ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2019
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAR-2019

Viza Rusia — pas cu pas

Plecam la Moscova! , totul bine si frumos pana ajungem la cum se obtine viza

Caut atent pe net, gasesc mare parte din informatii insa nu sunt actualizate si foarte clare la pasii de urmat in completarea formularului, obtinerea voucherului versus scrisoare de la hotel, de fapt in a face pasii de capul tau si cu buget cat mai mic. Exista o firma, VFS România care se ocupa de depunerea actelor pentru suma de 25 euro/persoana, dar atunci unde eeste eventura?

costuri fixe (nu ai cum sa le eviti)

1* taxa de viza 41 usd

2* vaucher turistic 2000 ruble, obtinut prin hotel, sau 1400 ruble daca se solicita aici ivisaonline.com

3* poze 3,5/4,5 pe fond alb, cost 15/20 lei atentie cele de la metrou nu sunt bune

4*asigurare de calatorie, cu suma minima asgurata 30.000 euro, poate fi asigurare unica sau multitravel.

costuri optionale

25 euro daca dai firmei sa faca munca in locul tau, la mine exclus din toate motivele, economie, curiozitate, ambitie ca pot. Asta merge pentru cei din Bucuresti si Constanta unde sunt consulate, restul tarii trebuie sa vina personal sau sa trimita actele prin alta persoana (actele pot fi depuse si de terte persoane)

acum presupunem ca ai

a* pasaport valabil inca 6 luni dupa ce parasesti teritoriul Federatiei Ruse

b* bilet avion si cazare luate

atunci treci la pasul urmator, programare si formular viza

programarea se poate face aici: bucharest.kdmid.ru/queue-ro

pasi de urmat

Ii gasiti in pozele 1--5, asta daca totul merge brici iei rezervarea pe loc, daca nu, primesti un link si un ID cu care verifici macar odata pe zi cand esti programat (poza 6). Eu am primit link si in 2 zile am avut rezervarea.

pentru viza

completare formular aici, link luat de pe mae.ro, sus in colt la cauta dam viza rusia si apasam pe rusia, derulam pagina putin si dam de link.

Dam I AGREE mergem mai departe, alegem Romania si engleza la limba, iar in josul paginii apasam pentru formular nou. Alegem o parola, o confirmam punem codul de control si mergem mai departe.

Formularul are mai multe pagini, poate fi in engleza sau alta limba de circulatie, atentie la cum completati fiindca alegerile facute in una din pagini schimba continutul urmatoarei.

Ex daca scrii "none" vezi poza 9 dispar restul de campuri, corect este numele hotelului poza 9.1 in cazul calatoriei pe cont propriu sau agentia/firma daca mergi prin asa ceva.

La pagina 9 randul 3 treci numarul din dreapta din vaucher, doar cifre, iar la randul urmator, 4, numarul din stanga sus, tot asa doar cifre

Fiecare pagina va fi salvata inainte de a merge la urmatoarea iar nr de verificare pentru viza si parola vor fi necesare daca vrei sa modifici ceva ulterior completarii intregii aplicatii. Doar asa o sa poti intra iar in formularul tau, altfel trebuie facut altul de la zero.

Odata completat trebuie printat, iese un tabel in partea de sus a paginii, spatiu gol, si din partea de jos incepe alt tabel ce continua pe pagina urmatoare. Nu incercati sa il incadrati altfel, nu este valabil.

Poza trebuie lipita, nu capsata, nu cu schoch, nu clama

dosarul va contine

copie pasaport, voucher, copie asigurare, formular printat cu poza atasata.

Acestea si cu pasaportul original merg la ghiseu, daca grupul e mai mare, fiecare a facut programare individual, atunci primul care merge poate lua si "dosarele" celorlalti insa acestia vor da si un print cu programarea lor. Banuiesc ca anuleaza in sistem si lasa locul liber pentru alta persoana, noi am facut in timpi diferiti si am primit aleator, eu fiind prima desi nu am facut cea mai rapida programare. Plata sumei de 41 usd se face la ghiseu, doar in usd si de preferat sa fie suma fixa

Termenul de asteptare este de 4-5 zile. Viza va fi strict pentru perioada ceruta, in aplicatia pentru viza avem la un moment dat data de intrare si data de iesire, acestea dand durata de valabilitate pentru viza, cam zgarciti...ce sa spun, numai sa nu pierzi avionul:) :)

BAFTA!

Trimis de roth in 01.05.19 14:13:51
Validat / Publicat: 01.05.19 15:47:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RUSIA

VIZUALIZĂRI: 994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 daca nu primim direct programarea o sa primim un ID si un numar cu care vom verifica zilnic cand suntem programati

[01.05.19 15:47:01]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Rusia, #CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[01.05.19 17:01:24]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.05.19 17:14:29]

@webmasterX:

multumesc web, oricum daca cineva o sa aibe nevoie de ajutor o sa fiu/fim aici sa facem asta cu drag, toti cei 5 plimbareti suntem colegi de sait si prieteni de drum

[01.05.19 18:23:44]

[01.05.19 22:07:53]

Sfaturile dumneavoastra sunt intr-adevar binevenite si foarte utile. Se pare ca in ultimii ani hatisul depunerii cererii de viza pentru Federatia Rusa devine tot mai greu de deslusit. In urma cu doar cativa ani era clar: cererea trebuia depusa la una din cele doua sectii consulare. Acum vreo doi ani s-a schimbat, si a aparut un Centru de vize pentru Rusia (practic o firma care te ajuta la completarea cererii si depune actele la consulat in numele tau). Acum pe internet apar doua astfel de centre unul VFS Global vfsglobal.com/russia/romania si celalalt vizerusia.ro, dar doar VFS Global (pe care ati amintit-o si dumneavoastra) apare mentionata pe site-ul ambasadei, asa incat nu mai stii ce sa crezi. In principiu, anul trecut si in urma cu doi ani, regula era ca agentiile de turism si grupurile organizate trebuie sa depuna actele prin centrul de vize, o persoana putand depune ca imputernicit un numar de maxim 8 cereri. La consulat trebuia mers individual.

In legatura cu asa-numita invitatie in Federatia Rusa, de regula fie se ocupa unul dintre hotelurile unde se face rezervarea (in general pe internet hotelurile rusesti specifica daca fac invitatia oficiala si respectiv daca se ocupa sau nu de inregistrarea la destinatie cand ajungi in Rusia), fie se poate obtine invitatia pe internet prin intermediul unor firme din Rusia (cum ar fi de exemplu ООО " Виза Сервис" din St. Petersburg ivisaonline.com).

Ceea ce e foarte important daca mergi in Rusia pe cont propriu, este sa ai siguranta ca inregistrarea la destinatie este facuta de catre hotel (inregistrarea e obligatorie in termen de maxim 7 zile de la sosirea in Rusia). Daca cumva nu se ocupa, atunci e alta bataie de cap, dar asta ar putea fi evitata de la inceput alegand un hotel care sa faca inregistrarea (majoritatea da, dar sunt unele care nu se ocupa si acestea in general fac mentiunea pe site-ul lor de internet).

Plecarea din Rusia trebuie si ea anuntata. Daca hotelul care v-a inregistrat la sosire nu se ocupa de anuntarea plecarii dvs. din Rusia (si probabil ca nu o va face daca pana la plecare mai aveti si alte cazari) atunci hotelul trebuie sa va dea o parte detasata din formularul de inregistrare a sederii, pe care o veti prezenta la controlul pasapoartelor la iesirea din Federatia Rusa, unde va fi retinuta impreuna cu "cardul de migrare" (un alt formular pe care il primiti de la controlul pasapoartelor la intrare in Federatia Rusa, pe parcurszul sederii in Rusia trebuie prezentat impreuna cu paspaortul la cazari, si pe care il veti preda tot la controlul pasapoartelor la plecare). Astea sunt lucruri care trebuie stiute, ca sa nu ai ulterior batai de cap. Receptionerii de la hoteluri sunt amabili, dar uneori mai apar erori, intarzieri, mici neglijente, situatii in care hotelul nu are receptie non-stop si nu poti recupera bucata aia de formular (semnata de cine trebuie) cand vrei sa pleci daca a ramas chair pe ultimul moment etc.

Inca un element important, de data asta la completarea cererii pentru viza: sunteti intrebat in formular daca ati mai fost vreodata in Rusia si sa precizati data ultimei vizite in Rusia (se vede in poza P15 in partea de jos). Daca ati fost in fosta URSS inainte de destramarea ei la sfarsitul lui 1991, atunci asta trebuie mentionat - deci se va raspunde da si se va mentiona data ultimei vizite. Chiar daca nu ati fost efectiv in actuala Federatie Rusa, ci eventual in alta fosta republica sovietica - tot aia e, pentru ei a fi fost in URSS e echivalent cu a fi fost in Rusia, informatie pe care o gasesc usor in bazele lor de date, si " ascunderea" ei chiar si involuntara duce la refuzarea acordarii vizei.

[01.05.19 23:05:34]

@emp: Completari de exceptie, multumesc de adaugare si informare. Inteleg ca trebuie sa solicit hotelului inregistrarea i anuntarea ca parasesc Rusia, foarte bine de stiut.

Rw-ul a plecat de la ideea de a ajuta si a deslusi pasii necesari pentru depunerea actelor si obtinerea vizei. Vad ca mai sunt lucruri de luat in calcul, chiar foarte serios,

Incaodata multumesc si ma bucur de vizita/completari/sfaturi,

Vacante minunate

CRISTINA1968
[03.05.19 12:28:54]

@roth: Buna ziua si Hristos a Inviat! Urmeaza sa plecam din 14 iunie intr-un circuit la Moscova-Sankt Petersburg. Va rog sa imi spuneti cum e mai bine sa procedam cu banii. Inteleg ca acolo platile se fac in moneda lor. Multumesc si va doresc vacante frumoase!

[03.05.19 15:31:43]

@CRISTINA1968: Buna ziua. Schimbati acolo euro in ruble (la case de schimb oficiale - se gasesc in centrele comerciale ceva mai mari, respectiv la banca). Asa obtineti cea mai buna rata de schimb (in principiu mai buna decat daca schimbati dolari in ruble). Evident nu in aeroport, unde ca in orice aeroport din lumea asta cursul la care se face schimbul valutar e oribil.

Eventual puteti cumpara de la noi ceva ruble pentru prima necesitate (nu se gasesc la casele de schimb, si nici la toate bancile). Anul trecut BCR-ul schimba lei in ruble la un curs destul de neavantajos pt noi. Daca faceai un calcul simplu: transformarea din lei in euro si pe urma echivalai cu cate ruble ai primit, constatai ca ai primit cu vreo 10 ruble pe euro mai putin decat daca ai fi cumparat de la noi euro si ai fi schimbat euro in ruble in Rusia.

Va doresc calatorie frumoasa!

[03.05.19 17:03:41]

@roth: Cu mult drag, ma bucur mult daca informatiile mele va sunt de folos.

In principiu, doar pentru siguranta, e bine sa intrebati lucrurile astea la receptie. Marea majoritate a hotelurilor fac inregistrarea cetatenilor straini in mod automat, probabil sunt chiar obligati sa verifice daca sunteti inregistrati si daca nu atunci sa faca ei inregistrarea.

Eu am avut surpriza ca din tot grupul, doar pasaportul meu nu s-a scanat corect, motiv pentru care s-a intarziat vreo doua zile obtinerea si semnarea formularului de inregistrare a sederii, si am avut oarece emotii legate de acea hartie in dimineata plecarii din hotel. Este adevarat ca la inceput ei s-au agitat sa ma caute sa-mi ceara din nou pasaportul, dar de plecat fara formular puteam pleca linistita daca nu stiam ca trebuie sa mi-l dea.

Daca va cazati la hotel si nu in alta parte, formalitatile acestea se vor face probabil fara sa trebuiasca sa va implicati. Cel mai important este insa sa dati atentia cuvenita celor doua "hartiute" oficiale pe care le primiti in Rusia si sa nu le rataciti, pentru ca va sunt necesare cand parasiti Rusia. Prima "hartiuta" se primeste la sosire in aeroport, la controlul pasapoartelor, unde pe langa stampila ("viza de intrare" ) aplicata in pasaport vi se insera si o hartiuta de marime cat o fila de pasaport, pe care inainte sa v-o puna in pasaport (libera si usor de pierdut) o sa va ceara sa o semnati in fata lor, dar nu va vor spune ce reprezinta si cat e de importanta - acesta este "cardul de migrare" care trebuie prezentat in Rusia de fiecare data cand vi se cere pasaportul (in principiu la cazari) si vi se va retine la controlul pasapoartelor cand parasiti Rusia. A doua hartiuta este cea despre care spuneam, din formularul de inregistrarea sederii si trebuie sa v-o dea receptia hotelului. Si asta e tot o hartie mica, cativa centimetri din subsolul unei file A4, semnata si stampilata, despre care iarasi s-ar putea sa nu vi se spuna ca trebuie pastrata cu grija si predata la parasirea Rusiei.

Calatorii frumoase sa aveti!

[03.05.19 22:00:56]

@emp:

Wow si eu credeam ca a trecut tot ce e greu, acum vad cate mai am de stiut, incaodata multumesc.

CRISTINA1968
[04.05.19 19:25:28]

@emp: Multumim frumos pentru informatii!!!

[05.05.19 12:04:22]

@CRISTINA1968: Cu multa placere! Calatorie frumoasa!

mihai.panait
[03.02.20 19:17:01]

am depus si eu actele de viza azi... informatii concrete si la obiect...

eu am fost in urss in anii 1990... evident ca nu mai stiu perioada... am trecut din burta o perioada si am anuntat... mi s-a spus ca nu e nici o problema...

nu sunt necesare bilete de avion si vouchere de cazare... doar invitatia

multumesc tuturor...

[03.02.20 20:44:25]

@mihai. panait: Felicitari, sa ai o vacanta minunata

Asteptam povesti faine

CRISTINA1968, emp, roth