ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2010
ÎNSCRIS: 07.06.10
JUL-2009

Kervansaray, un hotel pentru oameni bine ancorati in realitate

Vacanta la acest hotel am petrecut-o anul trecut, insa m-am hotarat sa scriu si opinia mea dupa ce am vazut toate posturile anterioare.

Am mers la agentie sa ne procuram bilete pentru un alt hotel, dar pentru ca respectivul hotel era pus pe stop-sales, am ales pe moment Kervansaray. Agentia ne-a ajutat in acest sens aratandu-ne poze reale facute de turisti in mai toate hotelurile din Antalya si in final am decis hotel in functie si de poze dar si de pret.

Prima impresie nu a fost foarte buna pentru ca din sosea hotelul mi-sa parut cel mai urat din zona insa aceasta parere s-a schimbat imediat ce am pasit pe holul sau.

Din puctul meu de vedere hotelul este superb, pentru ca am avut posibilitatea sa mai calatoresc inainte si in alte hoteluri din Antalya, dar si din Grecia, Bulgaria si Ungaria si din toate destinatiile Antalya are cel mai ridicat standard.

Hotelul are un design foarte avangardist si arata intr-adevar ca un mall, lucru care mi-a placut foarte mult in comparatie cu toate celelalte hoteluri pe care le-am vizitat.

Restaurantele sunt foarte curate si mancarea foarte variata si gustoasa. Nu am avut timp practic sa gust toate preparatele, dar pot sa va spun ca am mancat de la Quesadilla la Sushi, de la rata la cuptor pana la berbecut la protap facut in fata tuturor, de la inghetata pana la muraturile turcesti care sunt delicioase si in final sa nu uitam deserturile care erau spectaculoase, atat ca si design cat si gust.

In fiecare zi in fata restaurantului principal erau cativa ospatari care stateau acolo sa-ti ureze pofta buna, lucru extraordinar dealtfel.

Langa recipientele de mancare, stateau bucatarii cu statii de emisie-receptie in mana, pentru a se asigura ca nu ramane nici o tava goala, iar cand mai erau doar cateva preparate in tavi, schimbau imediat tava cu una plina.

La micul dejun stateam jumatate de ora in fata imensei mese cu foietaje pentru a m-a hotara, iar la pranz si cina statea la fel de mult in fata celei de deserturi.

In concluzie nu gaseai nicaieri sarmale si ciorba de burta insa mancare era pentru orice pretentios, mai putin pentru romanii care tot timpul se plangeau desi carau tavi arhi-pline.

Piscinele, doua la numar + cea de copii, erau imense si foarte curate. In fiecare seara erau curatate si erau luate probe de apa, iar dupa ceea spalau cu detergent si dezinfectant zona de sezlonguri din jurul lor.

Camerele erau imense si foarte curate, asternuturile se schimbau tot timpul iar prosoapele la fel. In fiecare zi se alimenta mini-barul si se facea curatenie in camera, iar curatenia insemna, dat cu aspiratorul, spalat baia, oglinzile, cada, dezinfectat wc, cada si chiuveta si inlusiv aranjarea hainelor si obiectelor aruncate de mine prin camera: D.

Mobila nu este noua, dar nici nu ma asteptam la asta. Este de inteles ca nu esti primul client intr-o camera asa ca nu ma deranjeaza daca arata foarte putin uzata din moment ce totul este foarte curat.

Pe holuriile de la etaj era intr-adevar cald insa nu am dormit pe holuri, am preferat camerele si paturile foarte confortabile.

Aerul conditionat in camere mergea foarte bine, mai putin cand usa de la balcon era deschisa, lucru pe care l-am intanlit peste tot de altfel, insa in fata receptiei se plangeau cateva cupluri de asta.

La barul principal erai servit cu bauturi alcoolice si ne-alcoolice, alune, apa iar sucurile sunt la dozator, asa cum sunt peste tot de altfel insa sunt mai bune decat ale noastre la doza, lucru de retinut inainte de a se comenta pe acest subiect.

La terasa barului principal se serveau intre mese dulciuri, foarte bune si variate iar vitrinele nu erau niciodata goale

In fiecare colt al hotelului gaseai espressoare de cafea si pliculete de ceai, foarte bune si variate ca si aroma, iar cafeaua era foarte buna, nu instant cum spunea cineva, pentru ca atunci cand apasai pentru cafea se macina cafeaua inainte.

Prima piscina era langa hotel, asa ca cine spunea ca era departe se referea probabil la piscina hotelului de langa. A doua piscina era putin mai departe, cea cu topogan si putin mai zgomotoasa.

Langa piscina exista o baie imensa, foarte curata si moderna cu vreo 10 dusuri.

La barul de langa piscina gaseai sucuri, cocktail-uri si sucuri dulci cu gheata maruntita (preferatele mele)

Plaja frumos amenajata, cu scrumiere si foarte curata in zonele in care stateau strainii, pentru ca sezlongurile ocupate de romani se vedeau de la distanta.

Am stat totusi doar o zi la plaja si asta din cauza romanilor care sunt foarte agresivi, am fost luata pe sus si mi s-au aruncat bagajele pe jos, iar apoi am fost injurata si insultata in ultimul hal de o familie numeroasa de romani care nu si-au lasat prosoapele pe sezlong dar le-au revendicat agresiv la intoarcere.

Imediat a apararut managerul hotelului care si-a cerut de cateva ori scuze si ne-au adus sezlonguri de la piscina.

Ca si animatie totul a fost super, spectacole au fost in fiecare seara, ziua am dansat cu animatorii brazilieni si am invatat de la ei samba, iar seara in discoteca am petrecut foarte frumos cu muzica internationala si bauturi gratis.

In fiecare seara pe plaja erau recitaluri live de muzica internationala, de obicei se canta la chitara iar atmosfera era cu totul speciala. Nu lipseau nici cocktailurile sau bauturile alcoolice tari pe care le serveau de obicei rusii.

Turisti din toate colturile europei si asiei, de la nemti pana la palestinieni, insa nu au deranjat niciodata pe nimeni.

Daca alegeti acest hotel pentru vacanta, nu fi-ti dezamagiti de toate posturile pentru ca depinde de asteptarile fiecaruia. Am auzit acolo turisti care se plangeau fara motiv de tot insa desi spuneau ca mancarea era proasta, mancau la fiecare masa cantitati impresionante de mancare (in special romanii), iar apoi spuneau ca nu a fost buna.

Va recomnad acest hotel atat familiilor cu copii cat si tinerilor pentru ca nu va ve-ti plictisi cu siguranta.

Noi am fost cu masina, insa nu am simtit nevoia sa cautam distractie in Antalya sau in imprejurimi, am fost doar la un tur de statiune, asa de curiozitate, in rest... alegeti cu incredere hotelul.

Trimis de IceLipstick in 07.06.10 16:09:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Bodrum, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IceLipstick); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sbacau
[07.06.10 17:09:34]

romanul in strainatate se vede ce poate...asta e, trebuie cautate zone in care nu ajung foarte multi de-ai nostri, asta ca sa ai un concediu normal...

pepsi70ro
[07.06.10 19:22:56]

Foarte utile impresiile tale, un debut in forta care a fost apreciat asa cum se cuvine. Felicitari!

aaaaa
[07.06.10 20:29:15]

felicitari pentru prezentare

cosminp
[07.06.10 20:58:37]

bune impresii si le punctez, dar vreau sa fac o remarca.

cred ca exagerezi cand spui "din cauza romanilor care sunt foarte agresivi". mai bine spuneai "din cauza UNOR romani care ..."

consider ca nu e corect sa generalizezi comportamentul grobian al unei familii la toti turistii romani.

Sanziana
[08.06.10 07:38:40]

o foarte buna prezentare, este genul de review care pe mine ma convinge sa merg in Turcia, un vot si de la mine

valimi
[08.06.10 08:20:37]

Aproape ca am fost si noi acolo, cu tine, asa de multe amanunte ne-ai oferit.

adaiulia
[13.06.10 14:36:05]

Felicitari si un vot si de la mine.

balasa violeta
[29.06.10 21:22:21]

Acest hotel, are o simbolistica aparte pentru mine.

Primul nostru sejur in Turcia, o vacanta perfecta! Seara de la ora 20 pana la ora 22, din holul principal (cel care avea o lungime de ~ 200m iar in podea pe toata distanta erau montate televizoare, la fel si pe pereti, am prins un campionat mondial sau european de fotbal si toata lumea se uita unde era interesata) se putea admira o mini fantana magica, pe muzica clasica. Datorita ei, am dorit foarte mult sa vad " fantanile magice" de la Barcelona. De cele de Las Vegas inca numai visez.

Dupa ora 23, ma duceam cu sotul pe ponton, ne asezam pe o multime de perne, ascultam zbuciumul marii, admiram cerul si pana la ora 24 toate hotelurile din LARA aveau fantastice focuri de artificii, seara de seara.

Altceva ce mie mi-a placut foarte mult a fost piscina interioara, imensa, cu doua jacuzzi puternice, saune ca lumea si o baie turceasca asemeni.

La sala de fitnese, pe langa aparatura moderna aveau si instructor. Totul se afla sub holul principal. Era sa uit, de la piscina interioara se iesea intr-o frumoasa gradina incarcata de flori.

Eu daca m-am ars in primele zile pe drumul de la hotel pana mare (era cam lung), mi-am facut veacul unde-mi place mie mai mult! Aici am luat si baietii cu noi (erau liceeni) dar s-au plictisit. A treia piscina, era cu valuri.

Sotul cu baietii au fost intr-un jeep safari in muntii Taurus. Au fost incantati! Eu am fost la Aspendos, am fost si eu incantata!

In afara de noi, au mai fost doua familii de romani in hotel. Eu o luasem inainte la plaja si baietii nu mai veneau, auzindu-i vorbind romaneste pe alee, i-am rugat sa- mi spuna si mie cat e ceasul si m-au blocat, au spus ca ei sunt englezi.

Ce sa-i faci, asta e!

Alina Morar
[30.06.10 08:30:58]

Foarte frumos si foarte util.

Asa este romanul, poate peste vreo 4 generatii nu vom mai "iesi in evidenta" prin asemenea fapte, cand vom merge in concediu in strainatate.

Stii ce ma intreb eu? Oare acei romani figuranti si care fac pe desteptii, in alte tari, ce conditii au acasa si in ce lux isi traiesc viata, ca sa mearga acolo sa faca nazuri la orice. Nu-si carau si mancare in camera?

balasa violeta
[30.06.10 20:03:46]

Alina Morar,

Buna seara!

Mancare nu-si carau pentru ca distanta de la restaurant pana la lifturi era foarte mare. Trebuia sa se plimbe prea mult cu ea . Referitor la conationalii nostri, cred ca pretind intotdeauna de la altii ceea ce nu pot avea ei prin propriile forte. Taranul adevarat eu il admir si stimez, oraseanul adevarat il admir si stimez dar, MULT MAI GREU E CU CEL CARE NU ESTE NICI TARAN, NICI ORASEAN! Nu pot uita bunicii mei, care erau tarani vrednici, fara carte multa, cu frica de Dumnezeu, care se roseau la o vorba nelalocul ei si multe altele si nu s-au condus in viata dupa Codul bunelor maniere , il aveau din nastere. O seara buna !

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.06.10 21:19:53]

Mare adevar ai grait Balasa Violeta.

Stima si respect.

crinatudosie
[20.08.10 14:25:26]

Vreau sa merg in septembrie si vreau sa fiu sigura ca nu gresesc pe care hotel sa il aleg, ptr ca sunt doua Kervansaray.

Tu la care ai fost, la cel din Lara sau din Kundu ?

Mai bine spune-mi de ce hoteluri erai inconjurat, sa merg la sigur.

Multumesc, puncte de la mine.

IceLipstickAUTOR REVIEW
[20.08.10 15:39:43]

Hotelul la care am fost este Kervansaray Lara, hotelul multicolor, in forma de potcoava.

Sejur placut.

aaaaa, adaiulia, Alina Morar, balasa violeta, cosminp, crinatudosie, domidoc, IceLipstick, sbacau, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂNirvana Cosmopolitan Resort (ex Kervansaray Lara) :