AVERTIZĂRI

Avatar luminita66
DIN Pitești
înscris/ă în 23.04.19
APR-2019

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...”. Mai informați, putem, eventul, preveni repetarea lor...

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Creta [în extrasezon]

Va scriu chiar acum din Creta, și chiar fac asta pentru toți cei dornici de călătorii și oportunități de vacanțe ieftine!!

Anul trecut am pățit o in Sardinia, acum 4 ani in Cipru, acum aici!!

Nu mai alegeți lunile aprilie sau octombrie, nu sunt turiști, nu sunt autobuze, iar teapa ne am luat cu retails ar, care ne au luat banii, și după voucherul de închiriere ne au jupuit de bani!

Deci, vremea n a depășit 15 grd, vânt și ploi, bani cheltuiți degeaba!!

Cred că de data asta m am învățat minte de extrasezon!!

Țineți cont de faptul că nu prea ești băgat în seamă când te văd singur și prețurile cresc vertiginos!!

Impresii încărcate de luminita66 in 23.04.2019 07:46:55

Validat / Publicat: 23.04.19 12:24:32

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA. A mai fost în/la: America

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (luminita66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6 PMA (din 10 voturi) nota2

[23.04.19 12:23:52]

@luminita66: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

- Nicu
[23.04.19 13:08:43]

Eu merg majoritar in vacanta in extrasezon - din octombrie pana in aprilie.

Chiar prefer extrasezonul, nu stiu de unde ati scos-o pe asta

Nu mergeti in vacata in extrasezon!!

Am fost si in Cipru (ambele) si in decembrie si in ianuarie si a fost perfect, si in alte destinatii unde in ianuarie a fost mult peste 15 grade si a fost bine, au fost si turisti destui si au fost si autobuze.

Legat de preturi... preturile scad in extrasezon nu cresc, asta e sigur.

Cred ca trebuia sa scrieti asa... Eu nu mai merg in vacanta in extrasezon.

- doinafil
[23.04.19 14:47:12]

@luminita66: Și eu știam că prețurile sunt mai mici în extrasezon! Poate sunteți voi ghinioniști!

- Dragos
[23.04.19 15:15:43]

@doinafil & Nicu:

Poate sunteți voi ghinioniști!

Sau poate că nu. Există și varianta unei oferte foarte scăzute de servicii față de numărul efectiv de turiști (chiar și în extrasezon) și atunci raportul cerere/ofertă poate fi oarecum distorsionat și se va reflecta exact în asta: preț mai mare (dar și servicii cam de ***).

- elviramvio
[23.04.19 23:18:09]

@luminita66:

Bun venit în comunitatea AFA!

Ți-am citit mesajul astăzi după ce am admirat din goana mașinii crestele înzăpezite ale munților bulgari. Eram în drum spre casă, pe ultimii kilometri ai unei frumoase vacanțe prin Grecia și Bulgaria. În extrasezon!! Au fost 12 zile de aprilie capricios, cu ploi torențiale, cu soare, vânt puternic, pe scurt o vreme ce se schimba de la oră la oră. Nici o clipă n-am regretat că am plecat în vacanță în extrasezon. Am prins o Atenă super aglomerată, un Plovdiv asemeni, am trecut podul Antirio pe un vânt puternic, am fost singurii cazați într-un sat de vacanță, singuri într-o pensiune din Platamonas, singuri în Bulgaria într-o casă din Bozhenitza. Peste tot am avut condiții bune de la căldură până la micul dejun pregătit doar pentru două persoane.

Prețurile au fost reduse, de extrasezon, atât la cazare cât și la unele taverne. La multe muzee am beneficiat de reduceri bune tocmai că eram în aprilie, chiar gratuități căci am prins fără planificare 😉 ziua monumentelor. Nimic nu ne-a stricat această vacanță timpurie DAR: ne-am pregătit sufletește și vestimentar pentru orice situație meteo, am căutat informații despre transport public turistic în extrasezon, posibilități de a petrece timpul în caz de potop, etc. Probabil că ai avut ghinion cu vremea și Creta chiar a avut probleme mari acum. Se poate însă întâmpla și vara ca vremea să fie urâtă dar pentru transport, cazări și prețuri pe insulă în această perioadă era ușor să te informezi pentru a nu avea surprize la fața locului.

Îmi pare rău să-ți spun dar vacanțele în extrasezon pot fi la fel de reușite ca și cele din plin sezon estival, dacă ești cât de cât documentat. Iar vremea e chiar un noroc în orice lună a anului și pe asta încă n-am aflat cum o poți mitui căci de ar fi posibil, aș mări bugetul de vacanță 😁!

pagină generată in 0.0882050991058 sec