ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2019
ÎNSCRIS: 22.04.12
MAY-2019
single

Am dormit si la Excelsior Timisoara!

Frecventa vizitelor mele la Timisoara m-a facut sa ma cazez in mai multe locatii pana acum despre majoritatea am si scris aici pe AFA. Zilele trecute s-a conturat de o noua inoptare la Timisoara unde ne trebuiau cel putin 4 camere in regim de single. Si nu am gasit usor. Am pornit cautarea de la Best Western Ambassador vezi impresii, – un hotel muzeu, am continuat-o cu Delpack vezi impresii, dar nu am avut noroc. A patra optiune aleasa si pe considerente precum preturi contractate si preturi negociate (a treia nu a contat), a fost Hotel Excelsior din Timisoara.

Adresa

Hotelul se situeaza pe strada Romulus la numarul 36, cod postal 300203, Timisoara. Se gaseste pe google maps si waze cu denumirea lui. Este in apropierea Bd. Mihai Viteazul si a podului cu acelasi nume, la mai putin de 1 km de Centrul Vechi, la 1 km de gara principal Timisoara Nord si la 12 km de aeroport.

Parcarea se face pe o suprafata intinsa, amenajata in spatele hotelului, accesul printr-o alee pe langa hotel, Cateva locuri de parcare, vreo 6 sunt si in fata hotelului. In total cred ca se pot parca circa 30 de masini.

Parcarea este gratuita.

Hotelul in general

Hotelul ridicat in anul 2003 este o cladire cu multa sticla cu 4 (patru) etaje, este clasificat cu 4 (patru) stele si este cautat in special de persoane aflate in delegatie. Wi-fi gratuit si bun. Are 60 camere si 6 apartamente. Receptia functioneaza non stop. Accesul pe etaje se face cu un lift. Spune-se ca are sauna si centru fitness, biliard si centru de inchiriere biciclete, dar nu am avut timp sa investighez.

Camera

Camera mea situata la etajul 1 cu vedere spre parcarea din spatele hotelului a fost ok. NU excela prin nimic, dar avea tot ce era necesar. Suprafata nu foarte mare, dar nici nu era nevoie de mai muolt cel putin pentru nevoile mele.

Se vedea in tot hotelul ca nu mai este chiar nou, insa nu am intalnit ceva defect sau murder sau inestetic. Nu se fumeaza in camera si nu am avut balcon, dar nici nu am avut aceasta nevoie sau cerinta.

Caldura a functionat, pentru ca desi era luna mai, am prins o zi friguroasa cu o maxima de sub 10 grade Celsius. Apa calda a functionat fara probleme.

Pe hol era un dulap cu umerase si un seif. Gol! Doar nu era sa descopar bijuterii uitate sau pierdute!

Minibarul a avut cate ceva prin el, veti vedea in poza, eu nu am consumat nimic de acolo.

O masa de lucru cu scaun mi-au folosit pentru parcurgerea “activitatii de birou” pe care a trebuit sa o iau in considerare dupa drumul de la Bucuresti cu masina de 8 ore.

In baie era pe podea o gresie de culoare inchisa, iar pe pereti o faianta de o culoare mai placuta, deschisa. Baia avea cada cu dus, un radiator uscator de prospoape, un uscator de par, toaleta, ghiuveta cu oglinda si accesoriile necesare.

Camera propriu-zisa era mochetata in albastru inchis, avea 2 paturi twin, cu o veioza mica intre ele. In fata paturilor care au fost commode se afla o masa de lucru cu televizor cu programe prin cablu.

Micul dejun

Micul dejun se serveste in restaurantul de la parter, unde incap vreo 50 – 60 persoane... Intre receptie si restaurant este un bar care este deschis numai dupa orele 18, desi la 18 si ceva nu am vazut pe nimeni acolo.

Micul dejun a fost ok, cu o oferta clasica de mic dejun tip bufet, adica oua, carnati, mezeluri, branzeturi, legume, fructe, lactate, bauturi nonalcoolice, patiserie. A fost Ok, fara sa aiba nimic special.

Serviciile

Serviciul de receptie. Nu stiu cum sa il apreciez acum: din punct de vedere managerial sau dupa aspectul si comportamentul receptionerei. Nu mi-a placut ca a trebuit sa platesc in avans (comparativ cu alte locatii). Receptionera insa stia sa se faca placuta si era amabila.

A fost posibila plata cu cardul, am primit factura.

Curatenia ok, dar vechimea constructiei se vedea la faianta si gresie.

Wireless-ul a functionat foarte bine si le etaj si la parter. La televizor nu am avut timp sa ma uit, nici optiunile de fitness etc nu le-am incercat.

Recomand! Si poate ne amintim “Ieri in Timisoara, maine-n toata tara! ” Totusi.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 11.05.19 18:38:06
Validat / Publicat: 11.05.19 19:52:40

VIZUALIZĂRI: 458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Excelsior Timisoar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.71 EUR pe cameră

[11.05.19 20:12:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;