ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2019
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2019

la PMM* = 82 USD

Sentido Palace - răsfăț total!

Pentru că nu erau impresii recente, am decis să vă împărtășesc experiența noastră din acest resort unde ne-am simțit de-a dreptul răsfățați.

Hotelul este de fapt un resort compus din hotelul Sentido Mamlouk Palace de 5 stele și Sunrise Garden și Sunrise Crystal, ambele de 4 stele. Toate s-au chemat Sunrise, unele se mai cheamă și acum, altele nu... cert este că în oferta agențiilor românești al nostru se numește Sentido Mamlouk Palace. Am avut acces la toate serviciile din complex, acesta fiind imens, întins pe suprafețe cred de zeci de hectare, imposibil de descoperit în întregime în doar 7 nopți.

Hotelul Sentido Mamlouk Palace este aproape de aeroport, cam la 10-15 kilometri dar, transportul a durat vreo 40 de minute întrucât autocarul a lăsat turiștii de la alte 4 hoteluri înaintea noastră. Intrarea în curtea resortului se face cu barieră și paznic iar în hotel există detectoare de metal.

Recepția este doar marmură, cu o arhitectură maură foarte frumoasă și unde găseai la dispoziția turiștilor apă rece și ceai de hibiscus. Am ajuns în hotel în jurul orei 11.00 dimineața, ni s-au pus imediat brățările de all-inclusive dar camerele ne-au fost repartizate undeva în jurul orei 14.00. Între timp am fost la masă și, bineînțeles, la bar, timp în care bagajele de cală au rămas undeva în recepție pe un holișor, aproape de paznicul de la intrare.

De cazare s-a ocupat ghidul agenției cu care am fost, el făcând toate demersurile în timp ce noi ne delectam cu o băutură rece. Pentru că eram 3 familii cu copii cam de aceeași vârstă am decis să punem câte 10 dolari în pașapoarte și l-am rugat pe ghid să ceară recepționerului să ni se dea camere apropiate. Dorința ni s-a îndeplinit doar că am primit camere aproape de plajă. (Dacă ați ști dimensiunile uriașe ale resortului ați înțelege de ce ne-a nemulțumit alegerea clădirii. Aveam de mers cam 500 de metri la dus pentru a ajunge în restaurant, la masă, alți 500 înapoi. Ferească Dumnezeu să uiți ceva în cameră sau să vrei la baia ta... Să faci drumul ăsta de 3-4-5 ori pe zi, nu e chiar o glumă. Partea bună, all-inclusive-ul nu s-a prea lipit de noi astfel încât nu am rupt cântarul la întors acasă - unii, nu chiar toți).

Practic hotelul are un corp principal, cu recepția, restaurantul principal, un restaurant mexican și 2 etaje de hotel iar perpendicular, pe o parte și alta sunt cam câte 10 clădiri, fiecare cu parter și 2 etaje. Primele astfel de clădiri sunt aproape de restaurant și terase, ultimele sunt aproape de mare. Din punct meu de vedere, cazarea ideală ar fi prin clădirile de pe mijloc, 24,25,26 sau 17,18,19 pe partea opusă, acesta fiind foarte aproape de piscine și cam la jumătatea drumului între plajă și restaurant. Noi am stat la 30, ultima dinspre mare pe partea noastră fiind 30.

Camera este foarte mare, paturile de o persoană au 1,2 metri, la fel și al copilului. În cameră există un dressing încăpător, o toaletă cu oglindă, multiple dulapuri și sertare, două fotolii mici și o măsuță. Balconul este de asemenea mare la fel și baia care este dotată cu uscător de păr, șervețele, halate și papuci de baie, tot felul de cosmeticale, oglindă-lupă, etc. De asemenea, există un minifrigider în care am găsit în prima zi 3 sticle de apă și 3 doze de suc. Apa a fost mereu reînnoită, sucul nu. De asemenea, există o cană electrică, plicuri de nes, zahăr și ceai, căni și pahare. În prima zi a existat un coș cu fructe de bun venit.

Curățenia se făcea zilnic, ni se schimbau prosoapele zilnic (am avut foarte multe prosoape, de baie, de față, de mâini, de picioare - le-am cam pierdut șirul) iar lenjeria s-a schimbat o singură dată dar 2 zile nu am permis accesul băiatului de la curățenie în cameră pentru că dormea copilul. Am lăsat bacșiș zilnic câte 1 dolar și am fost foarte mulțumiți. Ne-am ales cu tot felul de animăluțe din prosoape, cireașa de pe tort fiind o maimuțică atârnată de tavan...

Mâncarea este foarte bună, felurile fiind extrem de diversificate și de bună calitate. Este greu de descris multitudinea de sortimente cert este că în fiecare zi existau și delicatese precum supe din fructe de mare, crabi, languste, creveți, ton roșu, doradă, sushi dar și burgeri, shaorma, kebab, grătare de pui și vită, etc. În fiecare seară exista un meniu tematic, precum seara germană, seara egipteană, sea food, etc. Pâinea era în zeci de sortimente, unele precum lipiile sau niște turtițe absolut senzaționale fiind coapte în fața turiștilor.

De asemenea, se făceau paste pe loc, în fața ta, precum și pizza, omlete, ouă poșate, etc. Existau mereu două feluri de ciorbe/supe, mereu foarte bune. Prăjiturile nu ne-au dat pe spate, fiind cu nenumărate creme colorate în schimb erau multe feluri de fructe, unele necunoscute nouă.

Resortul are în afara restaurantului principal încă 7 restaurante a la carte, (5 gratuite și 2 cu plată) și pentru a mânca la unul dintre ele trebuie făcută rezervare cu o zi sau 2 înainte. Am mâncat la cel mexican și cel italian, ambele având o locație frumoasă și mâncarea foarte bună.

Sunt în total vreo 7 piscine, de adâncimi diferite dar și un aqua park la hotelul de lângă, Sunrise Garden foarte mare ce funcționează între 10 și 12.00 și 15 și 17.00 în fiecare zi.

Sunt nenumărate baruri în tot resortul cu băuturi de calitate (vinul e la sticlă, berea foarte bună, cocktailuri la fel), se organizează în fiecare seară pe terasa uriașă din fața corpului principal tot felul de spectacole de dans, muzică live, circ, etc. Pe scurt este greu să nu găsești ceva pe placul tău. Personalul a fost mereu drăguț, amabil și angajații nu au lăsat impresia că cerșesc bacșiș dar nici nu refuză.

Nu întâmplător am lăsat la urmă ce era mai bun: marea este demențială. Este foarte caldă (25-30 de grade), foarte limpede, fără valuri, albastră turcoaz, sărată-sărată... Am stat aproape numai în apă. Plaja este curată, nu există aglomerație, sunt șezlonguri pentru toată lumea chiar dacă primele rânduri se ocupă de la prima oră. Pe plajă erau mereu salvamari iar prosoapele de plajă (foarte mari) sunt incluse în ofertă, putând fi luate în contul unui card primit la cazare (câte unul pentru fiecare persoană) de la chioșcurile de la piscină și plajă. Din păcate însă, ziua de plajă este scurtă. Soarele răsare cam pe la 4.30-5.00 iar seara după ora 17.00 apune iar la 18.30 este beznă totală așa că trebuie profitat din plin.

Vă recomand să mergeți pentru plajă la hotelul alăturat Sunrise Crystal, care are un golf senzațional, cu o apă de o rară frumusețe. Pe plajă sunt baldachine și paturi din ratan cu perne... Noi l-am descoperit cam târziu și ne-a fost tare ciudă.

În concluzie, ne-am simțit răsfățați în totalitate, am apreciat amabilitatea personalului, calitatea serviciilor iar marea a făcut toți banii, fiind cea mai frumoasă pe care am văzut-o noi.

Trimis de fan bulgaria in 02.09.19 15:48:05
Validat / Publicat: 02.09.19 19:30:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fan bulgaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Rasarit la Marea Rosie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

marcopolo74 [03.09.19 18:17:29] »

@fan bulgaria: Buna ziua,

Sa inteleg ca nu mai sunteti fan Bulgaria ci fan Egipt )

In apa erau pesti si corali?

Tobogane la piscine sunt?

Multumesc

fan bulgaria [03.09.19 18:24:11] »

@marcopolo74: Buna, am fost fan Bulgaria și cred ca voi fi multă vreme. Fan Egipt e cam mult spus după o singura vizita????

Pești și corali erau la capătul unui dig unde apa avea 2-3 metri adâncime, deci pentru curajoși.

Tobogane erau la piscinele hotelului alăturat așa cum am scris, fiind de fapt un aqua park.

mircearaf [09.09.19 00:03:55] »

Buna seara

Am fost ulima data la acest hotel in 2010 si a fost ok si atunci. Anul acesta o sa plec in 18 septembrie si voiam sa va intreb:

1. Camerele tot asa sunt ca si atunci cu mobiler destul de vechi sau au mai schimbat cate ceva? La ce camera ati stat daca mai stiti? Eu am stat in corpul 25.

2. la Sunrise Crystal plaja este comuna ca si la Sunrise Garden sau e separata? Pe atunci nu exista Crystal - era in constructie parca.

3. La excursii ati fost cu firme romanesti sau cele de acolo? Stiu ca e diferenta mare la tarife.

Multumesc

fan bulgaria [09.09.19 13:27:31] »

@mircearaf: Buna ziua

1. Nu pot face comparație cu mobilierul de acum 10 ani pentru ca am fost prima oară. Mobilierul mi s-a părut ok, e dintr-un lemn sau imitație de lemn crem-albicios, cu motive arăbești. Camera as fost ok, mare cu tot ce îi trebuia. Am stat în corpul 30, antepenultimul până la plajă, 32 fiind ultimul (nu 30 așa cum am scris eronat în review. Scuze!)

2. Plaja la Crystal nu era comună, dar se putea merge acolo printr-o poartă aflată undeva aproape de plajă, în spatele corpului 31, accesul fiind permis fără probleme.

3. asa cum am scris într-un review separat, excursia am luat-o de la reprezentantul agenției tour-operatoare din România cu care am fost atât pentru că nu prea am avut alte opțiuni pe loc (ar fi trebuit să mergem în oraș) dar și pentru că am considerat varianta aceasta mai sigură și mai confortabilă, ghidul fiind vorbitor de limbă română.

Daca mai aveti alte intrebari, va stau la dispoziție.

Vacanță frumoasa!

Vasilachi [13.09.19 09:09:00] »

@fan bulgaria: Bună! Mulțumim pentru descrierea pe care a-ți făcut-o despre acest resort, ne ajută foarte mult. Urmează să mergem și noi luna aceasta. Poate î-mi dați câteva indicații. Va ajutat ghidul la ocuparea unei camere mai bune? A-ți dat ceva și la ghid? Mi-m cumpărat mască pentru Snorcheling, am la ce s-o folosesc la mare în zona resortului? Știu că sunt și insule speciale. Vă mulțumesc!

fan bulgaria [13.09.19 15:29:27] »

@Vasilachi: Buna ziua. Noi am pus banii pentru camera în pașaport iar pașapoartele le-am dat ghidului pt a le preda receptionerului. Nu știu dacă el a ajutat în vreun fel, cert este ca am primit camere în același corp, fiind 3 familii dar departe de restaurant.

Nu am dat bacșiș ghidului decât în excursie.

În insule nu am fost în excursii dar masca de scufundări poate fi folosita și în zona resortului.

Vacanta frumoasa va doresc!

Daidha* [08.10.19 15:26:48] »

@fan bulgaria:

Va multumesc pentru review!

Si noi am fost cazati la acest hotel in septembrie si ma pregateam sa-mi scriu impresiile aici pentru a le fi de ajutor si altora. Dar acum nu mai e nevoie pentru ca dvs. ati scris exact ce as fi vrut sa scriu si eu.

O singura mentiune as avea: noi am fost cazati in corpul nr. 23, fix in spatele scenei unde aveau loc spectacolele seara. Eram aproape de restaurant, dar departe de plaja, 10 minute faceam pana acolo, dar nu ne-a deranjat prea mult, mai faceam miscare dupa atata all inclusive.

Pentru noi hotelul si tot resortul de fapt, au fost la superlativ.

Anul viitor ne gandim sa mergem tot la Sentido, mai ales ca nu am apucat sa vedem ce se intampla si pe la Crystal. Ne-am ocupat mai mult cu plaja si aqua park-ul de la Garden .

fan bulgaria [08.10.19 16:17:04] »

@Daidha: Cu adevarat e un resort minunat pentru familii, si nu numai. Merita repetata oricand experienta!

webmasterX [08.10.19 16:53:46] »

@Daidha: Ne-am bucura, totuși, mult, să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

STEFANYA23 [15.03.21 16:09:57] »

Buna ziua

M-ar interesa daca se poate face baie, adica sa te

balacesti, sa innoti, fara sa te lovesti de corali... avem o fetita mica

si noi preferam sa facem baie in mare... Deci apa e ok? adica se

adanceste cat de cat sa poti face baie sau trebuie sa mergi sute de

metri pana  sa iti ajunga la genunchi... ? ​ Nu ne intereseaza

scufundarile.