ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 05.09.18

Te iubesc - Mama

De curând m-am intors de la Cluj, participand la o certificare. Doamne câte trăiri am putut să am in decurs de doar trei zile. Trebuia sa ţinem un discurs de 5 minute in faţa celor 8 persoane prezente la masă. Inaintea discursului meu, vorbise o persoana despre relaţia mama-fiu, de faptul că mama lui nu ii spusese nicidată că il iubeşte.

Un fulger imi trecuse prin minte si abia atunci am constientizat ca nici mama mea NU imi spusese niciodata ca MA IUBESTE. Persoana care mi-a dat viata, persoana care pana la un moment dat era centrul universului meu, persoana care s-a bucurat pentru reusitele mele si a plans impreuna cu mime pentru esecurile mele, NU mi-a spuna ca MA IUBESTE. Oare cum putea fi posibil?

Dar cel mai grav lucru este ca nici EU nu i-am spus niciodata ca O IUBESC. EU care credeam ca am o alta mentalitate, EU care traisem doar catva ani in perioada comunista, eu care am acces la toate resursele dezvoltarii personale, EU care la randul meu sunt MAMA, EU care ii spun copilului meu de 100 de ori pe zi ca il iubesc. Oare de ce nu am constientizat pana acum lucrul acesta? Sincer…..., nu m-a invatat nimeni!

Din pacate lectiile acestea nu se predau nici in liceu, nici in facultate si nici la locul de munca. A trebuit sa constientizez singura. O constientizare dureroasa, care nu m-a lasat sa dorm cateva nopti, dar care m-a responsabilizat si m-a facut sa-mi dau seama de lucrurile care intradevar au valoare si care conteaza in viata.

Ajunsa acasa de la Cluj, am asteptat cu nerabdare momentul pentru a fi singura cu mama mea. Dar circumstantele au facut in asa fel incat mama mea sa plece pentru doua saptamani din localitate. Alte zile care ma macinau, in care imi facea fel de fel de scenarii despre momentul mult asteptat.

Si momentul mult asteptat a venit. Pur si simplu am imbratisat-o pe mama si i-am spus ca o iubesc enorm. La randul ei a facut acelasi lucru, si pentru cateva minute nu ne-am dezlipit una de cealalta, lasandu-ne lacrimile sa curga siroaie pe obraji. Dar ce mai conta- erau lacrimi de fericire. Cu fiecare lacrima varsata, povara sufletului era tot mai usoara.

Din pacate tatalui meu nu imi amintesc sa-i fi zis vreodata ca il iubesc. A plecat de mult printre ingeri, cand abia terminasem gradinita.

Oare numai mie mi s-a intamplat lucrul acesta? Oare numai eu nu le-am spus parintilor mei ca ii iubesc?

Tu parinte, cand i-ai spus ultima data copilului tau ca il iubesti? Sau macar i-ai zis vreodata?

Dar tu copile, i-ai spus mamei tale ca o iubesti? Dar tatalui tau?

Iubiti-va parintii si copiii, si spuneti-le lucrul acesta atata timp cat sunt in viata. Apoi ati vrea lucrul acesta sa-l faceti, dar…... nu se mai poate.

Sunt cel mai fericit si bogat om de pe pamant pentru ca inca pot sa strig in gura mare…...

TE IUBESC!!! MAMAAAAA!!!

Trimis de Teo2018 in 06.08.19 15:06:26
Validat / Publicat: 06.08.19 18:08:40

VIZUALIZĂRI: 424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cel mai iubit copil - IANIS
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [06.08.19 18:08:13] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

nicole33 [06.08.19 18:30:06] »

@Teo2018:

TE IUBESC!!! MAMAAAAA!!!

Impresionant şi dureros de adevărat.

Din păcate, eu am aflat prea târziu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
doinafil [06.08.19 18:58:58] »

@Teo2018:

Nici eu nu le-am spus părinților mei cât au fost în viață că îi iubesc, nici ei mie, chiar dacă - prin tot ce făceau, crescându-ne, simțeam acest lucru. De îmbrățișat, desigur, ne îmbrățișam, dar de rostit unii altora „te iubesc”, nu se întâmpla. Asta nu înseamnă că nu simțeam unii față de alții iubire.

Ce bine ar fi să fie în viață ca să le pot rosti zilnic că îi iubesc!!! Am rămas surorile care ne spunem una alteia, din când în când: „-te iubesc, să ai grijă de tine! ” și simt cum ne bucurăm amândouă, una rostind, alta auzind!

Să spunem mereu celor dragi că îi iubim, chiar dacă mai târziu, cum este cazul meu!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
adrianaglogo [06.08.19 23:29:13] »

@Teo2018: Din pacate nici eu nu am apucat sa spun cele doua cuvinte parintilor mei... si nici ei mie. Nu stiu de ce, caci de iubit i-am iubit f mult si ei la fel.

Din fericire, cu copiii si nepotelele mele e altfel, ne spunem ff des aceste aceste cuvinte magice. Cele mici au fost invatate de parinti foarte devreme sa le rosteasca.

Multumesc pt articol, a fost ceva deosebit sa-l citesc.

Sa ai parte de multi ani in care sa-i spui MAMEI cat de mult o iubesti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
ANILU [07.08.19 07:12:41] »

@Teo2018: Se spune că atunci când îți piezi părinți nu te mai simți copil.

Din păcate ai mei părinți sunt de mult printre îngeri...

Am suferit enorm când mi-am pierdut mama, dar după 9 ani când mi-am pierdut și tatăl durerea a fost și mai mare... casa copilăriei era goală...

Și, da nici noi nu ne spuneam Te iubesc, dar imi lipsesc imbrațișările lor...

Este dureros dar adevărat ce ai scris tu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Teo2018 [07.08.19 08:24:51] »

@ANILU: Sa nu uitam ca parintii traiesc in interiorul nostru, in fiecare celula a noastra, in fiecare bataie a inimii.

Atunci cand va e dor de persoanele dragi voua, inchideti ochii si lasatii sa-si faca prezenta.

mprofeanu [07.08.19 11:09:41] »

@Teo2018: Doamne! Ce frumos ai scris!

Din păcate eu nu am spus niciodată părinților mei că îi iubesc și nici ei mie.

Acum sunt de mult în ceruri, ultima a plecat mama acum 6 ani... Am avut o relație specială cu părinții mei, cu mama ce să mai spun am locuit în ultimii ani ai vieții ei împreună...

Când văd la fata mea cum le spune copiilor ei te iubesc parcă mă bate gândul să-i spun și eu la fel ei dar nu am încercat...

Ești fericită pentru că ai cu-i spune din suflet: Te iubesc!

Cu drag, !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Teo2018 [07.08.19 11:24:38] »

@mprofeanu: Din pacate ne vine mult mai usor sa ne spunem nemultumirile fata de cei dragi, decat sa le spunem cat de mult ii apreciem si ii iubim.

Spunetii fetei dvs. cat de mult o iubiti si o sa vedeti ca ve-ti trai niste momente unice (mi-ar placea daca mi-ati scrie ce a-ti simtit)

Cateodota avem nevoie sa ni se spuna ' te iubesc" chiar daca prin gesturi si comportament simtim asta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
abancor [07.08.19 15:01:34] »

Ține de cultura/obiceiurile în care ai crescut. Între mine și ai mei nu prea s-au spus vorbe din astea. Mamei îi scriam în copilărie pe felicitările făcute la „lucru manual” în martie, și cam atît.

Generația fiică-mii e în schimb mult mai în largul ei cu declarațiile de iubire. Cu ea am schimbat deseori vorbele din titlu. E și normal, au crescut mai dezinvolți, mai siguri pe ei, văd asta la televizor, își declară afecțiunea și între ei, ca prieteni, se iau în brațe cînd se întîlnesc, asta e normalitatea. Pe cînd mie și amicilor mei manifestări de genul ăsta ne erau aproape străine în copilărie și adolescență.

E important să simți asta, e important să o și spui sau auzi din cînd în cînd.

Totuși există și riscul golirii de conținut, căci am văzut cazuri în care „te iubesc” se spune pe post de „bună ziua”.

Într-adevăr, dacă nu ești obișnuit, e destul de anevoios să-ți faci curaj să îi spui unui părinte, sau unui prieten: „te iubesc”.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Zoazore [10.08.19 20:27:46] »

@Teo2018: Emoționant!

Îmi amintesc cu drag și cu lacrimi în ochi cât de emoționat era tata când îi spuneam că-l iubesc! De 7 ani nu-i mai pot spune!

Dar pe mama încă o sun de două-trei ori pe zi și-i spun mereu c-o iubesc! Și când merg acasă o îmbrățișez, o pup și-mi place că și ea se emoționează! ȘI CHIAR O IUBESC!

Iubiți-vă părinții care cât îi mai aveți! Și spuneți-le-o!

Mulțumesc mult, @Teo2018 pentru o așa frumusețe de articol!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Teo2018 [10.08.19 20:49:11] »

@Zoazore: Mulțumesc și eu pentru aprecierea articolului.

adrianaglogo, ANILU, doinafil, mprofeanu, Teo2018, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):