ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2019
ÎNSCRIS: 16.06.19
JUN-2019

Dragi vizitatori, drept la replica - Delta Dunarii nu e a turistilor

DREPTUL la REPLICĂ se referă la următoarele articole (încărcate anterior pe sait):

Am scris recent un comentariu prin care subliniam in titlu, sugestiv, ca Delta Dunarii nu este a turistilor ci apartine naturii. Faceam trimitere in general la unele aspecte ce tin de educatia unor semeni de ai nostri.

Am sa completez putin in amanunt si pe caz, aceste aspecte, fiind "fortat" pe scurt de dreptul la replica.

Nu incerc sa disculp locatia ci doar sa relatez unele aspecte fara sa fiu partinitor ci chiar critic cu locatia in sine tinand cont de unele particularitati. Dar sa vedem de ce Delta Dunarii nu este a turistilor.

Am avut initial o convorbire telefonica cu o singura persoana (practic lider de grup sau organizator daca vreti) ce viza rezervarea a 5 camere la pensiune, capacitatea maxima a locatiei. plus cateva locuri de campare mai precis 6 corturi. Lucrurile au decurs bine, tinand cont ca s-au purtat o serie de convorbiri in care s-au discutat detalii referitoare la spatiu, transport etc. finalul fiind un comun acord ca totul e inteles si rezervarile au fost facute cu amanunte.

Practic s-a facut rezervare, cum spuneam pe 5 camere si 6 corturi, turistii fiind familisti, deci cupluri insotiti de copii, mai precis cate doi copii. Pana aici toate aspectele au fost intelese de ambele parti.

Toate convorbirile s-au purtat doar cu acest organizator, fiind asigurat ca acesta informeaza restul grupului despre tot ce s-a discutat. In speta s-a intamplat un lucru pe care eu nu l-am intalnit in aproape 10 ani de functionare.

Calculand matematic numarul de persoane rezultau un total de 5 camere cupluri+ 6 corturi cupluri rezulta 11 familii =22 persoane. Adaugand copii cate doi de cuplu avem un total de 44 de persoane.

Fiecare camera e prevazuta cu baie proprie iar locatia de campare cu bai si dusuri separate de pensiune. Pensiunea dispune de un salon pentru luat masa destinat strict turistilor din pensiune nu si celor din zona de campare. Dar fiind un grup era de inteles ca acestia se vor aduna cu totii intr-un singur loc cun pic cam depasit ca si spatiu tinand cont ca persoanele din zona de campare se adunau cu cei din pensiune. S-au inteles aceste aspecte pensiune avand un foisor in curte si spatiu destinat camparii in aer liber, dar nu ca aceste 11 familii fiindca se cunosc, se vor aduna toate in incinta salonului de luat masa, un salon cu o capacitate construita doar pentru cele 5 camere

Surpriza insa, la sosirea turistilor in locatie, numarul acestora era de... 55 de persoane. De ce? Fiindca doamna organizatoare cu care s-au purtat discutiile, a avut o initiativa inedita. Sa anunte grupul de 11 familii, ca pot chema cati prieteni doresc fiindca este teren destul si nu e nici o problema fiindca oricum cati vor veni, acestia oricum platesc. Plusul de persoane era format din copii si cam inca 4 adulti. Practic calculul de persoane s-a ridicat la 29 de copii si 26 de aadulti

M-am trezit cu acestia intrand intr-un val in locatie constatand dintr-o privire ca erau mult mai multi.

Va inchipuiti dumneavoastra cum in 5 camere si intr-un salon construit pentru o capacitate strict a pensiunii, de 5 camere, se perindau 55 de persoane.

Am incercat sa le explic, ca rezervarile au fost facute altfel, ca s-au discutat inainte unele aspecte legate de spatiul de campare si pensiune si ca grupul are loc in formula initiala de spatiu in aer liber si s-a cazut de acord, dar lucrurile se schimba in acesta noua formula.

As intreba pe oricce detinator de pensiune asemanatoare ca si capacitate cu aceasta, daca ar face fata la un numar de atatea persoane. SI noi am facut fata in prima zi la numarul de rezervari stiute. A doua zi au venit prietenii nestiuti de noi si lucrurile s-au schimbat.

Copii nu au mai fost supravegheati. A fost u n dezastru total. Apa calda lasata sa curga in nestire, lucruri mutate din locul lor, canapea de gradina din rachita rupta complet. Sunt copii domnilor dar nu avem detinatie de tabara aici.

Asta s-a si urmarit. Probabil ati ineles ideea. Acestia cautau cu disperare un loc de vacanta al clasei de copii impreuna cu parintii si negasind nicaieri la pensiuni, in zona noastra au decis sa se lase fara rea intentie pe mana unui organizator care a stiut sa profite de bunatatea si naivitatea de buna credinta a noastra.

Precizez ca s-au facut reduceri pe camere iar corturile au fost taxate cu 30 lei beneficiind de apa calda, frigidere, acces la bucataria pensiunii etc. Da domnilor dar o locatie este gandita pentru un numar de persoane si mai ales care isi asuma responsabilitatea copilului. Avem si noi copii domnilor turisti, dar nu nesupravegheati si in numar de 29.

Practic am fost pacaliti numeric doar ca acestia sa aiba acces.

Reclamatiile au inceput din a doua zi sa apara (de ce nu din prima zi?) Nu avem apa calda, de ce se infunda dusurile si ma mir, chiar ma mir de ce nu ne-ati reclamat ca s-a daramat ceva poate pensiunea cu totul, sau ca nu mai exista oglinzile de la baie ca parca erau ieri. Pai nici nu e posibil la asemenea numar de persoane si la ataia copii nesupravegheati. DAR A DOUA ZI A FOST APA CALDA DUPA CE S-A DISCUTAT SUPRAVEGHEREA COPIILOR SI A TUTUROR HAINELOR PE CARE LE AVEATI SPALATE IN DUSURI. Cum a fost posibil sa aveti apa calda?

Da, doamna organizatoare, M. Iris Andreea, scoala nu ne invata sa mintim, si nici nu ne permite asta, asa stim noi, ca apoi sa raspundem la intrebari simple legate de un numar de persoane cu raspunsul Nu stiu. Pai doamna organizatoare, aflati acum poate, ca si noi avem multa scoala dar daca raspundeam la scoala cu Nu Stiu, cu siguranta nu ma faceam organizator de excursii. Dar s-a dovedit ce organizari faceti.

Repet sa se inteleaga, oamenii aceeia care au venit chemati de dumneavoastra nu au nici o vina ca au muncit sa stranga un ban de concediu iar dumneavoastra v-ati batut joc de ei gasind o locatie sub capacitatea persoanelor ce trebuiau cazate. Oamenii aceia nu au nici o vina ca practic au fost obligati de "organizator", sa faca dus cu portia fiindca apa provine dintr-un boiler calculat la capacitatea pensiunii si a unui numar de locuri de campare si nu supranumerar (800 litri apa calda pe zi). Asta se facea la Birkenau de catre alti "organizatori" doamna Iris, asemanatori dumneavoastra. Da este ca NU STITI?

Va asteptam cu drag cei ce mai doriti sa ne vizitati, cei ce stiti ce inseamna sa fii turist.

Trimis de anonims in 18.06.19 21:12:00
Validat / Publicat: 18.06.19 21:47:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anonims); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Nico38
[20.06.19 09:50:54]

" Stimate domn" , imi amintesc cu drag de momentele petrecute alaturi de toti cei 55 de adulti si copii in pensiunea Dvs. Ceea ce ma dezgusta, era starea Dvs., explicatii peste explicatii referitor la bani... acesta a fost motivul pentru care am ales sa nu mai mergem la Sf. Gheorghe cu Dvs. In schimb, am petrecut o zi superba in alta parte. Ati fost destul de nervos in acea seara: ati scos frigiderul din priza (desi Dvs. ne-ati aratat de unde sa alimentam si aveam laptele pentru copii acolo), l-ati " invitat" pe un tatic sa va bateti (Chapeau, monsieur! Un adevarat domn!), etc!

Ceea ce pe mine ma surprinde in continuare este tupeul tau (observi, te rog, ca nu mai folosesc pronumele de politete, este simplu: nu meriti!), esti un om ahtiat dupa bani si ai uitat tot ce tine de omenie (aici presupun ca la un moment dat ai avut si coloana).

Ne vom mai plimba in multe locuri frumoase din Romania, speram sa gasim doar oameni frumosi, nu ca tine!

Inchideti pensiunea, va face rau si faceti si voi rau altora!

Nu va multumesc!

Nicoleta

PS: Doamna Iris, multumim pentru tot! Esti minunata!

Nico38, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Lacul Violet: