggy după care ne-au dus cu jeep-uri într-un sat de beduini. A fost o experiență plăcută cu toate că mie personal mi-ar fi plăcut să mergem cu ATV-urile către satul de beduini (ar fi fost mai deosebit). Ajunși in satul de beduini, am avut posibilitatea să “călărim” pe cămile și cai după care o fata ne-a făcut o lipie tradițională (gustoasă) și am consumat un ceai. După ce am terminat cu ceaiul am fost duși inapoi in tabăra de unde am pornit, aici ne-a fost servită masa (nu ce-a mai deosebită dar ok cât să îți potolești foamea). După mâncare a fost o seară arabă cu dansatoare și un fakir. Am fumat narghilea după care am fost duși inapoi la resorturi.

Per total ambele experiențe foarte plăcute cu un plus pentru Giftun din punctul meu de vedere.

În final nu vreau sa închei fără a aminti din nou despre Amir, un om deosebit. Mulțumim Amir pentru tot ce ai făcut pentru noi!!!

*În poze găsiți și lista de prețuri în limba romană care sunt ușor negociabile

Trimis de dani85 in 27.09.19 15:47:30
Validat / Publicat: 27.09.19 16:40:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dani85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poză cu Amir

[27.09.19 16:40:13]

@dani85: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pozele cu lunga istă a excursiilor oferite de agenția egipteană NU au fost acceptat spre pubciare - la urma urmei, subiectul aici este despre ”excursiile opționale”, și nu acea agenție

Listele respective pot fi oricum UȘOR regăsite pe internet

dani85AUTOR REVIEW
[27.09.19 21:10:24]

Am vrut sa urc și pozele cu lăsat de prețuri dar nu a fost acceptata. Pot sa va asigur ca prețurile sunt ok, dacă doriți, luati legătura cu Amir și va ajuta cu toate informațiile

dani85
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: