ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2019
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
MAY-2019

Cazare bună în Maramureș la Hotel Gabriela din Vișeu de Sus

După ce am stabilit perioada de plimbare prin Maramureș și am achitat biletele pentru Mocăniță, am început să caut cazare pentru două nopți în Vișeu de Sus sau prin împrejurimi.

Sorin a vrut de la început la Hotel Gabriela, booking-ul ne spunea că nu are disponibilitate pentru perioada solicitată. Știind că nu toate camerele hotelului sunt pe saitul de rezervări am abordat direct recepția hotelului.

Surpriză!!! Toate camerele duble sunt ocupate... dacă dorim una triplă... diferența de preț fiind de 30 lei!!!

Am discutat și ne-am hotărât pentru camera triplă 240 lei/noapte cu mic dejun inclus. Am rezervat, am primit pe email factura pentru o noapte de cazare și după plată am primit confirmarea de rezervare pentru 2 nopți.

Hotelul dispune mai multe categorii de camere, single, duble matrimoniale și tuwin și triple, clasificate la 2 sau 3 *** și bineînțeles și prețurile sunt puțin diferite...

Cum intri în Vișeu de Sus dinspre Borșa, pe partea dreaptă, recunoști imediat Hotelul, corespunde cu pozele de pe site-ul lor. Impozant... alb și negru... chiar arată bine.

Când ajungi în fața hotelului sesizezi cele două clădiri și de aici și clasificarea... Inițial a fost clădirea din stânga, după care a fost reconfigurat cu clădirea din dreapta.

Pozele de la articole mai vechi de aici de pe AFA mi-au confirmat părerea mea despre configurația hotelului.

Parcare există și pe stânga și pe dreapta, în fața hotelului.

Aleea de acces către recepție desparte terasa generoasă din fața hotelului.

Recepția, la mijloc între cele două clădiri, primitoare și frumos decorată.

Aici în hol există și lift cu geam spre exterior, funcțional până la etajul trei.

În stânga recepției este restaurantul unde am servit micul dejun, iar în dreapta este restaurantul a-la-carte, amândouă având și terasă acoperită.

Domnișoara de la recepție a fost amabilă, ne-a făcut imediat formalitățile de cazare, am achitat cu cardul diferența de plată, ne-a dat informațiile necesare privind programul restaurantelor, al centrului SPA cu piscină de la subsolul hotelului, wi-fi este fără parolă și ne-a înmânat cheia camerei, ce avea să fie la etajul 1, în corpul din dreapta.

Ne-a explicat care sunt diferențele de confort și prețuri între camerele din cele două corpuri... cele din stânga sunt mai mari și mobilierul este mai luxos.

Am urcat pe scări și stânga spre camera noastră.

Până aici totul mi s-a părut impecabil, totul strălucea, scările de marmură, holul etajului parchetat și cu traversă de la un capăt la altul. Holul fiind comun pentru cele două clădiri ale hotelului, diferența fiind de câteva trepte.

Camera

Din hol se intră direct în cameră, prima impresie fiind de bine... ordine și curățenie... cu nimic ieșit din comun... Mobilier clasic... trei paturi, fiecare cu noptieră, veioză, prize și întrerupătoare... lenjeria albă imaculată... salteaua fiind confortabilă.

Pe jos este parchet acoperit cu traverse între paturi și pe lungimea camerei.

După ușă este un cuier cu oglindă pe perete și o servantă pentru bagaje. Aici am găsit trei seturi a câte trei prosoape albe, curate și pufoase.

Camera are forma literei L, cumva în latura mică este dulapul cu două uși, un LCD mare așezat pe o servantă, în fața căreia era pus minibarul... pentru că nu încăpea în spațiul destinat lui..., două scaune și o măsuță.

În dulap am găsit trei halate albe puse pe umerașe și papuci de unică folosință.

Pe măsuță pe o tăviță stăteau sigilate trei pahare cu picior... și o mapă cu diverse informații, inclusiv cu hărți marcate cu traseul de la hotel spre fiecare obiectiv turistic din zonă.

Fereastra și ușa spre balcon sunt mascate de perdea și draperie în ton cu mobilierul...

În cameră ca și în baie există calorifer, în schimb nu există aer condiționat... dar nici nu cred să fie nevoie... aici nu cred să fie caniculă!!!

Balconul – terasă – superb, a făcut toți banii... de fapt este o terasă comună pentru toate camerele de pe etaj, mărginită cu balustradă metalică neagră. Și în dreptul fiecărei camere erau câte o masă și două scaune. Dar cea mai inedită a fost scrumiera din dreptul fiecărei camere, metalică fixată de balustradă, iar golirea se făcea prin rotire!!!

Aici pe terasă ne-am băut dimineața cafeaua și seara serveam un aperitiv înainte de cină... era o plăcere să stai și să admiri peisajul.

Chiar dacă am avut camera pe partea cu șoseaua, nu am avut nici o problemă privind circulația sau zgomotul...

Baia – imediat în dreapta camerei. Micuță, curată și funcțională. Îmbrăcată cu faianță în nuanțe de verde, chiuvetă cu oglindă și etajeră, vasul de wc și cabina de duș... cam mică pentru dimensiunile noastre... dar ne-am descurcat.

Hârtie igenică... multă... să fie!!! Și săpun lichid la chiuvetă și duș!!! .

Restaurantele

Micul dejun în regim de bufet suedez s-a servit la restaurantul din stânga recepției, între orele 7-10 dimineața.

Doar în prima dimineață era o domnișoară la intrare și ne bifa pe lista cu numărul camerei, a doua dimineață nu ne-a mai întrebat nimeni, nimic.

Aveai ce alege din sortimentele de mâncare expuse, ouă ochiuri sau omletă, legume la grătar, sau proaspete, mezeluri, brânză de mai multe feluri, cârnăciori, crenvuști, diferite salate, gem, unt, iaurt, lapte, cereale și ceva dulciuri și fructe. Separat pe o masă erau două expresoare pentru cafea sau ceai și dozator cu suc.

Sala restaurantului este suficient de mare, cu mese rotunde de 10-12 locuri... nu a fost aglomerat.

Pe terasă stăteam și ne beam cafeaua de după mic dejun.

Am mâncat de două ori și cina la restaurantul din stânga. De fiecare dată am stat pe terasa acoperită, unde pe scaune găseam și câte o păturică... pentru că trebuie să recunosc seara se cam răcorea.

Meniul este destul de bogat iar prețurile măricele... cel puțin la mâncare.

În schimb berea la draft era doar 7 lei un pahar de 400ml...

În prima seară am mâncat o porție de meniu pentru două persoane, crochete de pui cu cartofi prăjiți și sos dulce-iute=39,50 lei și o porție de papanași cu dulceață de afine=18 lei, câte unul pentru fiecare.

A doua seară am mâncat o porție de bruschete cu roșii și usturoi=15,50 lei, păstrăv în crustă de porumb cu mămăligă și usturoi=28,5 lei, file de șalău la grătar cu sos olandez și cartofi la cuptor=29,50 lei și bineînțeles bere la draft.

Tot ce am mâncat a fost bun și gustos.

Tânărul care ne-a servit a fost foarte amabil și ne-a servit cu promptitudine. Ne-a mai informat că ultima comandă se i-a la ora 22, pentru a respecta programul de odihnă al oaspeților din hotel...

Am achitat cu cardul, dar se poate trece cheltuiala pe cameră și achiți la plecare.

Cât am stat la masă pe terasă, au sosit două autocare cu turiști și așa ne-am explicat de ce nu aveau camere libere...

La piscină și la SPA nu am reușit să ajungem, noi nefiind mari amatori... dar nici nu am avut timp...

La plecare am predat cheia, nu aveam nimic de plată în plus și fără alte formalități ne-am luat la revedere.

Nouă ne-a plăcut, ne-am simțit bine și recomand cu plăcere cazarea la acest hotel.

Toate cele bune.

Trimis de ANILU in 30.05.19 12:06:58
Validat / Publicat: 30.05.19 15:11:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU.

VIZUALIZĂRI: 2954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere din balcon

Zoazore
    [30.05.19 20:57:07]

@ANILU: Ne, aici am ratat SB-ul! Deși-l merită din plin!

Cam... mărișoare prețurile! Dar arată bine camera. Mă miram eu să văd trei seturi de prosoape, apoi am citit că era o cameră triplă. Curat și frumos, inedită faza cu scrumiera.

Și curcubeul din P04 e superb! Muntele pare c-ar fi un primar cu tricolor!

Nici mâncarea nu arată rău. Sper c-a fost gustoasă!

Să vă fie de bine excursia!

krisstinna
    [30.05.19 21:05:56]

@ANILU: Exact ce vorbeam noi: o cameră fără balcon e ca ziua fără soare! Fumatori sau nefumători, indiferent de anotimp, poate sa fie îmbrăcată in aur și să coste doar 1 leu, o cameră fără terasă/balcon e fix egală cu zero, părerea mea.

Acesta e primul criteriu când caut cazare. Dacă nu am încotro, o accept dar nu îmi va plăcea indiferent de confort. Am pățit-o in Austria, Ungaria, n-am crăpat dar nici relaxată nu am fost.

Să va fie de bine!

ANILUAUTOR REVIEW
    [31.05.19 14:17:24]

@Zoazore: Mulțumesc frumos!

Da... hotelul este super ok... cazare bună și mâncarea gustoasă!

ANILUAUTOR REVIEW
    [31.05.19 14:24:53]

@krisstinna: Mulțumesc frumos Cristina!

Nu am găsit cuvintele potrivite pentru a descrie cât de frumos a fost să stăm pe balcon.

A fost exact ce ne trebuia... dimineața la cafea sau seara la un aperitiv înainte de masă... o plăcere!

În general a fost bine la hotel, lucru pe care l-am recomandat celor ce ajung prin Maramureș!

Pupici

ANILU, Zoazore