ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2019
ÎNSCRIS: 20.03.15
APR-2019

Foarte nemulțumit

Estreya Palace un hotel care nu merita 4 stele

Cu toate că mai folosisem hotelurile bulgărești pentru cazarea de o noapte în drumul nostru (2 adulți și 2 adolescente) către însorita Grecie, a fost pentru prima dată când am ajuns pe litoralul bulgăresc. Aceasta s-a realizat printr-o cazare de 3 nopți în stațiunea Sf. Constantin și Elena, la hotelul Estreya Palace. Pretul atractiv, chiar dacă scrierile turiștilor care au fost cazați sunt contradictorii, ne-au determinat să riscăm pentru 3 nopți cu regim de masă All Inclusiv.

Cazarea a fost realizată în doar 5 minute, timp după care un majordon al hotelului, ce ne ajuta cu unul dintre bagaje, ne conducea către camerele rezervate. Cu toate că la ușile de acces în camere există un sistem de acces cu cartelă, ușile se deschid tot cu cheia. Cartela folosește doar pentru a avea curent electric în cameră și baie.

Hotelurile Estreya Palace și Estreya Rezidance sunt legate printr-un tunel la nivelul etajului 1 și folosesc în comun facilitățile pe care le oferă turiștilor (sala de mese, receptia, piscinele, barul).

Pozitive: camere destul de mari, la fel și băile, minifrigider funcțional și destul de silențios, din camerele de la etajele superioare se vede marea, grădina hotelului frumușică, multă liniște atunci când nu se lucrează foarte intens pe șantierele din apropiere.

Negative:

1. Există un miros neplăcut în tot hotelul Estreya Palace. Crezând că mirosul este doar local la ultimul etaj, unde am fost cazat, am avut surpriza să constat că același miros de neaerisit și poate mucegai este în tot hotelul. Acest miros persistă doar în Estreya Palace nu și în Estreya Rezidance.

2. Sala de mese este mică pentru numărul de turiști din cele două hoteluri. În anumite momente se poate întâmpla să nu găsești masă liberă.

3. În camere se face curătenie zilnic, dar este superficială. În fotografiile atașate se pot observa clar păianjenii. Aceștia nu au fost deranjați pentru întreaga perioadă de cazare.

4. Articolele de toaletă se asigură numai la începutul cazării după care ești nevoit să cumperi de la Lidl-ul din apropiere.

5. Televizorul (cu tub) este funcțional doar cu numele. Posturile TV sunt imposibil de urmărit. Când sunt în hotel de obicei nu urmăresc emisiuni la TV dar la Estreya Palace când am pornit TV-ul am avut surpriza unei recepții foarte proaste. Așa că iată-mă butonând telecomanda în speranța că voi descoperi și canale care să se vadă acceptabil. Nu a fost să fie deși se difuza o emisiune de divertisment cu Dem Rădulescu pe TVR1.

5. După experiența neplăcută cu televizorul am vrut să dau telefon în camera pe care o luasem pentru copii. Surpriză, telefonul era mort. Nu credeam că la un hotel de 4 stele mi se poate întâmpla așa ceva și având o orientare tehnică, am verificat și cablul dacă este introdus în priză.

6. Apa de la piscine (interioară și exterioară) nu depășea 30 grade.

7. Sucul de mere ne-a plăcut cel mai mult dintre toate băuturile răcoritoare așa că a fost consumat atât de adulți cât și de copii. La un moment dat pe masa noastră (din sala de mese) aveam 3 pahare cu suc de mere. Dar surpriza a fost când am constatat o diferență de culoare între sucul din cele 3 pahare. Diferența s-a confirmat și în ce privește gustul. Astfel am avut confirmarea că sucurile se mai și diluau, probabil cu apă.

Concluzia: Nu recomand hotelul Estreya Palace chiar dacă prețul pare atractiv.

Nu este din multe puncte de vedere un hotel de 4 stele. Camerele sunt cel mult de 3 stele.

Trimis de hamzadgeorge in 03.05.19 22:39:42
Validat / Publicat: 04.05.19 09:07:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sofia, Boroveț

VIZUALIZĂRI: 1825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hamzadgeorge); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Păianjenul în casa lui din camera hotelului Estreya Palace
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.05.19 09:07:01]

Odată cu primul review încărcat, @15George: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

hamzadgeorge
    Alte impresii din această RUBRICĂEstreya Palace Hotel: