ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2019
ÎNSCRIS: 26.07.12
MAY-2019

încărcat de pe telefon!

Croaziera - o vacanta completa

Dupa cum am mai scris, croazierele creeaza dependenta. Si nu numai atat, simti nevoia de a creste doza anuala. Prin urmare croaziera cu Costa Pacifica in insulele Canare a fost a doua de anul acesta.

Traseul a fost: Savona, Marsilia, Lanzarote-Arecife, Santa Cruz de Tenerife, Madeira-Funchal, Malaga, Roma, Genova, si 4 nopti pe mare intercalate, in total 11 nopti.

Nu voi scrie despre traseu, caci acestea sunt impresii de cazare, nu de calatorie, respectiv cazarea, masa, distractiile si facilitatile spa, sportive, de indemanare, etc. de pe hotelul plutitor Costa Pacifica, pe care convietuiesc impreuna 5000 de oameni, respectiv aproape 3900 pasageri si 1100 de membri ai echipajului.

Cate putin despre nava: aceasta face parte din clasa Concordia, din care mai fac parte Costa Favolosa, Costa Fascinosa, Costa Serena si cea de trista amintire, esuata Costa Concordia.

Costa Pacifica a fost lansata la apa acum 10 ani, in mai 2009, are o lungime de 290 m, 14 punti de pasageri, mai putin puntea 13 din motive de superstitie si 3 punti pentru echipaj. Este deci, o nava de marime medie. Nu se formeaza cozi sau inghesuiala, deoarece spatiile sunt generoase.

Are un teatru pe 3 etaje, 2 restaurante a la cart cu meniu inclus in pret si inca vreo cateva la care se plateste, 4 piscine dintre care cea mai mare cu acoperis retractabil si una exterioara, tobogane de apa, 7 jacuzzi. Are o discoteca, o capela unde se tine slujba duminica si eventual slujbe de casatorie, cazino, simulator de formula 1, ecran mare la piscina pe care pot rula filme, baruri, biblioteca, terenuri de sport, mese de ping pong si mese de fotbal cu bile, magazine duty free, sala cu aparate de gimnastica, pista de jogging, lunete pe puntea superioara, gelaterie si clatitarie, pizzerie, sala de karaoke, receptie, birou pentru excursii, etc.

Trecerea din fata vasului pana in spatele vasului sau invers nu se poate face decat pe la etajul 5 si de la 9 in sus.

Fumatul este permis in toate spatiile exterioare, in barul special pentru fumatori si pe balcoanele cabinelor, unde sunt instalate scrumiere metalice cu capac, fixate de perete.

Ca de obicei, personalul este foarte amabil si muncitor, majoritatea cameristilor si chelnerilor fiind din tari asiatice sarace.

Mancarea a fost deosebit de buna, respectiv fata de data trecuta acum 4 ani cand am fost cu Costa Favolosa si cand daca se aducea la bufet o tava cu fructe de mare, se facea coada si se termina imediat, acum fructele de mare au fost zilnic, si la restaurant si la bufet. Inghetata era pe bani, dar era hand made, din produse naturale si costa 1 eur cupa plus 0,50 eur cornetul.

Ca distractie, am avut 3 petreceri seara la piscina, cursuri de dans, karaoke, concursuri de miss si mister, ambele la "misto", spectacole de circ si de cabaret, cercuri de lucru manual: pictat farfurii, impaturit servetele si prosoape, confectionat flori de hartie, programe tv, expozitii culinare cu degustare la piscina, aerobic de 2 ori pe zi, zumba adica dans sportiv de 2 ori pe zi, zilnic cursuri de limba italiana, etc.

Toboganele de apa de pe acoperis nu au functionat, pentru ca vremea nu a permis. Activitatile principale de divertisment s-au desfasurat la piscina centrala acoperita sau la baruri. In mijlocul vaporului se afla atrium, adica un spatiu gol intre etajele 3 si 11, cu bar si scena jos, lifturi cu geamuri transparente, si balcoane circulare pe fiecare etaj.

Tema vaporului este muzica, deci pe toate usile de la lifturi si pe usile de la culoare sunt desenate violoncele, la piscina din spatele vaporului e o harpa cu strune de apa care curge, pe pereti sunt note muzicale. Decorurile sunt indeosebi in culorile rosu si negru.

Despre bauturile la bord: dimineata puteti bea ceai, cafea, lapte, sucuri de fructe, apa; la pranz si cina de la bufet si la dozatoarele de la piscina numai apa, iar intre orele 16-17 se pot consuma la bufet: cafea, ceai, lapte, ness, fructe si prajituri. Am cumparat un pachet de bauturi cu 6 sticle de vin de 750ml si 12 sticle de apa de 1,25 l la pretul de 125 eur, cu taxa de serviciu inclusa, dar pe urma au fost oferte la baruri de cumparat vin la sticla de 750 ml cu 11 eur plus 15%. Daca nu terminam o sticla de vin sau de apa la o masa, rugam chelnerul sa o puna la frigiderul de la restaurant pentru ziua urmatoare. Insa, in ziua urmatoare, s-a intamplat de cateva ori ca sticla de apa sa nu mai fie gasita, iar cea de vin sa fie gasita, dar cu continutul diminuat.

Pentru ca am mai fost cu Costa si m-am inscris in club, desi dupa 3 ani se sterg punctele acumulate, totusi se pastreaza un punct, ceea ce inseamna ca am avut nivelul 2 la club, azuro, cu puncte intre 1 si 2000. Prin urmare, e o regula care spune ca membrii clubului, daca in a anul in curs fac mai multe croaziere decat anul trecut, in cazul nostru una fata de zero, primesc upgrade la cea mai scumpa cabina ramasa nevanduta.

Deci, am platit cabina cea mai ieftina, interioara la nivel inferior si am primit cabina cu balcon la etaj superior, cabina samsara. Insa nu am avut si beneficiile de la categoria samsara, adica bauturi incluse, acces la spa, etc. Drept cadouri pentru nivelul de club pe care il aveam, am primit 1 sticla de apa in cabina, o bratara cu banut de argint emailat cu culoarea nivelului de club, invitatie la cocktail pentru membri de club, o poza gratuit in seara cu cocktailul, o sacosa si un breloc cu logo Costa.

Seara primeam in cabina ziarul cu informatii despre vreme si despre programul pentru a doua zi. Englezii cu care am stat la masa la restaurant au avut ceva probleme cu toxiinfectie alimentara, drept care am fost si noi sunati in cabina sa ne intrebe daca ne simtim bine. Pentru evitarea problemelor de acest fel, recomand cu insistenta spalarea pe maini cu gel dezinfectant inainte de a intra in restaurant sau bufet, si dupa imbarcarrea in fiecare port. Aparate cu gel dezinfectant exista, dar lumea nu le baga in seama, spre deosebire de vasele americane, unde un chelner pazeste sa nu intri in restaurant fara sa te dai cu gel pe maini. Este de evitat sa pui mana pe balustradele de la scari si pe clante, deoarece, desi sunt frecate si dezinfectate zilnic, sunt principalul mijloc de contaminare.

Inca o imbunatatire, fata de croaziera trecuta, sunt aparate in care alimentezi cu cash cardul de croaziera, si care iti dau si rest. Mai sunt 3 robotei pe care ii cheama Pipper, de inaltimea unui copil, care dau din cap, din maini si clipesc, si care au un ecran interactiv pe piept, cu intrebari si raspunsuri despre vas, facilitati, excursii, etc.

Pentru copii sunt spatii de joaca cu animatori si mascota vasului este purcelusa Peppa.

Pe total, am constatat ca spre deosebire croaziera trecuta cu Costa Favolosa - vezi impresii, lucrurile s-au imbunatatit si atmosfera a fost mult mai placuta. Un sfat la final, rezervati direct pe site-ul Costa si veti economisi comisionul de sute de eur, pe care altfel il platiti agentiilor de turism.

Trimis de dianamea in 21.06.19 11:24:36
Validat / Publicat: 21.06.19 17:49:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 1915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Pornim in croaziera

iulianic
[21.06.19 18:10:59]

@dianamea: Interesantă vacanță! N-am făcut până acum nici o croazieră atât de lungă. Nu știu dacă m-aș adapta noilor condiții. Spui că acest tip de vacanță crează dependență? Deci, e cazul să-mi iau inima în dinți și să încerc? Cine știe? Poate că în viitor voi încerca și așa ceva. Sunt tot mai multe oferte, iar prețurile nu mai sunt atât de prohibitive ca în trecut.

dianameaAUTOR REVIEW
[21.06.19 18:30:55]

@iulianic: Sigur ca merita sa mergi in croaziere, sa opresti in fiecare zi in alt port, sa mananci tot ce iti place si sa ai si spectacol in fiecare seara, concursuri, lectii de dans, petrecere la piscina, carnaval, etc. Am luat croaziera direct de pe site-ul Costa cu 6 luni inainte si m-a costat cu tot cu taxe portuare 100 eur pe zi cabina dubla, all inclusive, fara bauturi, dar totusi cu apa, cafea, ceai, lapte. Am mai platit la sfarsit 10 eur pe zi de persoana bacsisul. Aceeasi croaziera, in acelasi timp la care am rezervat pe site, la agentiile noastre costa aproape dublu. Tocmai am fost de Rusalii la Gura Portitei, unde am platit 109 eur pe zi camera dubla la Vila Egreta, cu pensiune completa fara bauturi, nici macar ceai sau cafea dimineata sau apa chioara, in timp ce la vilele de pe insula pretul era de 129 eur pe zi si la Vila Delfinul 149 eur pe zi, acum in iunie, ca mai incolo e si mai scump. Vi se mai pare scumpa o croaziera? Daca va decideti, urmariti ofertele de black friday, wave season, last minute sau de iarna. De exemplu pana la 31 iulie, daca luati o croaziera cu MSC in perioada toamna 2019-primavara 2020 platiti 50% pentru a doua persoana. Sunt mai ieftine croazierele cu 2 capete diferite, de exemplu imbarcare la Roma, debarcare la Venetia si croazierele de repozitionare.

mariana07
[22.06.19 11:57:32]

Asteptam impresiile tale din croaziera. Cred ca a fost faina cabina Samsara. Traseul a fost de vis.

[22.06.19 12:03:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

dianameaAUTOR REVIEW
[22.06.19 13:22:18]

@mariana07: Cabina era Samsara, dar era o cabina obisnuita cu balcon, situata la etajul 10, cel cu spa, fara beneficiile Samsara. Nu am avut nici cosmetice de baie tip spa, nici halate si papuci, nici aparat de cafea, nici aparat de purificat aerul cu arome, acces la spa, acces la restaurantul Samsara, pachet de bauturi incluse, etc. Doar la inceput, pentru ca scria Samsara pe foaia de imbarcare, am avut prioritate la imbarcare.

[23.06.19 22:03:55]

dianamea, iulianic, mariana07