Ibiza Hotel

DIN Piatra-Neamţ
înscris/ă în 25.06.19
JUL-2019
REGIM MASĂ Fără masă

Am fost în vacanță la Ibiza! :)

Am citit review-urile cele mai proaspete pentru acest hotel (din 2018!), dinainte de a sosi în stațiune. Mă așteptam să găsesc hotelul așa cum era zugravit aici. Mă abțin să comentez rațiunile pentru care au fost scrise unele aspecte și voi face așa cum și-a dorit proprietarul hotelului: dacă scriu un review să descriu realitatea. Așa voi face, dar o fac pentru că așa simt și că așa e corect, nu pentru ce-și dorește proprietarul.

Am rezervat din luna iunie, prin agenție - 6 nopti la Hotel Ibiza - Eforie Nord, practic vrând să folosesc tichetele de vacanță (parte de anul trecut).

Am venit cu trenul, pentru că, venind din Moldova într-o excursie cu autocarul în Deltă, am ales sejurul pe litoral ca o continuare, luând trenul până la Constanța.

Am primit camera 308, deci ultimul etaj.

Primele impresii au fost de nedumerire, hotelul și camera contrastând în bine cu cele mai multe review-uri. Camera curată (practic- totul curat), baia dotată cu cabină de duș cu hidromasaj.

O sugestie pentru proprietar: aruncă bani pe fereastră supraîncălzind apa, care ajunge efectiv să te opărească, dacă nu manevrezi corect ”butoanele” cabinei.

În ziua în care am ajuns, la baie nu era hârtie igienică. Practic, a fost o deficiență de comunicare între cea care face curat și proprietar, căruia nu i-a spus cum că cei care s-au cazat înainte (nu știu din ce serie!) au rupt suportul pentru hârtie igienică, așa că... a fost mai greu de sesizat că nu s-a pus hârtie igienică. La reclamația mea, și-au cerut scuze și, a doua zi am găsit unul din sulurile de hârtie pe jos în baie, alături de suportul în care fusese pus căzut și el - suport din plastic, cu ventuze, care nu s-a știut a se monta bine. L-am montat eu corect și va mai rămâne mult timp acolo, până va vrea cineva să-l dea jos.

Un alt minus este instalația de aer condiționat care, deși funcționează corect, este aproape imposibil să stai cu ea pornită în cameră, NU DIN CAUZA CURENTULUI DE AER, ci din cauza zgomotului. Zgomotul produs, apropiat de ceea ce se numesc infrasunete, este asemănător cu cel receptat într-un automobil cu un tampon lipsă la motor. Motivul: inverterul, unitatea cu ventilator mare de pe peretele camerei dinspre balcon, transmite toate vibrațiile, pereții fiind subțiri.

în ultima zi de sejur (de fapt, cea pe care EU o consideram ultima), am primit telefon de la recepție, informându-mă la ora 13 - când noi eram pe plajă - că, de fapt, trebuia să eliberăm camera până la ora 12. oo! Greșeala mea, numărând greșit zilele de vacanță (Delta + Litoral), plecând cu o zi mai târziu spre Deltă. În fine, deși recepția (de fapt și proprietarul prezent acolo) mi-au oferit și posibilitatea să vin și să eliberez camera, deși urma să depășesc cam mult ora normală, am ales să mai rămânem o noapte.

Întrebând de preț mi s-a răspuns că e 400 lei/noapte. Pentru că mi s-a părut cam mult, față de celelalte 6 nopti petrecute cu 1800 lei, am întrebat dacă nu ni se poate repartiza o camera doar dublă, pentru că, în cele 6 nopți am stat în cameră triplă, acolo fiind repartizați, deși nu am cerut decât dublă.

Proprietarul mi-a replicat că nu are alta, toate camerele fiind la fel (cu pat matrimonial pe mijloc și încă unul single lipit de un perete). Am acceptat așa, ca alternativă la a mi se fi făcut favoarea de a elibera cu câteva ore mai târziu decât ora permisă.

Ajungând acasă și discutând despre vacanțe, un prieten mi-a oferit niște cifre spre comparație, comparație ce o fac românii de mulți ani.

Deci eu am plătit 1 noapte, 1 cameră, 2 persoane = 400 lei.

Prietenul, la Balcic-Bulgaria:

2 nopți, apartament 2 camere, 5 persoane (4 adulți și 1 copil) = 430 lei!!!

Practic, cum spuneam astea sunt prețurile în Romania, pentru care nu e de vină - neapărat - cel care administrează hotelul Ibiza.

Și, în plus, la Balcic nu m-ar fi primit cu vouchere de vacanță, nu?!

Una peste alta, minusuri nu pot contoriza decât zgomotul unității aerului condiționat, celelalte fiind accidente.

Da, aș recomanda și altora!

Impresii încărcate de Marius Tut in 14.08.2019 11:09:43

Validat / Publicat: 14.08.19 12:21:11

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Marius Tut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 10 voturi) nota2

[14.08.19 12:20:16]

Bun review de debut, merită remarcat

@Marius Tut: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=95715

- Marius Tut
[14.08.19 13:13:08]

@webmasterX: Mulțumesc pentru apreciere. Nu știu dacă am fotografii de la hotel. Am descris în cuvinte.