ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2019
ÎNSCRIS: 14.09.09
JUN-2019

Frumos, relaxant,apa calda, mancare buna, oameni frumosi, gradini minunate. Adevarata vacanta!

Am plecat spre Creta intr-o dimineata calda.

Bineinteles, cu obisnuitele intarzieri la aeroport- pilotul a recuperat cele douazeci de minute si am aterizat la timp pe aeroportul Nikos Kazantzakis. Cald! Foarte cald!

Aici ne asteptau ghizii agentiei de turism, care ne-au repartizat pe autocare in functie de zone. Dupa un drum de 15 minute pe autostrada, am ajuns la hotel. Asta dupa ce am mai lasat in drum un grup de turisti la alt hotel.

Aici am gasit racoare, un lobby aerisit si oameni primitori- am fost intampinati cu limonada si apa rece. In doua minte am fost cazati, am primit toate amanuntele de care avean nevoie, am primit bratara de all inclusive- bratara care avea incorporat un chip care tine loc de cheia camerei, si am fost condusi in camera! Camera am ales-o cu vedere la mare, ceea ce s-a dovedit a fi o alegere inspirata. Am avut parte de niste apusuri si rasarituri de soare superbe. Soarele rasare brusc din spatele insulei Dia, in niste culori minunate.

Camera, care nu este in main building, ci in corpul dinspre mare al hotelului, intre piscine, nu este foarte mare, are o forma ciudata, datorita dispunerii in unghi a camerelor si are un balcon generos cu masuta, doua scaune si uscator de rufe. Desi eram doua persoane, am avut surpiza ca in camera sa avem un pat dublu si un pat de o persoana. Totul este foarte curat, lenjerii albe, cuvertura de pe pat si ea alba, baia curata, suficient de mare, cu cada, scaunel de plastic, sapun Dove si gel dus/sampon de par. Un neajuns fiind presiunea scazuta a apei la dus, dar asta e problema intregii insule, nu doar aici.

In camera exista AC, seif cu cifru, minibar (in care zilinic se pune o sticla de apa plata), fierbator de apa si zilnic sunt puse pliculete nes cu si fara cofeina, zahar, ceai si lapte de cafea. Televizorul este complet inutil, noi nu i-am dat drumul decat de doua ori, si atunci ne-am uitat la postul hotelului.

Hotelul este eco friendly- peste tot te indeamna sa economisesti apa, curentul, sa reciclezi. La pool bar se folosesc pahare de plastic gros, care sunt spalate si refolosite. Pentru asta, peste tot gasesti niste cutii speciale de lemn, unde le poti pune dupa ce ai terminat de baut. Pentru cafea si racoritoare se folosesc pahare reciclabile de hartie.

La piscina exista o cabanuta de unde primesti prosoape de plaja, pe care le poti schimba de cate ori vrei. La sfarsitul sejurului trebuie sa te duci sa le predai si sa specifici acest lucru, pentru ca iti vor da niste carduri pentru la receptie.

Pe parcursul vacantei am constat ca suntem singurii romani de complex. Fotograful complexului - Daniel este roman, si este un baiat vesel si cu bun simt.

Unul din sefii de sala incearca sa iti spuna pofta buna si multumesc intr-o romana stricata, dar este haois asa. In hotel erau forte multi nemti, italieni, francezi si rusi.

Sunt doua piscine: una mai mica, alaturi cu piscina pentru copii cu tobogane si una pentru bebelusi, si piscina mare, care este pentru toata lumea :) avand adancimi de la 1.30m pana 3.25m. Animatori multi si veseli. La piscina... vesnica problema nemtii si francezii, majoritatea pensionari, de la ora sapte diminieata (ii vedeam din balcon), se duceau si ocupau sezlongurile (chiar daca uneori nu veneau deloc la piscina). Sezlonguri multe se gaseau si pe pajistile din gradina hotelului, de asemenea erau si hamace, dar si pe plaja erau suficiente. Sub umbrele de stuf sau copertina de stuf, sau sub copacii de pe plaja, aveai tot timpul unde sa te ascuzni de soarele nemillos. Pe plaja, curat organizat, plaja e un amestec de nisip cu pietricele.

Apa este foarte calda si cu valuri placute. Briza permanenta te ajuta sa suporti caldura, desi uneori vantul devine enervant si bate mai tare de cat ai avea nevoie. Intrarea in apa e ok, dar dupa trei m dai de un mare prag de piatra neteda lat de cativa m, si care se intinde pe toata lungimea tarmului (poate lipseau cativa m in dreptul chioscului cu spoturi nautice, acolo unde isi aduceam barcile cei de acolo). Cel mai bine e sa ai incaltari speciale pentru intrat in apa. Dupa acest prag este nisip si apa nu e foarte mare, apa e curata, fara alge, si foarte calda

Noi am avut all inclusive. Restaurantul principal este in cladirea mare. Recomandat este sa iei masa in interior, unde e AC, nu pe terasa, caci este foarte cald inca de dimineta.

Pentru cei cu all inclusive exista posibilitatea de a face rezervare o data pe sejur la cate unul din restaurantele a la carte: grecesc, italienesc sau vegan (fost asiatic)

Nu voi insista foarte mult aspra mancarii. Mancarea este pentru toate gusturile, variata, gustoasa. Seri tematice asiatica, mexicana, greceasca etc. Bauturile sunt ok. Dulciuri diverse, fructe multe, inghetata buna.

La barul de la piscina au diverse gustari, pizza, dulciuri, sucuri, bere, etc.

La barul din gradina seara e muzica live, atmosfera minunata.

Ceea ce mi-a placut mie cel mai mult au fost gradinile. Palmieri imensi, copaci de toate felurile, pomi fructiferi- rodii in crestere, lamai, porocali, arbusi infloriti, multa verdeata. Si dataorita lor, binevenita racoare.

Mai sunt si terenuri pentru diferite sporturi, volei pe plaja, teatru de vara cu spectacole in fiecare seara, o gradinita langa plaja cu magarusi si capre.

Hotelul este cam izolat, nu prea ai ce face in afara lui. La 15-20 min de mers pe jos e oraselul Amoudara.

Noi am fost intr-o excursie organizata de agentia de turism, in munti la Ano Karouzana, dincolo de Hersonissos, pentru o seara Cretana, cu muzica si mancare cretana. A fost o seara memorabila. Grecii sunt ospitalieri si stiu sa petreaca. Cu vin, cu muzica, cu dansuri.

Sper ca nu am uitat lucruri importante.

A fost o vacanta frumoasa, odihnitoare, cu mult soare si apa minunata.

As reveni.

Vacanta placuta va doresc.

Trimis de DEREK in 27.06.19 13:10:51
Validat / Publicat: 27.06.19 15:53:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DEREK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea vazuta din camera

[27.06.19 15:52:42]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Apollonia Beach Resort & Spa [Amoudara], HERAKLION" (nou-creată pe sait)

DEREKAUTOR REVIEW
    [27.06.19 16:12:16]