ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.06.10
SEP-2009

Multumit

In toamna lui 2009 am facut un tur prin grecia, mai precis prin Peloponez, de 12 zile.

Mi-am facut cazarea pt cele 11 nopti in 3 locatii diferite, rezervarea fiind facut pe internet, acest hotel fiind prima locatie. Drumul a fost facut cu automobilul propriu.

Hotelul este localizat in statiunea TOLO, la vreo 10 km de Nafplio. Hotelul se afla pe strada principala, vis-a vis de locatia hotelului fiind plaja publica. Camera era destul de micutza cu aer conditionat, iar baia chiar era mica... :). In schimb balconul era mare cu o masuta si doua scaune, iar privelistea era de vis. Eu am avut camera chiar pe colt la etajul 1, vecin cu o brutarie si un super-market...

Mi-a placut ca avea parcare in spatele hotelului intr-o curte interioara.

Camera desi micutza era cocheta si curata iar proprietari erau de treaba. Eu am avut inclus in pretul camerei si mic dejun care era facut dimineatza pe loc de catre proprietareasa. Micul dejun era destul de bogat, numai ca se cam repeta... insa pt 4 zile cat am stat nu m-a deranjat.

Sa stiti ca este ceva zgomot pt ca drumul principal trece prin fatza hotelului si se aud masinile si persoanele galagioase care vin de la petreceri... de asemenea dimineatza se face aprovizionarea si daca ai somnul usor, te pot deranja masinile care trec prin fata camerei.

Cel mai mult mi-a placut ca de aici am putut pleca sa vizitez Atena care este cam la vreo 200-250 km cred, dar pe autostrada se ajunge repede, chiar daca trebuie sa platesti de vreo 3 ori taxa. Am vizitata de asemenea Epidavros (cu celebrul teatru al carui acustica este deosebita) si Micene precum si canalul Corinth care este impresionant.

Cel mai mult mi-a placut Naflio, cu cele 2 cetati ale sale Bourti si Palamidi... Mi-a placut la nebunie sa urc treptele catre Palamidi de unde ai o panorama deosebita. Se poate ajunge si cu masina, dar daca esti in putere este pacat sa ratezi o "escaladare" de vreo 900 trepte parca. Orasul vechi este de vis iar o plimbare pe faleza in jurul stancii pe care se ridica orasul va ramane o amintire de care o sa povestesti. De asemena o plimbare seara prin zona comerciala este f placuta iar atmosfera este vesela si calda.

Tolo ca si statiune nu m-a dat pe spate dar nici rau nu arata... oricum eu as alege Tolo ca o locatie pt a vizitata zona care este plina de istorie si mai putin ca statiune unde sa stai un sejur de o saptamana... parerea mea... :)

Trimis de vali_tulcea in 09.06.10 14:42:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali_tulcea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul este cel roz, iar camera la care am stat este cea de pe colt la etaj. langa hotel spre drapta era o brutarie cu produse de panificatie f bune si acceptabile ca pret, iar langa brutarie era un super-market. Poza a fost facuta de pe plaja publica.

valimi
[09.06.10 16:43:26]

vali, cam cate ore faci cu masina pana la Tolo?

[09.06.10 18:53:02]

De 1 mai am ajuns si noi la Tolo, e draguta statiunea, mult mai dichisita ca altele, chiar am remarcat o pensiune care isi facea reclama ca daca iubiti Austria sa va cazati la ei ca au camere ca in pensiunile montane austriece. Aici am urcat cu masina pe cea mai in panta strada vazuta de mine in viata mea, pana sa ajung sus unde aveam si stop era sa alunec incetisor inapoi in curtea unui grec.

@valimi sunt cam 1500 km pana acolo, nu poti ajunge in aceeasi zi decat cu avionul si masina inchiriata sau cu opriri de tranzit in alte locuri gen PK.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.06.10 20:00:21]

O mica precizare am de facut si sper sa nu fiu interpretat gresit, Nafplio se afla la poalele celor doua dealuri Palamidi si Acronafplia; pe primul se afla vechile fortificatii bizantine folosite si de otomani; pe cel de-al doilea se afla bastionul Grimani sau cetatea construita de catre venetieni, iar pe insulita Sf. Teodor aflata chiar la intrarea in port se afla Bourtzi (termen generic atribuit tuturor acestor bastioane amplasate strategic pentru apararea porturilor) - un bastion fortificat cu scop defensiv!

Dupa ce am vizitat Nafplio, Tolo pare comun si neimpresionant, iar plaja destul de ingusta!

[09.06.10 20:07:33]

Asa este domnule Cristi, dar plaja din Tolo e cu nisip, in timp ce plaja din Nafplio dupa ce ca e privata, cu plata adica mai e si cu pietre.

Nafplio e un oras istoric cu multe obiective, iar Tolo e o micuta statiune de facut plaja si baie in mare.

biancuta
[09.06.10 20:12:18]

Frumoase impresii. As fi vrut sa aflu mai multe amanunte despre Epidavros si cetatile din Naflio, dat "tonul" tau spune multe.

Cristian_h, de fiecare data ti-am citit ecourile cu placere si am admirat cate lucruri interesante cunosti despre foarte multe tari ale lumii.

[10.06.10 10:34:03]

Cristian_h stai linistit, chiar iti sunt recunoscator pt completari. Despre cetatea Grimani nu am stiut nimic. Daca o sa mai trec pe acolo sper sa nu o mai ratez.

valimi , cred ca in total faci cam 17-18 ore de mers continuu. De la Bucuresti pana la Salonic faci cam 10-11 ore in conditiile in care mergi preventiv si respecti cat de cat restrictiile de la bulgari. De la Salonic pana la Atena mai faci vreo 5 ore, iar de la Atena pana la Tolo vreo 2-3 ore. De la Salonic este in mare parte autostrada cu zone de drum national, iar cand esti obosit autostrada mi se pare f periculoasa pt ca te trage la somn. Eu cand am fost m-am cazat o noapte la un motel de langa Salonic. Alti prieteni s-au cazat o noapte la Paralia Katerini, cred ca sa isi dea seama mai bine de frumusetea Peloponezului... .

In ceea ce priveste plaja din Tolo, intr-adevar nu este ceva special comparativ cu celelalte 2 locatii in care am stat in Peloponez.

valimi
[25.06.10 16:04:47]

Multam de informatii,

Puncte de la mine!

florinbad
[11.03.11 22:49:28]

Buna Vali!

De ce nu spui ca, noaptea, intreaga plaja care nu te-a dat peste cap se transforma intr-o... taverna lunga de 1 kilometru? Pe plaja ingusta se scoateau mesele si scaunele, se intindea fata de masa, ti se puneau lumanari si la lumina Lunii serveai o cina ca in povesti, direct pe plaja, la doi metri de marea verde ca smaraldul. Daca aveai noroc, nimereai si niste palmieri in spatele tau.

Faptul ca ai avut parte de o priveliste care iti arata un damb de pamant nu inseamna ca Tolo nu este o statiune frumoasa. Grecii mai in varsta o considera ca fiind cea mai frumoasa statiune din Grecia. Stiu ei ce stiu...

Eu am stat la hotelul Polydor, cocotat pe una din strazile care o (il) ameteau pe ionescunic, iar de acolo din varful dealului am avut o panorama extraordinara asupra statiunii si a golfului. Basca, am prins si Luna plina.

La doi pasi de Tolo se afla si cetatea "ciclopilor", Tirynt. La iesirea spre autostrada spre Corint se afla si Nemea, un sit arheolgic extraordinar (cu un stadion olimpic foarte bine conservat).

[12.03.11 08:33:36]

Mie mi-a placut Tolo, dar nu am avut prea mult timp de stat acolo, oricum am in intentie sa ma cazez macar o noapte acolo tocmai pentru atmosfera de pe plaja, de seara. Acum comparativ cu alte plaje vazute in Grecia, asta din Tolo e chiar respectabila, sigur or exista mai frumoase prin alte parti dar si aici este superb, insulele din larg asigura o panorama frumoasa si hotelasele foarte dichisite, dar si gradinile lor pline de flori m-au incantat.

Sigur straduta foarte inclinata, pe care am urcat cu masina la un moment dat, mi-a dat ceva emotii dar ulterior in Lefkada si Corfu am trait senzatii mai tari.

Nasshu
[04.01.12 15:55:18]

interesant... citeva intrebari::

1. internet la hotel? wifi? contra cost, free sau deloc?

2. distanta pina la plaja?

3. in apa erau pietre sau nisip?

4. se putea servi si masa la hotel contra cost? (ceva gen demipensiune?)

thx

[04.01.12 16:28:13]

@Nasshu: despre internet nu pot sa iti spun nimic... cred ca poti sa ii intrebi inainte de a face rezervarea...

Plaja publica este imediat peste drum, si era curata si amenajata.

Plaja este cu nisip.

In hotel exista la parter o camera, ca un living unde se poate lua masa insa nu cine stie ce... pt mine a fost ok... Micul dejun sigur poate sa il serveasca... pt alte mese... tot cu ei trebuie sa discuti. Oricum este plin de terase si seara poti sa mananci fie la un restaurant cu mese pe malul marii fie la brutaria de langa hotel... functie de buget

Sa stii ca hotelul nu arata cine stie ce... holul catre camere arata cam ca un hol de camin... dar camera in sine mie mi-a placut, chiar daca era mica. Baia insa ramane printre cele mai mici pe care le-am vazut...

Daca ai somnul usor s-ar putea sa te deranjeze si zgomotul din strada, pt ca este pe o artera principala si este galagie de dimineata pana seara tarziu, ,,, .

Daca esti o persoana care in vacante nu prea sta mult prin camera, partea cu zgomotul nu cred ca te va deranja prea mult.

Privelistea de la balcon face insa toti bani. Daca iti da camera la parter nu stiu daca se mai vede marea... s-ar putea sa se vada doar dambul de dinaintea plajei.

Sa ai bafta la cautat.

Daca esti obisnuit cu hotelurile/pensiunile de 3-4 stele, poate ar fi mai bine sa incerci sa cauti altceva totusi... Acum vezi si tu...

[04.01.12 16:48:49]

@florinbad: eu imi mentin parerea in ceea ce priveste acesta statiune. Era prea aglomerat si arhitectura zonei nu m-a surprins.

Seara preferam sa merg in Nafplio (zona veche) unde era mult mai pitoresc.

Cat priveste masa la malul marii, in Grecia este ceva obisnuit. Poti sa mananci direct pe malul marii si la Gialova si la Mavrovuni si la Ghitio si la Pylos si la Koroni si in Halkidiki, etc...

Iar privelistea care arata ca un damb, pt mine a facut toti bani... imi amintesc si acum de casuta de pe insula din golf... of ce mult a trecut de atunci...

Nasshu
[04.01.12 17:29:15]

@vali_tulcea: MERCI, nu sunt extraordinar de mofturos, sa fie curat, sa am unde pune capul, in rest dimineatza plaja si restul zile plimbare in zona ptr a descoperi lucuri noi...

nu sunt adeptul all inclusive... ptr ca nu merg sa zac pe plaja.

[28.07.14 10:23:38]

Mutat la noua sectiune creata pe site: Tolo!

biancuta, florinbad, ionescunic, Nasshu, vali_tulcea, valimi