ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2019

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Athens Art Hotel - evitati hotelul si zona Omonia

Salut,

Intre 29.04-03.05 am fost in Atena. Rezervare facuta online la hotelul Athens Art Hotel, Adresă: Marni Str 27, Athina 104 32, Grecia.

Rezervarea a fost ok, problema a fost cu zona in care se afla hotelul, zona Omonia din Atena.

Daca se intampla sa stati in zona, sfatul meu este sa mergeti pe strazile mai mari, late, cu mijloace de transport in comun. Eu de la metrou am gasit o straduta mai direct cu google map insa era plina de oameni fara ocupatie, dame iesite la produs, chiar daca am ajuns in jurul orei 15. Am trecut cat de rapid am putut mai departe insa 10-15 minute pe o astfel de strada, cu multa mizerie si grafiti peste tot, nu e chiar placut in prima zi, in drum spre hotel.

Hotelul este rezonabil cum arata, insa se vede ca a avut si zile mai bune. Vezi asta de la peretii care nu sunt tocmai varuiti de curand pentru ca mai vezi amprente pe ei, de la prosoapele care sunt cam vechi si roase pe la colturi.

Curatenia nu este ceea ce astepti la 4 stele cate spune hotelul ca are. Si compar tot cu Grecia insa ininsule. Vezi praf in diverse locuri. Se face curat zilnic insa doar de ochii lumii pentru ca pe sub paturi mai sunt valatuci de praf si diverse lucruri de la persoanele anterior cazate in camera. Asternuturile au fost curate la inceput insa ar fi putut sa fie mai bine calcate.

Mancarea la micul dejun a fost in cele 5 zile aceeasi. 2 tipuri de cascaval, 2 de sunca, omleta, nu prea aspectuoasa, oua fierte, carnaciori si sunca prajita, lapte si fulgi, miere, unt, 2 tipuri de gem la caserola de plastic si 2-3 tipuri de paine, rosii feliate, castraveti feliati, cafea, ceai, compot... si succes :). Daca nu mananci porc sau vrei ceva mai variat, nu prea ai ce. Dupa parerea mea este meniu de 2-3 stele fiind acelas zilnic.

Holurile gri or sa va para interesante fata de strazile baltate in grafiti, insa nu pentru 4 stele. Camera era destul de mare, insa tonurile de gri imi dadeau senzaria de murdarie. WI-FI era bun, cel putin unde am stat noi. Nu poti manca la hotel pentru ca nu au un restaurant, chiar daca gasesti ca ar avea in prezentarea hotelului. Te trimite receptionerul la un restaurant la 300-400 metrii... cred ca a fost cel mai scump, dar mancarea a fost ok.

In general despre Atena - merita sa o vizitezi si raman cu o parere buna daca stai la un hotel intr-o zona mai ok.

Puteti cumpara abonament pe toate liniile de metrou, tramvai si autobuze pentru 9 euro, fara aeroport, unde este 10 euro un bilet dus sau intors, fiind mai departe. Insa de la aeroport se pot lua autobuze cu 6 euro pana in centru Atenei, piata Syntagma.

Merita sa mergeti cu tramvaiele pe plaja din Atena, este destul de lunga si daca stati maimult de 3 zile in oras, o sa aveti timp sa mergeti si pe vreme buna chiar sa faceti o plaja. Sunt pe net mai multe articole cu detalii.

Din pacate nu am putut ajunge la portul Pireu pentru ca erau ba in greva, ba era inchis traficul... am nimerit si prost cu 1 Mai cand au fost demonstratii pentru socialisti/ comunisti care in Grecia sunt cei care luptau pentru popor, in viziunea lor... am vazut experienta din Romania, ... mi-a ajuns.

Mergeti la acropole, gradinile nationale, parlamentul cu soldatii de garda, la plaja, prin ceva magazile, urcati pe Lykabettus Hill, cu 7.5 euro cu telefericul sus-jos in 5 minute sau pe picioare... si cam asta este vizita in Atena. Organizati o sa va ajunga 2-3 zile, mai relaxati si incet in 4-5 zile va si plictisiti putin insa nu va mai grabiti in zilele de drum. :)

Trimis de LaBursaRo in 13.05.19 08:07:51
Validat / Publicat: 13.05.19 11:03:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Corfu, Rodos, Thasos, Creta

VIZUALIZĂRI: 523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LaBursaRo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 scara, liftul si holul hotelului

[13.05.19 11:03:00]

Odată cu primul review - după o luuungă perioadă de chibișțat (probabil) pe margine, @LaBursaRo: bun-venit **cu adevărat** în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Athens Art Hotel, ATENA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=93515

elviramvio
[13.05.19 11:46:22]

@LaBursaRo:

Bun venit! Cu articolul ????

Pentru că am fost în Atena cu câteva zile înaintea ta, pot să confirm că zona Omonia este așa cum spui. Eu am plecat în mare grabă, tot pentru 5 nopți în Atena dar am evitat din start această zonă pentru cazare. Toate paginile cu informații te atenționează despre asta. Dar ne-am plimbat fără probleme prin Omonia și seara, e drept cu atenție. Noi am stat în Gazi, un alt cartier simpatic dintr-un anumit aspect- voi povesti curând - și am plătit cu 100 € mai puțin, având tot ce era necesar. Și parcare păzită.

De 1 mai este destul de neinspirat să vizitezi Atena, este sărbătoarea lor antică, modernă, ziua muncii, ziua florilor, a familiilor la petrecere în natură, mai multe dar pe scurt e tradiționala Protomaya și grecii țin la superstiții! Recunoscută ziua pentru magazine închise, trafic redus la transport public și... greve!

Concluziile tale despre Atena sunt superficiale. Nici pe mine, foarte mare iubitoare de Grecia, nu m-a dat chiar pe spate Atena și nu voi reveni acolo doar de dragul atmosferei ateniene ci din alte motive. Și mă voi întoarce curând, așa au vrut zeii ????. Dar dincolo de asta orașul este vast cultural pe cât de mic pare ca suprafață a zonelor istorice (pe care le faci fără probleme pe picioarele proprii), a plajelor și ce mai este pe lista turiștilor. Noi n-am avut timp să cuprindem nici 80 % din ce ne propusesem de vizitat și am umblat ceva. De plictisit nici nu s-a pus problema.

Ecoul meu este doar o invitație de a te documenta înainte de vizită, cât de puțin poți dar în ceea ce este esențial, despre locul ce urmează să-l vezi. Căci văd o listă frumoasă de locuri vizitate de tine, deci nu esti un începător în ale turismului. Că nu ți-a plăcut Atena, te înțeleg și știu pe piele mea cum este să nu-ți placă un loc lăudat de majoritate. Că te plictisești acolo în Atena, sper să nu te creadă cei care n-au ajuns.

Vacanțe inspirate și documentate să ai!

LaBursaRoAUTOR REVIEW
[13.05.19 12:16:34]

@elviramvio: Poate fiind pe final, ca si concluzie, a parut un gust amar. Am mai fost in Atena prin 1998 si orasul este deosebit si merita vizitat. Acum, in 2019, este schimbat, normal. Sigur nu am descoperit toate lucrurile interesante, depinde si ce iti doresti.

Am facut doar o lista scurta, pentru cateva zile pentru ca era asociata descrierii hotelului.

Am nimerit hotelul relativ prost pentru ca nu am avut timp destul de documentat cand am facut rezervarea si d-asta am pus accentul pe acest lucru.

Insa am atins scopul calatoriei, relaxare pentru toti si ceva educatie pentru copil, chiar daca la 4 stele ma asteptam la mai mult de la hotel, zona si hotelul fiind dezamagirile acestei calatorii.

elviramvio
[13.05.19 14:56:31]

@LaBursaRo:

Poate din greșeală ai gustat în Atena o portocală din pom ???? și de aceea un gust amar?! Glumesc desigur.

Acum m-ai lămurit dar sincer prima impresie citindu-ți articolul e cu totul alta. Din 1998 până acum e timp nu glumă.

Și eu am ales în mare grabă hotelul, a fost cu mici surprize dar per total bun, mulțumiți în final mai ales că am fost cu mașina și ne trebuia parcare. Voi povesti așa cum am promis.

Vacanțe frumoase să ai!

[13.05.19 15:01:32]

@LaBursaRo: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[13.05.19 20:57:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;