ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2010
ÎNSCRIS: 20.06.10
MAY-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bune si rele la Padurea Verde

Am inchiriat vila la cheie pentru ca mi-au placut pozele gasite pe internet.

La fata locului langa pensiunea din poza mai era lipita o casa la rosu, cu aspect foarte urat din cauza caramizilor de BCA care dadeau senzatia de santier. Prima remarca a fost: 'sper ca nu se lucreaza cat stam noi aici! '. Ne-au asigurat ca nu. N-au putut da o explicatie de ce nu erau pozele la zi pe site. Evident ca nu mai venea nimeni daca se vedea casa la rosu. Cand am ajuns acolo individul cu pensiunea mesterea ceva la un balcon, s-a oprit imediat si ne-am cazat.

Inauntru curat, curte mare, cu iarba, copiii s-ai simtit f bine, foisor cu gratar, apa calda de la centrala cu lemne, adica din cand in cand se termina. Sa mentionez aici cateva lucruri bune: ne-au dat pat pliant suplimentar cand am avut nevoie - am fost un grup mai mare, lenjerie cand am cerut, am folosit masina de spalat rufe, lemne pt gratar...

Acum cele rele:

Cea mai nasoala faza a venit din partea individului (nevasta-sa s-a purtat frumos) : a doua zi, dupa ce adormise cel mic, se aud niste bocaneli. Se uita nevasta-mea: tipul isi facuse curaj si incepuse sa mestereasca iar la balcon, fara sa ne zica nimic, in conditiile in care vila era inchiriata la cheie si platita integral cu cateva saptamani inainte (mare greseala) si i-am zis ca nu vrem sa se lucreze cat stam noi. Merg sa ii atrag atentie si parca nu ii vine sa creada ca ii cer asa ceva, face numai fete, ca el n-a mai auzit de asemenea cereri, incredibil!!! Parca venisem sa-l ascult pe el cum isi face casa. In fine se opreste isi strange sculele si pleaca.

Faza 2: seara baga o caldura infernala in calorifere, nu se putea sta, desi nu i-am cerut, dupa ce in prima seara temperatura era ok, iar posibilitati de reglaj nu erau: toate caloriferele erau cu robinetele scoase iar la centrala ne-a atentionat sa nu umblam ca doar el stie cum. L-am sunat la 22. 30 sa vina sa rezolve. A venit cam mirosind a bautura, cu mai mult tupeul: ca puteam sa stam cu geamul deschis (familii cu copii mici), ca el n-a mai vazut turisti ca noi... i-am comunicat ca-l chemasem doar sa regleze caldura, si nu s-ar fi intamplat daca punea robineti la calorifere. A plecat cu greu.

Apoi n-am mai avut treaba cu el. Am stat mai multe zile acolo. Nevasta-sa venea sa ude florile, mai vorbeam cu ea, copiii lor s-a jucat cu ai nostri prin curtea vilei. Ei stateau la cateva case distanta.

Ultima faza nu mi s-a intamplat mie: cand am sunat odata sa vina sa bage lemne ca se terminase apa calda (a trebuit sa sun de cateva ori, de obicei venea singur), i-a batut obrazul unei persoane din grup ca se spala vase din abundenta in vila.

In concluzie oamenii s-au simtit bine acolo, mai ales copiii - doar eu eram cel ce discuta cu individul - dar mi-a lasat un gust f amar comportamentul lui complexat, sicanele pe care le-a incercat... Am mai fost la pensiuni in zona Bran dar totul a fost la superlativ, cu unii am pastrat legatura. Acum fiind un grup mai numeros am cautat o vila mai mare si am nimerit cam nasol.

Lectia mea este: nu rezervati undeva pana nu vedeti inainte cum arata sau sa va recomande cineva locatia.

Trimis de guestgii in 20.06.10 10:23:55

VIZUALIZĂRI: 2911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (guestgii); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 constructia neterminata care strica peisajul

magdalena
    [20.06.10 16:24:41]

Vezi? De aia exista AFA sa mai aflam de una, de alta!!

neagugaby
    [20.06.10 17:55:51]

Cate camere si cat ati platit pentru 6 zile?

Cu mancarea v-ati descurcat singuri?

guestgiiAUTOR REVIEW
    [21.06.10 20:37:12]

~ 4.5 mil/zi toata pensiunea - 8 camere.

ne-am pregatit singuri mancare, bucataria era bine amenajata ca si gratarul cu foisor

camiedy
    [11.07.11 21:51:06]

Si noi am fost la Pensiunea Padurea Verde, de trei ori pana acum. Si anul acesta intentionam sa ne petrecem concediul in acelasi loc. Pentru pretul platit, conditiile sunt foarte bune, locul este de vis, asta daca vrei un concediu linistit si sa te relaxezi, iar cu gazdele chiar nu am avut nici un fel de problema, ba dimpotriva, ni s-au parut foarte comunicativi si sociabili. Ma mira parerea de mai sus.

mariusdac
    [09.07.13 19:30:05]

@guestgii: @guestgii: VRAJELI [...].

Am fost o spt 13 persoane la aceasta vila (1-7.07.2013) si totul a fost la SUPERLATIV, curatenie, mancare din partea lor contracost, ce vroiam si la ce ore vroiam, liniste, promtitudine, amabilitate.

Omul cateodata mai si cosea prin spatele pensiunii dar nu a deranjat pe nimeni, dimineata vecinii bateau coasele dar nu s-a dus niciun "pretentios" la ei sa inceteze.

Tu in Bucuresti cand iti doarme copilul mergi sa opresti circulatia sa nu mai fie zgomot?

Caldura am avut cand am vrut, l-am sunat si a venit pe la 23.00 si a facut focul fara sa comenteze.

Am intalnit o familie din Buc. care vine de ani de zile si sta cate o luna cu nepotica mica si nu am auzit de la ei sa aiba vreo plangere, asa ca daca esti super pretentios mergi tata in Dubai ca acolo esti tratat pe masura conditiei tale.

[09.07.13 20:05:34]

@mariusdac: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Expresia peiorativă (sau mă rog intrepretabilă ca ~) a fost editată.

camiedy, guestgii, magdalena, mariusdac, neagugaby
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pădurea Verde [Moieciu de Sus]: