ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
MAY-2019
colegi

Hotel Hemus*** – sau cum sa dormi la km 0 al orasului Vratsa

Ne-am cazat aici pentru o noapte in excursia in care am explorat Defileul Karlukovo, Defileul Lakatnik, pestera Prohodna, Cheile Vratsata si rezervatia Vrachanscki Balkan.

Desi am ajuns aici seara tarziu, fiind un autocar plin, care a necesitat 25 de camere (jumatate din capacitatea lui :) ), domnisoara de la receptie s-a descurcat extrem de rapid si de inspirat, si ca sa nu ne tina mult, vazandu-ne obositi si prafuiti, ne-a dat cheile, luandu-ne actele. S-a ocupat de check-in dupa ce noi am plecat fiecare la camera lui, si jumatate de ora mai tarziu, era gata cu toata treaba, noi putand sa ne ridicam actele.

In restaurantul hotelului nu am putut sa servim masa in seara respectiva, pentru ca era o nunta care il ocupa integral. Ne-am gandit ca nu o sa reusim sa adormim (mai ales ca nuntasii ieseau la o tigara in spatele hotelului, exact sub geamul nostru), dar intr-un final, rupti de oboseala adusa de cataratul prin munti… am dormit … lemn… simtind doar vibratia muzicii.

Hotelul este situat chiar in centrul orasului Vratsa, inconjurat de multe locuri interesante: muzee, teatru, turnuri fortificate, piata Hristo Botev, iar in planul secund de superbii munti Stara Planina, si mai exact Vrachanska Planina, pe care am venit sa-i urcam si noi.

In fata hotelului, peste piata, este un magazin deschis non stop, in caz ca va trebuie ceva, ce nu suporta amanare.

Este un hotel de patru etaje care nu are nimic deosebit pe dinafara, iar la interior este destul de intunecat si mohorat, avand decoratiunile interioare si mobila in culori inchise.

Camera mea, dubla, cu nr 212, cu vedere catre spatele hotelului, a fost extrem de mica, necesitand atentie la plimbarea prin ea, prin spatiul redus dintre mobila si pereti. Baia, foaaarte mica, ne-a surprins prin faptul ca nu exista o cabina de dus, ci doar bateria pusa pe perete si o gaura de scurgere in pardoseala. Adica la cat era de mica… daca erai obosit, puteai face dus stand pe toaleta, iar hainele de schimb era obligatoriu sa le lasi afara, in cuierul de pe holul micut de la intrare, altfel se udau cu siguranta.

Camera era curata, dar si daca nu ar fi fost… nu prea s-ar fi vazut, pentru ca lumina din camera era atat de slaba, ca ne-am bazat si pe veioza, si pe lumina de pe holul mic, ca sa ne descurcam. Paturile erau foarte joase, si pernele foarte inguste, dar ambele au fost ok. Am lasat geamul larg deschis, chiar si cand am plecat in plimbare seara, pentru ca aerul era foarte inchis si incins in camera, semn ca nu fusese folosita demult.

Din ce am aflat de la colegii de excursie, unele camere au fost la fel de mici ca a noastra, iar unele foarte mari… nu stiu cum vine treaba asta :) !

Micul dejun a fost suficient, si am gasit ce sa mananc, fiind compus din: omleta, oua fierte, cremvursti grosi, mezeluri, branzeturi, legume, unt, dulceata, lapte, cafea, ceai…. Restaurantul era micut si, desi nunta s-a terminat inspre dimineata, totul era curat si pus la locul lui.

Dupa micul dejun, cei mai multi dintre noi am plecat pe munte, dar au fost si persoane care au ales sa se plimbe prin oras sau sa ramana la piscina hotelului. Acestia din urma mi-au povesti ca era curata, cu apa calduta (ca sa nu zic calaie). Prosoapele si halatele erau contra cost, asa ca au mers cu prosoapele din camera. La fel si papucii, de unica folosinta, puteau fi cumparati de la receptie, costand 4 leva perechea. Langa piscina erau si doua saune micute, pe care le-au putut folosi, fara costuri suplimentare. Nu stiu daca asa sunt tot timpul, fara cost, sau doar nu era cine trebuie la postul lui :). Oricum la piscina au fost cu totul vreo 7 persoane, asa ca poate era sub cantitatea necesara contorizarii la plata :) !

Pentru ca nuntasii blocasera toate locurile de parcare (plus trotuarele de acces), care erau in spatele hotelului, un baiat din administratia hotelului s-a urcat in masina lui si ne-a condus pe niste stradute, pierzand inca 10 minute cu plimbarea, pana in fata hotelului, unde accesul auto era restrictionat cu o bariera, fiind doar pietonal, asa ca ne-a introdus pe cartela lui.

Internetul era gratuit si era la o viteza foarte buna, functionand fara intreruperi, existand chiar doua retele, iar parolele, ne-au fost date de la receptie, la cazare.

Concluzia mea a fost ca hotelul asta nu a mai vazut de ceva vreme un grad asa de ridicat de ocupare ca acum cand am venit noi :) si poate nici n-o sa mai vada prea curand!

Trimis de vulpe mihaela in 22.05.19 15:26:27
Validat / Publicat: 22.05.19 23:10:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Domnisoarele de onoare iesite la tigara.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.20 EUR pe cameră

[22.05.19 23:08:19]

Mutat în rubrica "Hemus Hotel, Vratsa" (nou-creată pe sait)

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
    [22.05.19 23:15:28]

@webmaster45: Ar trebui mutat putin mai in stanga, acum pica in piata.

Multumesc.

[23.05.19 09:02:10]