ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2019

Un spectacol – obiectiv de talie europeana la Bucuresti! Simfonia Apei

Am venit recent de pe pamanturi asiatice unde intre multe altele am vazut niste fantanti muzicale si luminate superbe de care ne-am indragostit si de care nu ne mai saturam. Nota 10 de la noi. Nu divulg mai mult, voi povesti.

Nici prin gand nu imi trecea ca la numai cateva zile, intorsi acasa la Bucuresti, vom vedea niste fantani de nota 100! Nu am crezut pana nu am vazut! Daca nu ati vizitat fantanile cinetice si muzicale din centrul capitalei noastre, este musai sa o faceti!

Puteti lipi aceasta vizita, care trebuie sa fie una de seara si de weekend, cu o tura a orasului cu autobuzul etajat vezi impresii sau cu o plimbare in Centrul Vechi.

Celebrele de acum fantani se gasesc in Piata si Parcul Unirii si se desfasoara de-a lungul Bulevardului Unirii sau Socialismului cum il numise Nea Nicu, care duce catre Casa Poporului pe o lungime de 1,4 km. Sunt 44 la numar si insumeaza o suprafata a apei de 16.200 mp. Sistemul digital de monitorizare permite controlul fiecarei fantani.

In afara de autobuzul City Tour aici se poate ajunge foarte usor cu metroul pana la statia Piata Unirii 1 sau 2. Se poate si cu alte mijloace de transport sau cu turismul personal, caz in care va trebui sa cautati locuri de parcare.

Anul trecut, in anul centenar al Marii Uniri, ansamblul de fantani din centrul Bucurestiului a trecut printr-un proces de reparatii capitale. Au fost instalate echipamente de ultima generatie, care permit iluminarea acestora, oferind acum un spectacol unic de sunet si culori.

De pe saitul Apa Nova aflam:

“Anul acesta, spectacolele de apă de la fântâni sunt declinate pe patru tematici menite a aduce în prim plan: stelele sportului românesc, pioneri ai inovației românești, București – capitală europeană și genii ale culturii și literaturii românești. Fiecare tematică are un mix muzical și o paletă cromatică specifică. ”

Fantana centrala numita si Fantana lui Bucur are aplicat un mozaic nou care prezinta tema unirii in care se gaseste si dansului horei. Fantanile care sunt apoi aliniate pe mijlocul bulevardului pana la Casa Poporului poarta numele de Fantanile Anotimpurilor.

Daca stai langa Fantana lui Bucur si privesti catre Casa Poporului ai deja un tablou ce trebuie imortalizat, fotografiat. Cand va incepe spectacolul iti trebuie camera sau telefonul incarcata ca nu te vei satura sa surprinzi unduirile apei, dansul fantanilor, sincronul acestora. Ele isi schimba rochitele colorate in vazul si aplauzele spectatorilor. Temele muzicale sunt variate si inspirat alese, iar programul selectat pe computer, conduce un show super super super impresionant! Armonia de muzica si lumina pe care picaturile, jeturile sau perdelele de apa danseaza te vor lasa cu gura cascata.

Spectacolul se deruleaza in fiecare seara de weekend, de vineri pana duminica. Este gratuit si in aer liber. Se intituleaza Simfonia Apei si are o tematica care celebreaza mai multe personalitati romanesti de talie mondiala, care s-au remarcat in diferite domenii. La sfarsitul show-ului numele acestora este proiectat color pe o perdea de apa. Citim nume celebre de vizionari si inventatori romani care au lasat pe Pamant o amprenta cunoscuta in toata lumea: Celibidache, Babes, Coanda, … … …...

Spectacolul dureaza 45 minute. In august ora de incepere este 21, in septembrie 20:30, detalii gasiti pe net functie de cand vreti sa vizionati magical spectacol. Iarna nu se desfasoara spectacole.

Spectacolul incepe cu urmatorul mesaj:

“Ati venit la Simfonia Apei! Va invitam ca in urmatoarele 45 de minute sa ne bucuram impreuna… ” si continua “… sarbatoreste unele dintre cele mai marcante persoanlitati romanesti… ” iar in cele din urma “va recomandam sa pastrati distanta fata de bazin …. vizionare placuta! ”

Nu ma pricep sa redau potrivit in cuvinte spectacolul as stirbi din valoarea lui si din wow-ul pe care il traiesti la fata locului. Lumea aplauda, iar eu va invit mai bine sa rasfoiti pozele atasate. Nu ne-am saturat de fantanile cinetice din Bucuresti si vom reveni aici si la alte spectacole! Veniti cu noi?

Numai de bine! Nota 100 pentru Fantanile din Bucuresti!

@webmaster: Rog inserare:

@webmaster45: multumesc

doinafil
[24.08.19 17:16:34]

@Dan&Ema:

Hop și eu, cu superbonus-ul!

Uite că, dacă se vrea, se poate și la noi!

Este frumos spectacolul apei văzut în filmulețul atașat, dar parcă mai edificatoare sunt pozele tale, Dane!

Felicitări pentru plimbarea făcută! Poate vom ajunge și noi să vedem - și să ascultăm - fântânile cântătoare!

[24.08.19 17:38:48]

@doinafil:

Este ireal de frumos! ????

cristina47*
[24.08.19 20:47:56]

Sa-mi fie rusine! Eu stau in Bucuresti si inca nu am ajuns, seara pe-acolo.

Multumesc petru articol si pentru fotografii.

[24.08.19 20:52:03]

@doinafil:

Este ireal de frumos la fantani!

Merita sa le vezi cu proprii ochi si sa le asculti cu propriile urechi.

Pentru mine a fost cel mai grandios spectacol de acest gen vazut. Nu credeam sa pot participa la asa ceva. Poate pare exagerat ce scriu, dar cel putin in Romania, in Bucuresti cu atat mai putin, nu ma asteptam.

Poate altii au mai vazut altele prin lume. Eu compar cu ce am vazut recent in Asia unde am ramas minute in sir sa admiram iar in ultima zi am mai facut o plimbare la respectivele fantani de la revedere. Nu divulg acum mai mult.

Dar ce avem in Piata Unirii este fabulos, are in spate un concept, si are si o amprenta romaneasca emotionala.

????

[24.08.19 20:56:42]

@cristina47:

Nici noi nu am ajuns pana saptamana trecuta desi am citit articole si am vazut reportaje cu proiectul fantanilor muzicale luminate din centrul orasului.

Noroc ca a spus Ema: Hai!

Intentia am avut-o de mai mult timp dar imi lipsea imboldul si mult timp am crezut ca sunt niste fantani foarte frumoase si atat.

Este categoric un obiectiv turistic si il recomand nu numai bucurestenilor, cu tuturor romanilor, tuturor care ajung in Bucureti.

Ne putem mandri cu fantanile! ????

tata123 🔱
[26.08.19 09:37:44]

@Dan&Ema: Spectacolul oferit în weekend de fântânile din Piața Unirii e minunat. Am fost acolo în luna deschiderii (toamna lui 2018), dar și luna trecută pentru a vedea schimbările din programul oferit. Combinația de apă, lumini, sunet și chiar foc este reușită și aduce un aer proaspăt Bucureștiului turistic.

Așa cum am scris în articolul meu recent (vezi impresii) fântânile arteziene au apărut în Piața Unirii de azi în perioada interbelică, în cadrul unei acțiuni de modernizare/sistematizare a centrului orașului comandată de regele Carol al II-lea.

Recomand și eu o „vizionare” a Simfoniei Apei, e ceva deosebit în peisajul bucureștean.

Mulțumim pentru prezentare.

[26.08.19 09:46:09]

@tata123:

Am citit articolul tau si este ca intotdeauna documentat. Ca si acest ecou. Si eu multumesc. Numai de bine! ????

Dan&Ema, doinafil, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: