ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2019
DE Mika
ÎNSCRIS: 24.08.09
MAY-2019

Restaurant Stadio - un restaurant nou intr-o veche clădire Bucureșteană

Zilele trecute am fost invitați de către mezinul nostru și a lui prietenă, la teatru. Mai bine spus, la Teatrul Metropolis, la piesa ”Zbor deasupra unui cuib de cuci”. Nu puteam refuza o asemenea invitație, mai ales că de ceva vreme nu am mai fost la un spectacol de teatru.

Spectacolul a fost foarte bun, vă recomand să mergeți să il vedeți. Este o trupă de actori tineri, foarte talentați, iar Andrei Huțuleac, cel care joacă rolul lui McMurphy, este absolut genial. Meritat a luat premiul UNITER 2019 pentru cel mai bun actor, chiar pentru rolul ajucat in această piesă.

Dar nu despre piesă vroiam să vă povestesc, deoarece nu sunt critic de teatru, ci de ce am făcut după ce am vizionat spectacolul.

Piesa a inceput la ora 19.00 și s-a terminat pe la ora 22.00, iar nouă ne era cam foame, deoarece venisem amândoi direct de la serviciu.

Dar mezinul nostru a continuat cu surprizele și ne-a invitat la restaurant.

Locația a fosta aleasă de el, am aflat unde mergem abia când am ajuns acolo.

Restaurantul se numește Stadio, și se află pe strada Ion Câmpineanu nr. 11, mai exact la parterul fostului hotel Union.

Deși am trecut de nenumărate ori prin zonă, nu am mai fost la acest restaurant. In trecut am mers la restaurantul aflat la parterul clădirii construite in anul 1923, in stil art deco, după planurile arhitectului Arghir Culina, și care a adăpostit Hotelul Union, după numele unui vechi han aflat pe acel loc. După 1989 Hotel Union a intrat in renovare, iar la deschidere i s-a schimbat destinația din hotel in clădire de birouri.

Restaurantul Stadio ocupă intreg parterul clădirii. La intrare se află un mic hol, cu recepție pentru cazurile in care restaurantul este aglomerat și este nevoie să aștepți o masă liberă. Nu era cazul la ora la care am ajuns noi, restaurantul era aproape gol. Delatfel, am și fost avertizați că ultima comandă de mâncare se ia la 23.30 iar de băutură la 24.00.

După holul de intrare este un salon mai mic, cu câteva mese, după care intri in salonul central, in atrium.

Spațiul este foarte mare, cu pereți acoperiți cu lambriuri, spoturi luminoase, ecrane mari pe toți pereții iar in centru un cerc mare pe care erau amplasate lumini și ecrane.

Mesele erau simple, sobre, din lemn iar scaunele din lemn in diferite culori.

Imediat ce ne-am așezat la masă ne-a fost adus meniul. Specificul restaurantului este unul Italian, cu paste făcute in casă, pizza și salate. Dar găsim și alte feluri de mâncare, inclusiv celebrii burgeri. Lista cu meniul complet o puteți găsi pe site-ul restaurantului, www.stadio.ro.

S-a comandat: Piept de pui crocant cu Bok Choy, Salată Caesar cu pui, Burger dezbrăcat (fără chiflă) și Noul Burger Stadio cu cartofi prăjiți, pe care, spre surprinderea tuturor, l-am comandat eu.

De băut am comandat două beri, două pahare de vin rose, și o cafea.

Până să ne aducă băuturile am făcut o scurtă vizită prin restaurant, inclusiv la spațiile pentru wc-uri, care erau foarte curate.

Ne-au fost aduse băuturile, și, după un timp rezonabil, mâncarea.

Platourile arătau bine, iar conținutul gustos. Burgerul meu a fost foarte bun, cartofii prăjiți atât cât trebuie. Și ceilalți s-au declarat mulțumiți de alegerea făcută.

Prețurile destul de mari, in jur de 40 lei porția. Pentru patru persoane am plătit 230 lei.

Un singur lucru nu mi-a plăcut la acest restaurant, ambianța muzicală. Era o muzică mai potrivită cu un club, și era și la un volum destul de ridicat, fără a ne impiedica totuși să ne auzim intre noi.

Dacă aveți drum prin zonă și vreți să luați masa intr-o veche clădire a Bucureștiului, recomand acest restaurant.

Trimis de Mika in 18.05.19 19:59:31
Validat / Publicat: 18.05.19 21:37:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 La WC, o chiuvetă mai specială.

crismis
[19.05.19 07:11:17]

@Mika: Fain loc!

Și... mă bucur să aud lucruri bune despre Andrei Huțuleac! Am avut ocazia să-l aud recitând o poezie demult, pe când era doar un băiețel cam grăsunel și am fost convinsă pe loc că o să mai aud de el!

crismis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: