ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
OCT-2018

încărcat de pe telefon!

Da, este un 'must see' Marea Moschee din Abu Dhabi

Dubai in octombrie

E cam greu sa fii acasa si sa scrii din amintiri, cel mai bine scrieți in timpul vacanței ca oricum aveți timp.

Incerc sa nu ma repet, dar dacă ma repet înseamnă ca mi-a plăcut prea mult ????????????.

Dubai in Octombrie... tot cald. Tot cu wizz air, eu nu am plângeri atâta timp cât ajung cu bine. E greu sa stai aproape 6 ore daca mai ai si mici probleme cu spatele ????.

Am uitat sa va zic ce oferte am prins, de Ramadan am gasit oferta cu 700 euro amândoi, iar acum 1100euro amândoi (prosta alegere de data asta)

Am ajuns, deja ne-am imprietenit cu hertz-ul din Al Maktoum. Am. gasit un hotel... Cassells Al Barsha, ingrozitoooor ????. Dupa ce am intrat in camera am simțit ca murim de miros de umezeala amestecat cu mucegai, nici nu stiu cum sa explic dar stiu ca mi s-a facut rau, serios. Am coborat la receptie, am stat in total cam 3 ore pe hol vizitand camere in ideea sa ne placă. Nu, asa ceva nu.

Am sunat la agentia din Romania, niste drăguți, au stat cu noi la telefon pana la 3 dimineața sa rezolvăm problema, au spus ca daca ne scriu ei pe voucher-ul nostru "full refund " vor lua banii inapoi. Ok, i-am stresat pana au scris, e poveste lunga... tot spuneau ca a trecut de ora 12 noaptea ca nu se poate, dar nu stiau ca eu pot fi foarte insistentă. Am facut poze din camera sa le arătăm agentiei si lor dar mi-e rusine sa le postez. Chiar nu il recomand, dar ma repet. Luati hoteluri înalte si fara sa se deschidă geamurile. In momentul in care am deschis balconul. la ei au inceput sa transpire pereții.

Bun la 3,30 dimineața ce facem? Agentia nu putea la. ora asta sa ne ia cazare, asa ca ne-a zis sa luam cazare o noapte ca ne rezolvă a doua zi. Răbdare? Nu ????????????. Ce-am facut? Direct la Ibis One Trade Center, daca data trecuta a fost foarte bine. Fara rabdare am luat 7 nopți cu riscul de a nu primi banii inapoi. de la primul hotel, dar dupa 3 zile agentia din România ne-a returnat banii de cazare. Bravo lor.

Dimineața, mic dejun fabulos, ca data trecută, de data asta fara Ramadan, valet-mașină, ca deobicei. Piscina am avut la. Novotel la 25 m de noi, inclusă, data trecută nu ajunsesem la ea de prea multa plimbare. Se misca repede Dubaiul. Din mai pana in octombrie construcția de lângă noi inaintase mult, seamănă cu un inel.

La hotelul asta aveau la parter un bar care ne-a lăsat mască. Din hotel totul liniște, nici nu credeai ca dincolo de usi se bea si se dansează, a ieșit o seara super, data trecută nu-l vazusem sau auzisem. Aici se poate bea alcool.

Tot fantastice au rămas fântânile si tot asa am ajuns aproape in fiecare seara la ele.

Prima bifă a fost Marea Moschee. Cel mai bine vedeți din poze. Eu nu am mai văzut asa ceva vreodată, am stat toată ziua acolo si ca si comparație, acum nu mai ai acces peste tot, asa cum am văzut-o noi.

Ca femeie te îmbracă ca la ei, nu ai voie sa stai in poze cu sotul cum vrei tu adică fără îmbrățișări. Ca sa intri pe covor in mijlocul camerei, te descalți. Am avut voie peste tot, inclusiv in bibliotecă, aici am stat mult timp, ca urmăreai si filme cu istoria lor. Am cumpărat o carte de aici.

De ce zic atunci? Acum au mutat librăria si pe covor in mijloc nu mai ai voie, si chiar nu te mai descalți. La iesire era sa chemăm polutia că am crezut ca ne furase masina ????????????. Ne-a trebuit cam 40 minute sa ne dam seama ca moscheea are intrarile la fel, exact la fel, si noi parcasem pe cealalta parte de moschee. In Drum spee Dubai am intrat la la Outlet Village si ne-am luat niste haine sport.

Lângă noi era un centru de evenimente si am nimerit la un fel de licitație de electronice. Era o nebunie, ridicau laptopul, telefonul, boxele si strigau pretul de inceput si tu licitai, Ideea e ca toate astea se faceau la distante mici unii de altii, dar nu asta era nebunia, dintr-o dată se dădeau 10 casti samsung la un pret de 50 AED, dar trebuia sa ai un biletel de la ei, si ridicai mâna sa te aleagă sa primești oferta. Eu blonduță normal ca am primit oferta si mi-am luat căștile. Erau si concursuri, am pierdut aproape toată ziua aici pentru ca a fost ceva interesant si nemaivăzut până aici.

Plaja neschimbată si o apă caldă, mie mi s-a părut chiar prea caldă, si de data asta era foarte animată si aglomerată.

Cu 3 zile inainte de plecare nu stiu ce am făcut dar efectiv mi s-a blocat spatele si abia ma puteam urca in mașină, deci s-a incheiat vacanța mult mai repede fata de ceea ce ne-am propus.

Cam atat a fost foarte important in aceasta vacanță, revin cu urmatoarea.

Trimis de Aniram in 19.08.19 09:39:26
Validat / Publicat: 19.08.19 10:31:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Ibis One Trade Center, Dubai

VIZUALIZĂRI: 862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Eu, hai ca nu-mu statea rău deloc

Ilie OLIVIA
[06.09.19 13:57:11]

@Marinaa: Buna ziua, am savurat ce ati scris de Dubai, am fost si noi de mai multe ori, la hotel Citymax al Barsha, cazare super. Suntem curiosi cu ce agentie ati fost de vi s_au restituit banii. Multumesc.PS,fiind interzis in acest site publicarea agentiei,va dau adresa de e-mail si daca vreti imi raspundeti acolo.Multumesc

AniramAUTOR REVIEW
[06.09.19 14:20:22]

@Ilie OLIVIA: nu vad adresa, cred ca nu aveti voie

Aniram, Ilie OLIVIA
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Dubai: