ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2019
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.01.14
APR-2019

De Paste in Chisinau

De anul trecut am incercat sa ajungem in Chisinau dar vremea din decembrie ne-a tinut pe loc.

Cum anul acesta de Pasti s-au adunat 5 zile de libere am zis ca este momentul sa trecem Prutul. Am rezervat un apartament in centrul orasului pe bdul Stefan cel Mare si Sfant tot prin booking.com si am plecat la drum, cu masina personala

. Drumul ales a fost: Bucuresti-Buzau -Focsani-Tisita-Tecuci-Tutova-Barlad-Husi-Albita-Leuseni-Boltun-Stejereni-Suruceni-Dumbrava-Chisinau. Pt Romania am folosit waze iar in Moldova am mers cu gps -ul avand in vedere ca datele mobile sunt extrem de scumpe in afara UE. Am parcurs traseul in 7 ore, plecand la ora 6 dimineata din Bucuresti. Drumul pana la vama a fost aglomerat dar in apropiere de bifurcatia Iasi -Albita am ramas singur pe starda, toate masinile mergand spre Iasi. Am ajuns in vama unde dupa 15 minute am trecut in Moldova. Am alimentat de la Petromul de langa vama cu gpl -10,72 mdl/litru si benzina de 99 la 19.20 mdl/litru si viteza spre cazare, pana in Chisinau sunt 100 de km, dar drumul pana acolo este praf cu multe denivelari si gropi prost plombate deci viteza de 100 de km/ora este mare pt drumurile din Moldova.

Ajungand in oras ne-am cazat si gata hai sa vedem ce surprize ne ofera. Am plecat de acasa cu ideea ca o sa gasim o lume saraca si un oras gri si trist, dar am fost placut surprinsi ca nu era asa. Principalul mijloc de transport in oras este troleul, dar poti merge si cu autobuzul, pretul unei calatorii este de 2 mdl, biletul il cumperi din masina de la doamna taxatoare care intreba pe toata lumea la urcare daca mai vrea cineva biletut.

In cele 5 zile cat am stat in Chisianu am vazut:Arcul de Triumf, parcul Valea Morilor, Caterdala Nationala, Parlamentul si Presedentia Moldovei si multe biserici foarte frumos ingrijite.

In oras gasesti bomboanele Bucuria in magazinele proprii, noi am fost la shopping in celebrul Mall Dova, de unde copilul meu a cumparat la un pret convenabil un parfum pe care il vana de mult.

Muzelele fiind inchise de Pasti si a doua zi, am plecat spre Butuceni - 50 de km de Chisinau - un satuc tipic moldovenesc unde am si mancat ceva traditional la un pret foarte bun de 450 de mdl - 2 portii de zama de gaina, tiftelute in sos rosu, carne de porc de la garnita cu branzica de burfuf si mamaliguta cu smantana, cartofi prajiti si ca desert placinta de visine, o sticla de suc si un pahar de vin si 2 cafele.

Fiind cazati intr-un apartament complet echipat ne-am gospodarit asa ca nu prea am mancat prin oras, dar am gustat din plin din bunatatile locale - berea Chisinau tare sau blonda, vin de Purcari, celebrul coniac Kvint si vodka Mendeelev, toate la preturi foarte bune.

Pot spune ca noua ne-a placut mult acesta ieseala peste Prut.

Drumuri bune sa aveti.

Trimis de adi007 in 05.05.19 11:41:16
Validat / Publicat: 05.05.19 21:52:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în REP. MOLDOVA

VIZUALIZĂRI: 753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adi007
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina / autocarul spre Chișinău: