El Mouradi Skanes Hotel

înscris/ă în 10.08.18
JUL-2019
2000 euro

Vacanță în Tunisia (1)

Bună! Sunt Alexa și o să vă povestesc vacanța mea în Tunisia.

Plecare: Am plecat la ora 3 a. m din Pitești spre București. Primul pas, a fost să parcăm mașina într-o parcare din apropierea aeroportului. Noi am plătit 133 lei/ 8 zile. În cele din urmă, am fost transportați la aeroport.

După ce am făcut check in-ul, ne-am urcat în avion și am decolat la ora 7 a. m ✈️. Zborul a durat două ore și treizeci de minute și am ajuns la 7:30 a. m, ora locală (ora Tunisiei este cu două ore în urmă față de România), în aeroportul internațional din Hammamet.

Noi am fost cazați în Monastir, așa că am mers încă o oră cu autocarul până la hotel.

*Turiștii care vin în Tunisia nu plătesc viză, însă primesc un formular în avion care trebuie completat pe prima jumătate când se ajunge la destinație și pe cealaltă jumătate când se pleacă din țara de vacanță.

Hotelul: Am fost cazați la hotelul El Mouradi Skanes din Monastir. Nu sunt pretențioasă în privința cazării, dar acest hotel lasă de dorit.

În primul rând, locația sa este una foarte “proastă”. Se spune că hotelul se află în Monastir, de fapt, acesta se află la 15 km. de centrul orașului și dacă vrei să vezi stațiunea trebuie să iei un taxi. Locația adevărată a hotelului este într-un câmp. Într-adevăr, în jurul său, se află alte hoteluri și două centre comerciale.

Când am ajuns la hotel, am mers la recepție pentru a lua camera, unde am pus 10€ în pașaport pentru o vedere mai bună. Deasemenea, am plătit și taxa de stațiune care este 3 TND/noapte/pers pentru hotelurile de 4* și de 5*.

Despre camera pe care am primit-o, ni s-a spus că este cea mai bună pentru faptul că avea televizor LCD, dar degeaba, pentru că telecomanda trebuia închiriată cu 20 TND.

Mâncarea a fost acceptabilă. Majoritatea felurilor de mâncare au fost picante, salatele lăsau de dorit, legumele fiind vechi.

Într-o zi, la micul dejun, spre surprinderea mea 🙄, am descoperit o colonie de furnici în restaurant.

Ba mai mult, cu o zi înainte să plecăm în excursie i-am spus recepționerului să pregătească un pachet pentru micul dejun, exact cum am făcut și în Egipt. Ora la care trebuia să fim în autocar era 6:00 a. m. și masa se deschidea fix la acea oră, însă persoana de la recepție mi-a spus că o să mănânc la masă. D

imineața următoare, într-adevăr, micul dejun era deschis și era o singură masă ocupată de către arabi. Când am intrat în sală, unul dinte personalul hotelului mi-a spus să ies afară în limba sa.

Există un restaurant separat la care poți să-ți faci rezervare o singură dată pe sejur, numit “À la carte”. Noi am mers în ziua cu meniu internațional și am crezut că putem comanda tot ceea ce dorim, însă mâncarea pe care o primești este fixă. Primul fel, a fost o ciorbă care mirosea oribil și nu am putut mânca nimic din ea. Al doilea fel, a fost un preparat tunisian, al treilea a fost pește la cuptor, iar al patrulea un desert foarte dulce. Am fost total dezamăgiți de ceea ce am primit, mai bine mâncam la restaurantul din program.

În cele 7 zile în care am stat la hotel, nu au fost schimbate prosoapele și lenjeria deloc.

În fiecare seara, era același program artistic, iar acesta era pentru copii. În cursul zilei, se desfășura un curs de yoga și unul de Aqua-gim. Melodiile pe care le puneau erau aceleași, printre care și o piesă a lui Costi Ioniță.

Plaja era foarte mică și plină de alge. Aceasta era separată cu un gard de restul complexului. Apa mării este foarte murdară, fiind aproape ca cea din Marea Neagră.

Bani: Moneda folosită de către tunisieni este dinarul tunisian (TND), iar 1 RON este echivalent cu 0,70 dinari, invers 1 dinari este echivalent cu 1,42 lei. De altfel, 1$ este egal cu 2,9 TND și 1€ cu 3,15 TND. Cursul variază de la o zi la alta. Noi am schimbat banii în recepția hotelului, dar din păcate leii nu pot fi schimbați, așa că trebuie să folosiți euro sau dolari. Banii se pot schimba în magazine, unde există bancomate. 🏦

Despre excursiile în zonă - în review-ul următor

Impresii încărcate de Sclemby in 14.08.2019 20:57:16

Validat / Publicat: 14.08.19 21:55:34

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TUNISIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sclemby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 4 voturi) nota2

[14.08.19 21:54:21]

@Sclemby, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

Am mutat prima parte a review-ului - cea referitoare la hotel - în rubrica "El Mouradi Skanes Hotel, SKANES" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din Skanes]

Partea a doua a fost păstrată în rubrica inițială - cea despre excursiile în zonă - și poate fi citită, ușor, prin linkul Continuare aici

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Ulterior, poți scrie notele de la CAZARE şi sub formă de ECOU — le vom adăuga noi în caseta tehnică.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=95730

[14.08.19 22:20:09]

Setul de impresii şi recomandări aparţinând unui autor sub 16 ani, va fi publicat, cf Regulamentului (Cap.1 sect.B pct.12), fără note.

- adrianradu
[16.08.19 08:44:13]

Bună ziua

La ce ora ai avut avionul de întoarcere?

- Sclemby
[16.08.19 11:22:47]

@adrianradu: Bună! Avionul a avut întoarcerea la 21:15, ora locală.

- adrianradu
[16.08.19 12:33:30]