ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 05.09.18
JUN-2019

O locatie superba

Anul acesta rusaliile le-am petrecut in Side-Turcia, la hotel Crystal Palace Luxury Resort & Spa.

Crystal Palace Luxury Resort se află la 55 km de Aeroportul Internațional Antalya si la 60 km de centrul orașului Antalya.

Drumul de la aeroport pana la hotel se efectueaza cu autocarul si dureaza aproximativ o ora jumatate, cu oprire la un bazar de vreo 15-20 minute. In momentul in care autocarul a intrat in complexul hotelier s-a zarit o superba fantana arteziana, care bineinteles nu a trecut neobservata de ceilalti turisti din autocar care exclamasera “wauuu”.

Cazarea s-a efectuat repede, cam in 10 minute, receptionerul dorind sa ne ofere un apartament in schimbul a 100 de euro, dar pt. noi era suficienta si camera pentru care optasem, deci refuzasem oferta.

Hotelul este format din 3 corpuri de cladire cu 551 camere din care 332 cu vedere la mare. Accesul la etajele superioare se face cu liftul. Persoanele cu handicap au acces la tot complexul hotelier, avand rezervate sezlonguri atat pe plaja cat si la piscina.

Camera cu vedere partiala la mare, avea aproximativ 30 mp si era prevazuta cu un pat matrimonial si un pat de o persoana, cu minibar (alimentat zilnic cu 3 sucuri gama coca-cola, 2 beri, apa plata si apa minerala), seif, doua oglinzi mari pe perete, fotoliu si masuta, televizor, telefon, aer conditionat, fierbator de apa si pliculete de cafea si ceai.

Baia era destul de mare cu un dus incapator, prezavuta cu obiecte de toaleta, oglida de machiaj si uscator de par

Balconul avea o masuta, doua scaune si uscator de rufe.

Restaurantul principal serveste mese de tip bufet suedez. Restaurantele a la carte ofera o varietate de preparate (italian, mexican, otoman…) si se face gratuit cu programare, o singura seara din sejur. Mancarea servita la mesele de tip bufet suedez cuprinde multiple sortimente care mai de care mai gustoase si mai aratoase. Erau asa de multe feluiri incat doar o parte am apucat sa le gust. La restaurantul de pe plaja puteai sa servesti chebab sau shaorma. Patiseria era deschisa de la ora 10 dimineata pana la 10 seara. Practic tot timpul era ceva de mancare.

Bauturile puteau fi servite in restaurant sau barurile din incinta, piscina sau plaja.

Piscina exterioara era prevazuta cu 3 tobogane (atractia copiilor) care functionau dimineata in intervalul 10-12, iar dupa amiaza 14-17.

Plaja era foarte curata, cu nisip fin si intrare lina in mare. Apa a fost foarte calda in perioada aceasta. Sezlongurile, umbrelele si prosoapele erau gratuite atat pe plaja cat si la piscina.

Ca si agrement: aerobic, aqua aerobic, zumba, dartz, volei, fotbal, tenis de camp si de masa

Pentru copii era miniclubul cu teren de joaca, precum si diferite activitati zilnice.

Seara teatrul de vara, se organizau spectacole atat pentru copii cat si pentru adulti.

Aceasta a fost una din cele mai frumoase vacante la mare, ca atare va recomand din suflet acest hotel, in special familiilor cu copii.

Ii multumesc pe aceasta cale dl. Cristi de la AFA Travel, pentru recomandarea acestei locatii, precum si pentru oferta pe care mi-a facut-o.

Trimis de Teo2018 in 25.06.19 08:45:11
Validat / Publicat: 25.06.19 11:12:40

VIZUALIZĂRI: 3680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Teo2018); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Faimoasele scari de 'cristal"
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.08 EUR pe cameră

[11.07.19 13:56:47]

Intru totul de acord cu @Teo2018. Noi am fost intre 21.6 si 28.06. Sigurele diferente pe care le-as nota ar fi ca in cazul nostru durata transferului de lla aeroport la hotel a fost undeva la 50 minute, dar acest aspect depinde de numarul de opriri la alte hoteluri pe care le face autocarul pana la acest hotel, in cazul nostru fiind prima oprire.

Iar pentru cei care vor citi acest review pentru urmatorii ani, in 2019 apa marii avea undeva la 25 de grade in aceasta perioada, deci niciun motiv de ingrijorare daca plecati in aceasta perioada. Intr-adevar, 2019 a fost un an foarte calduros la sfarsit de Mai inceput de Iunie, dar nu cred sa fie pe viitor diferente foarte mari

[11.07.19 16:48:28]

@razvancg: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[12.07.19 22:31:01]

@razvancg: La noi a fost a treia oprire la hotel. Plus de alta ghidul din autocarul nostru a trebuit sa i dea o mana de ajutor unui alt ghid în momentul în care am făcut oprirea la bazar și asa s a mai prelungit cel puțin cu 10 minute.

[06.08.19 22:45:03]

Buna, as dori sa stiu daca este in apropiere vreun market (avem nevoie de lapte pt copil ????). Am dori sa mergem la sfarsitul lunii august. Multumesc

[06.08.19 22:52:50]

Da, exista chiar un bazar, destul de mare în care puteți găsi orice.

Lapte găsiți și la restaurantul hotelului. Într-adevăr, daca este vorba de lapte praf, atunci nu cred, și va trebui mers la magazin. Dar, de ce nu-l aduceți de acasă?

Bazarul nu este departe, aprox 5 - 7 minute de mers pe jos, întrebați la hotel despre locatie

[06.08.19 23:01:10]

Lapte normal din comert de acesta avem nevoie. Multumesc frumos de informatiile foarte folositoare.

[06.08.19 23:07:02]

Lapte era și cald și rece, dar cred că numai dimineața. Dar, pentru la amiază sau seara cu siguranță daca vorbiți cu unul din chelneri va vor ajuta!

Concediu plăcut!

[07.08.19 08:07:00]

@Andrusk: Dimineata la restaurantul de pe plaja se gaseau iaurturi ambalate individual. Erau doua feluri de ambalaj: unul era iaurt dar celalalt nu sunt sigura daca era iaurt sau lapte.

[08.08.19 15:10:36]

@Teo2018: Am vazut ca sunteti din mures, prin ce agentie ati mers? De pe mures ati zburat? Multumesc

[08.08.19 15:30:32]

@Andrusk: Eu am cerut oferte la mai multe agentii, dar cea mai profitabila din punctul meu de vedere a fost de la AFA. Noi am zburat de pe Cluj, dar in pachetul turistic am avut asigurat si transferul gratuit din fata casei pana la aeroportul Cluj. Eu va recomand sa luati legatura cu Cristi de la AFA .

[10.09.19 14:44:59]

@Teo2018: Buna ziua! Ma interesează resortul Crystal pentru sfârșitul lunii Septembrie. Cum este intrarea in apa și dacă se adâncește brusc, sau poți sa mergi ceva pana la apa adânca? Este nisip, pietricele? Plaja? In rest, am citit ce a-ți scris și impresia generala este buna! Mulțumesc!

[10.09.19 15:30:58]

@Kvi2019: Intrarea in apa este lina. Apa nu se adanceste brusc. La intrarea in apa erau ceva pietricele, dar nu erau deranjante. Plaja are nisipul fin. Este foarte ok, atat plaja cat si apa. In privinta asta sa nu va faceti deloc probleme. De fapt este asa de bine acolo, incat nu trebuie sa va faceti griji de nimic. Poate doar sa nu mancati prea mult si sa nu va ardeti la soare .

[10.09.19 16:00:31]

@Teo2018: mulțumesc! Cazarea cred ca este ok, mâncarea deasemenea. Alte detalii care ne-ar putea ajuta? Gen: camere standard sau sea view, clădirea in care putem lua camera (cea principala sau e bine in oricare corp? ...

[10.09.19 16:25:34]

@Kvi2019: Noi am avut sea view si nu aram cazati in corpul principal. Dar pentru putinul timp petrecut in camera totul a fost ok. Singurul lucru de care imi pare rau este ca nu am fost la haman. Nu la cel din hotel ci la cel de care va va zice ghidul. Daca vreti sa mergeti dimineata devreme la plaja, ar fi indicat sa nu va tredati seara prosoapele. Fiti convins ca totul va fi bine. Concediu placut

[10.09.19 17:20:05]

@Teo2018: mulțumesc! Sper sa fie ok! Nu am mai fost la un hotel din lanțul Crystalpama acum. Dar am temeri pentru ca mergem cu un adult, in vârsta, și am vrea sa fie totul in regula. Alte variante așa din scurt, nu am găsit.

Andrusk, Kvi2019, razvancg, Teo2018
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Palace Luxury Hotel [Colakli]: