ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2019
ÎNSCRIS: 27.04.10
APR-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

încărcat de pe telefon!

Hotel ok pentru o minivacanță

Deși mergem în vacanțe în Bulgaria de peste 10 ani, nu am avut niciun sejur în Nisipurile de Aur. Așa că am ales această stațiune pentru vacanța de Paște!

Oferta era destul de slăbuță în noiembrie, noi eram 6 familii cu 1 sau 2 copii, voiam și un early booking consistent ???? așa că am ales Berlin Golden Beach. Am ales în cunoștință de cauză, adică ne-am asumat eventualele minusuri.

Sejurul a fost de 4 nopți, începând din 27.04. Am ajuns în jurul orei 12 și am fost conduși de un angajat la locul de parcare.

La recepție mai erau 2-3 familii la cazare. Formalitățile au durat foarte puțin, cred că cel mai puțin din toate vacanțele în Bulgaria.

Am primit o cameră la etajul 4, cu vedere la... munte. Dar ce vedere!!! Păduricea din spate avea un curcubeu de culori????. Aveam vedere și la mașina pentru a cărei parcare am plătit 12 leva/zi????

Camera a fost destul de spațioasă, chiar dacă era deja desfăcută canapeaua, curată și călduroasă pentru că era pornită încălzirea. Dintre dotări mai făceau parte: cana electrică, televizorul cu 2-3 (cred) posturi românești, wifi bun, dar mai dădea și rateuri???? și draperii care aduceau noaptea în miezul zilei????.

Cu numărul de prize a fost o problemă, mai ales că am uitat să iau un triplu, dar ne-am descurcat!

Baia era destul de spațioasă, cam obosită, dar curată. Am găsit câte 2 prosoape de fiecare, consumabile și uscator de păr. Apă caldă a fost la orice oră.

Scumpă la vedere a fost camerista pe care n-am văzut-o decât a treia zi, după prânz, când ne-a bătut în ușă să-ntrebe dacă e nevoie de prezența ei. Dar nu a fost nevoie pentru că noi dormeam????

Cu hârtie igienică ne-am aprovizionat din căruciorul cameristei, de pe hol????

Partea cu curătenia ar fi un minus, chiar unul mare, dar ținând seama că nu am făcut mare deranj prin cameră, am reușit să trecem peste aspectul ăsta!

Hotelul are piscină interioară. Au folosit-o mai ales copiii. După părerea mea, cred că era cam mult clor în zona aceea????

Restaurantul e mare și vremea ne-a permis să luam masa și pe terasă. Mereu se găseau locuri libere, chiar dacă mulți turiști zăboveau mai mult după ce terminau de mâncat.

Mâncarea mi s-a părut ok! Mereu a apărut ceva diferit, mâncarea a fost gustoasă și toți am găsit ceva pe gustul fiecăruia.

Au fost ouă vopsite, miel și pască. Duminică au fost struguri&căpșune.

La prânz și cină erau 2 feluri de supe, carne la grătar sau cu sos, garnituri și salate.

Desertul nu era excepțional, dar erau 3-4 feluri care se completau când se terminau. Mai erau fructe (mere, pere, kiwi, grefe) și compoturi.

Ca de obicei era coadă la gogoșele și gofre????.

Oricum, masa a fost peste așteptările mele pentru că eram pregătită pentru tot ce e mai slăbuț????, ca să nu zic rău!

În fiecare seară a fost minidisco. Duminică, la prânz, a fost un grup de dansatori populari.

Seara nu prea rezistam la programul artistic, mai ales după kilometrii parcurși până-n centrul stațiunii! Nopțile au fost relativ liniștite, cu excepția unor derapaje ale conaționalilor, pornite de la alcool și de la susținerea unor anumite echipe de fotbal???? pentru că auzeam "D... beep, S... beep"???? Dar s-au calmat repede!

Una peste alta a fost o vacantă frumoasă la care a contribuit din plin și vremea superbă. Un alt minus ar fi că nu erau sezlonguri pe plaja din dreptul hotelului, dar am apelat la prosoape????

Nu știu dacă aș recomanda hotelul pentru un sejur vara, dar pentru vacanța de Paște a fost foarte potrivit!

Trimis de cosminap in 01.05.19 20:00:18
Validat / Publicat: 01.05.19 20:44:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

Zoazore
[02.05.19 17:27:03]

@cosminap: Ce să zic? Prima noastră vacanță a fost la Nisipuri, la Viva, în 2008! Apoi am rămas pe Albena! La tine a fost invers.

Faza cu șezlongurile văd c-a fost universal valabilă. În plus, voi ați avut mâncare, comparativ cu alte stațiuni. Plus ouă roșii.

Parcarea la Nisipuri se plătea de multă vreme, la Albena doar de anul trecut!

acum... frumos a fost și la voi, dar mie, sincer, nu mi-a plăcut la Nisipuri!

Acum... te-ntorci la Albena pentru vară?

Vacanțe însorite!

cosminapAUTOR REVIEW
[02.05.19 19:29:30]

@Zoazore: Las litoralul bulgăresc pentru extrasezon. La vară încerc Kusadasi????

Am trecut la minus partea cu sezlongurile pentru că mai spre centrul stațiunii erau hoteluri cu plaja pregătită pentru turisti!

Cred că Nisipurile-s potrivite pentru Paște pentru că-n sezon cred că-i prea aglomerat!

Mulțumesc! La fel și vouă!

cosminap, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: