ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2019
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 25.06.13
JUN-2019

Neptuno Smart Line 2019

M-am hotarat sa scriu acest articol deoarece am vazut ca e unul singur scris de prin 2011 si care fost destul de critic. Si eu l-am citit si m-am dus cu inima stransa in vacanta. S-a dovedit ca nu era "dracul chiar asa de negru".

Cred ca cea mai mare greseala o fac agentiile care nu se axeaza pe calitatea vanzarii, ci pe cantitatea vanzarii, nu ii intreaba pe oameni ce asteptari au de la hotel, unde au au mai fost, ce termen de comparatie au si multe altele.

Gradul de satisfactie dupa un concediu este direct proportional cu numarul asteptarilor care ne-au fost indeplinite sau chiar depasite.

In acest sejur eram a treia oara in vancanta in Creta si a cincea oara in insulele grecesti.

Cine a mai fost prin insulele grecesti stie ca stelele acordate sunt foarte relative. Un sfat sanatos este sa nu luati decizia doar dupa numarul de stele, ci sa cautati cat mai multe informatii despre ce ofera hotelul si sa comparati cu ce asteptari aveti voi, nu va bazati doar pe ce va spune agentul ce va vinde. Dupa obiceiul "romanesc", intr-o proportie prea mare, in calatoriile de informare organizate de tour operatori, asa-numitele "info trips", pleaca patronii de agentii (agentiile fiind cele care va vand excursiile in cele mai multe cazuri), in timp ce angajatul ce vinde la birou nu a vazut in viata lui acel hotel. Puteti face un exercitiu intreband daca cel ce va vinde excursia sau un coleg de-al lui a vazut vreodata hotelul.

Revenind la hotel, este un hotel foarte aproape de aeroport/oras, deci daca nu vrei sa stai cu orele prin autobuze de transfer la dus si la intors precum si in cazul excursiilor facute pe mare din portul Heraklion, e perfect. Eu, fiind a trei oara in Creta, l-am ales pentru ca am vrut sa vizitez si insula Santorini. Transferul de la aeroport/avion sau din port/ferry a durat in jur de 20-30 minute, super.

Hotelul este practic pe plaja, plaja este excelenta cu nisip si intrare lina, perfect pentru copii. Daca iti place marea si nu dai doi bani pe piscina atunci nu te va deranja ca piscina este relativ mica in comparatie cu "hectarele" de piscine de prin Turcia, desi niciodata nu ar trebui sa comparam turismul in Turcia cu cel din Grecia, pentru ca ai compara mere cu pere, cine a fost in ambele stie ce zic, ma rog, e o chestie de gusturi.

Plaja este proprie hotelului, nu se platesc sezlongurile si umbrelele. La ora 8:30 AM inca gaseam locuri libere in primul randuri de sezlonguri in "buza marii". Nu trebuia sa ma scol cu noaptea in cap sa gasesc locuri. Bate briza tot timpul, nu simti caldura, nu este aglomeratie pe plaja, plaja libera pe sute de metri in stanga. De pe la aproximativ 40-50 de metri de mal unde apa ajungea la adancime de 1,8 m, inspre largul marii, fundul marii se ridica din cauza unui recif si apa ajungea pe la 0,6 m adancime apoi se adancea din nou si ajungeai in larg. Deci daca esti vreun inotator de performanta caruia ii place sa inoate in larg, acest lucru te va deranja, asa ca... alege informat! Fiindca nisipul plajei incepea de acolo de unde se temina terasa piscinei barul piscinei era si... beach bar, fiind foarte aproape.

Unele camere sunt renovate, zugraveala noua, mobila noua, alte nu. Eu am stat intr-o camera in care zugraveala era noua dar mobila nu. Nu era mobila noua, avea urme de folosire dar nu era derăpanata sau sa aiba vreun miros ciudat, pe mine nu m-a deranjat. Deci daca pentru tine e important ca in concediu sa ai mobila noua in camera si lipsa acesteia iti strica tot concediul... alege informat, nu te duce aici!

Mancarea a fost absolut decenta, nimic spectaculos si opulent dar foarte gustos. Micul dejun "clasic": oua, mezeluri, branza, salate, legume, fructe, lapte, fructe uscate, fulgi de cereale, dulceturi, miere de albina, etc La amiaza au fost tot timpul 3 feluri de carne : pui, vita, porc, seara la fel, mai combinau cu peste, fructe de mare am prins o singura seara. Fructe(mere, pere, piersici, caise) erau la toate cele trei mese ale zilei, la fel pepene rosu si galben. Sucuri, bauturi: de la dozator, nu va asteptati la cine stie ce fineturi la all inclusive, intr-un cuvant:abolut decent. Deci daca nu esti vreun superpretentios (dupa evaluarea prietenilor, nu a ta:-)), du-te linistit, o sa ai ce sa mananci si nu vei fi nemultumit.

Inghetata era tota ziua, cand era inchis restaurantul era la piscina si invers.

Baia camerei era mica si fara finisaje deosebite, chiar spartan as putea spune, dar curatenia a fost facuta la maxim doua zile, sau chiar mai repede, prosoapele si asternuturile - schimbate la fel. Deci daca in concediu vrei baie cu finisaje deosebite, prosoape si asternuturi schimbate zilnic... nu te duce aici.

In unele zile am sesizat un miros ciudat in baie, cred ca din cauza sistemului de canalizare "pe orizontala", pe care l-am mai vazut prin insulele grecesti dar am rezolvat problema completand cu apa in fiecare dimineata sifonul din pardoseala, deci daca acest lucru iti strica concediul... stii ce ai de facut.

Turistii hotelului au in proportie de aprox 70% peste 55-60 de ani, deci daca acest lucru te deranjeaza... simplu, nu merge aici. Cei mai multi erau nemti, apoi francezi, englezi, belgieni, lituanieni, estonieni, romani (4 familii de romani am mai gasit in hotel). Partea de entertainment foarte subtire comparata cu alte hoteluri de 4 stele, probabil din cauza varstei turistilor: bingo, raki party-un concurs de ghicit muzica din filme, cine ghiceste bea un pahar de raki, cine greseste bea doua:-)), live music (dar nu traditionala greaca), dance fusion show, fire show. Deci daca partea de entertainment conteaza mult pentru tine... simplu, nu te duce aici.

Receptia este un fel de open space, comuna cu o parte din sala de mese, deci daca te deranjeaza mirosul de mancare la anumite ore ale zilei in receptie, stii ce ai de facut :-))

Nu prea aveti ce vedea in imprejurimile hotelului, e mai degraba un aer asa... dezolant si de saracie, sunt doar ceva agentii locale de organizat excursii si rent a car, de unde am si luat excursia de o zi pe Santorini, mai ieftin cu 50 de Eur fata de cat mi-o vindea agentia de la care am luat vacanta.

In incheiere repet sfatul de la inceput, nu va luati dupa numarul de stele, uitati-va dupa cati bani dati pe excursie, pentru ca nimic pe lumea asta nu este gratis si cautati cat mai multe informatii despre hotel. In general lucrurile planificate din timp au tendinta de a iesi cel mai bine. Nu recomand sa luati decizia unei vacante intr-o singura zi decat daca aveti incredere in cel v-o vinde. Faceti diferenta intre ce dotari are hotelul si ce este inclus in ce platiti, de exemplu aici AC-ul era inclus in pret dar se platea seiful daca voiai sa pastrezi ceva in el. In anii trecuti, am stat si in altele in care AC-ul nu era inclus in pret, sezlongurile si umbrelele se plateau chiar daca hotelul era pe plaja.

Ca sfat general pentru Creta, partea vestica a insulei (zona Chania, Rethimon) este mult mai verde si mai frumoasa decat partea estica, asa ca e mai bine sa cauti statiuni in zona respectiva si zboruri pe aeroportul de langa Chania, langa golful Souda unde o sa vedeti de la distanta si o baza navala NATO.

Bine, o sa constatati ca in partea vestica, hotelurile sunt mai scumpe ca si in est, pentru ca... nimic nu e gratis pe lumea asta, cum spuneam mai devreme. (Nu includ in aceasta comparatie statiunile din est Elounda si Aghios Nikolaos recuoscute pe fitzele si luxul lor si care sunt alta poveste ci ma refer la turismul pentru cei din clasa de mijloc din punct de vedere al veniturilor)

Trimis de AlwaysTransylvania in 30.06.19 16:55:40
Validat / Publicat: 30.06.19 20:26:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta-zona Hersonissos, Creta-zona Chania, Creta- zona Heraklion, Rhodos-zona Faliraki, Zakinthos-zona Laganas

VIZUALIZĂRI: 1762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlwaysTransylvania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 nisip fin plaja hotel

[30.06.19 20:25:05]

Excelent review de debut - (după o luungă perioadă de „chibițat”, pare-se, pe margine) - merită remarcat

@AlwaysTransylvania: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[30.06.19 20:37:43]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[30.06.19 23:46:20]

AlwaysTransylvaniaAUTOR REVIEW
    [01.07.19 12:16:41]

@webmasterX: Da, este corecta pozitionarea.

AlwaysTransylvania
    Alte impresii din această RUBRICĂNeptuno Beach [ex. Smartline][Amoudara]: