Drumul spre Antalya

DIN Piteşti
înscris/ă în 04.07.19
JUN-2019

Drum Bucuresti - Antalya

Am plecat din Bucuresti dimineata, ora 8 am ajuns in vama Giurgiu. Am trecut vama in 15 minute platind 20 lei si rovineta Bulgaria 15 leva cu cardul (aprox 35 lei). Am ajuns la vama cu Turcia in jurul orei 13 prin Stara Zagora cu doua opriri la peco (o jumatate de ora).

Am trecut vama imediat (20-30 min), dupa care am oprit pr dreapta (cateva sute de metri) la PTT de unde am cumparat HGS (25E) si 200Lt (totul 50E).

Am mers catre Istanbul si dupa doua ore am alimentat motorina (50L=300Lt=200lei) platind cu cardul.

La istanbul am ajuns in jurul orei 17, super aglomerat (luni dupaamiaza si ora de varf), am trecut de MALL-ul lor grandios si am mers inainte (E80 si O6), ajungand la podul Osmangazi la ora 19. Pana aici s-a circulat bine, nu am stat nicaieri si desi aglomerat viteza medie a fost peste 100 km/h. Am intilnit un singur punct HGS-OGS mergand pe partea cu HGS.

Am trecut podul Osmangazi unde imediat am gasit un punct HGS-OGS, am intrat pe partea OGS si am platit ches 103Lt, doar pentru pod.

Apoi am mers pe autostrada pana la Inegol unde am ramas peste noapte la un hotel de 4 stele (34€ camera dubla standard cu mic dej si parcare inclusa).

A doua zi am plecat catre Antalya la ora 8 prin Isparta. Drumul bun dar din Isparta este cu o banda pe sens.

In Antalya am ajuns aproape de ora 12, dupa care am mai mers inca 75 km pana la hotel SeaPlanet in Kizilot.

La intoarcere, am plecat in jurul orei 12, am alimentat cu motorina (~50L=300Lt) cu cardul, dupa care am plecat catre Istanbul pe traseul Burdur-Bozuyuk-Sapanca. Drumul este peste tot cu doua benzi pe sens, se circula cu 120-160 /h, mai repede sau mai economic, este drum fara plata si se evita si podul Osmangazi.

Am ajuns la Istanbul in jurul orei 19 si la hotel in centrul vechi al orasului la ora 20, trecand prin euroasia tunel si platind tot cu HGS (21Lt) duminica seara.

Luni am plecat din Istanbul in jurul orei 15, de la hotel, dupa ce am trecut prin marele bazar si am vizitat mai multe obiective turistice si am reusit sa parasim Istanbulul la ora 16.45. Am alimentat dupa aprox 100km cu inca 50L motorina si am ajuns la vama la ora 19.

La ora 20 am plecat din vama, dupa ce vamesi turci au scotocit atat masina noastra si bagajele, dar si pe cele din fata si spatele nostru, mergand pe traseul pe care am venit prin Stara Zagora si platind rovineta 15Lv cu cardul.

Am ajuns la vama Ruse putin dupa ora 23, drumul fiind bun si liber si fara nici o oprire intermediara.

Impresii încărcate de Marian.V in 04.07.2019 19:37:59

Validat / Publicat: 04.07.19 23:13:22

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Marian.V); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[04.07.19 20:07:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Antalya, Cu mașina la Mediterana - # Exc. & călătorii" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 37&ridAnt=94458

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.07.19 23:46:45]

@Marian. V:

Sigur turcii v-au scotocit maşina şi bagajele la întoarcerea acasă? Întreb pentru că de obicei vameşii bulgari au "plăcerea" asta, în timp ce controlul turcilor este mai mult formal.

- viviv
[05.07.19 08:38:29]

@nicole33: asa e. Pe noi miercuri bulgarii ne au pus sa dam jos tot din masina. Turcii nici nu s au sinchisit sa ne intrebe ceva, doar ne au cerut actele masinii si pasapoartele.

Noi am trecut prin vama Hamzabeyli, unde se lucreaza la vama, se modernizeaza si nu prea iti dai seama cand treci dintr o vama in alta.

[05.07.19 10:47:06]

@viviv: Ati alergat ceva, daca ati plecat la 08:00 din Inegol si ati ajuns in Antalya inainte de 12:00. 500 km in 4 ore da o medie bunicica. Daca ati mai si oprit putin pe drum, iese si mai bine. :)

Si la intoarcere ati facut foarte bine.

La ce hotel ati stat in Inegol?

- viviv
[05.07.19 12:31:36]

@Yoda: autorul review - lui a facut asta.

Drumul nu este drept, mi e greu sa cred ca poti merge cu o medie de 125 km /h, fara pauza, (doar tu pe sosea), dar... totul e posibil.

[05.07.19 12:46:57]

@viviv: Da, scuze, am dat " click" aiurea. Ecoul era pentru autorul review-ului.

Stiu drumul, l-am folosit si eu anul trecut ca sa merg la Side (ma rog, o parte, pentru ca eu nu am mers prin Isparta, ci prin Burdur), si tocmai de aia am zis ca a scos un timp remarcabil. Ca sa scoti o medie de 125 km/h, trebuie sa mergi destul de mult cu 150 km/h, pentru ca mai trebuie sa mai si franezi, sunt curbe, treci prin localitati si ai restrictii de viteza, sensuri giratorii, samd.

- maronecs
[25.08.19 14:09:02]

@Marian. V:

Plecam peste o saptamana in Antalya si nu prea inteleg treaba cu HGS ul foarte bine, am tot citit aici diferite pareri. Daca nu l cumpar, pot trece doar achitand cash, cu lire sau euro? merge si card? Din ce am inteles nu prea l folosesti decat la 2 puncte de taxare ca la restul am vazut ca se achita cash sau cu cardul, gen podul Osman Gazi si bucata de autostrada spre Bursa. Daca oricum nu l folosesc pe toata lungimea traseului, dc sa l cumpar? St cozi mai mari la zona de bariere pt cei fara HGS? Ma intereseaza si daca traversarea Istanbulului pe la cel mai nordic pod este ok acum, m ar interesa pt ca am inteles ca este mai liber, vad ca pe harta anumite tronsoane apar inchise.

Astept un sfat, va multumesc!

[25.08.19 14:24:38]

@maronecs: Varianta pe podul din nord am descris-o aici: http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=92790&d=drumul-spre-antalya--cu-masina-la-mediterana Este 100% functionala, e o autostrada cu patru benzi pe sens, foarte libera. Tronsoanele inchise nu te incomodeaza, nu ai treaba cu ele.

Stickerul HGS poate fi procurat cu cash (60 lire) de la oficiul PTT de la a doua benzinarie pe partea reapta, dupa ce treceti de vama Hamzabeyli. Este o benzinarie mare, cu restaurant si oficiu PTT.

Trecerea pe podul Osmangazi se plateste cash sau cu cardul, indiferent daca ai sau nu sticker HGS. Pe restul podurilor din Istanbul se ia de pe sticker.

- nrs
[25.08.19 23:09:21]

nu se mai plateste nimic cash! am platit cash decat autostrada Bursa-Balikeshir-Akisar, restul de pe HGS

Publicitate    [18.09.19 17:31:58]