ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2019
ÎNSCRIS: 24.08.18
MAR-2019

încărcat de pe telefon!

Casa Elvira — „'Colț de rai' în Bucovina

"Am fost acolo" și cred că am făcut foarte bine. Căutam de mult un loc care să-mi placă din toate punctele de vedere:aşezare, curte, interior, gazde. Se pare că l-am găsit la Casa Elvira. Cred că m-au "stârnit" și recenziile pozitive pe care le-am tot citit.

Casa Elvira se află în Vama, localitate între Gura Humorului şi Câmpulung Moldovenesc. Deci un avantaj al localizării este multitudinea de obiective turistice:Gura Humorului cu telescaunul, pârtia de schi, Complexul Ariniş. ; Transrarău-Pietrele Doamnei; Vatra Dornei; Moldovița (Mănăstirea Moldovița şi mocănița"Huțulca"); Mănăstirea Voroneț; Mănăstirea Humor; Salina Cacica. Sigur mai sunt obiective, acestea sunt cele pe care mi le amintesc acum.

Gazdele sunt deosebit de primitoare. Veți spune că aşa sunt gazdele oriunde, mai ales în Bucovina. Iar eu vă contrazic pentru că am întâlnit și persoane îmbufnate și care m-au făcut să mă simt foarte prost, deşi plăteam.

Dar gazdele de la Casa Elvira sunt extraordinare, atente și receptive la orice dorință a turiștilor. Pe mine m-au făcut sa simt că sunt în vizită la o rudă. Am simțit că totul e în regulă încă din momentul rezervării telefonice.

Pensiunea se află foarte aproape de drumul principal, dar ferită de zgomot, la poalele unei pădurici. Curtea este mare, cu pomi fructiferi, foișoare. Există și un loc de joacă pentru copii foarte frumos amenajat, teren cu coș de baschet.

La interior totul este amenajat cu gust. Există două corpuri de clădiri. Salonul pentru servirea mesei este încăpător, atmosferă caldă, îmbietoare, totul aranjat pentru a mulțumi turiștii.

Cazarea este cu mic dejun inclus, un mic dejun copios, cu preparate variate:brânzeturi, preparate de carne, salate, zacuscă, ouă, dulcețuri, miere, cafea, ceai, apă, prăjituri, lapte. Noi am ales cazare cu demipensiune, ceea ce ne-a scutit de un drum în căutarea unui restaurant. E foarte plăcut și relaxant să ştii că după ce ai umblat o zi întreagă bucurându-te de natură, ajungi la pensiune unde te așteaptă o masă caldă.

Meniul este unul unic pe zi, nu poți alege ce doreşti să manânci, dar pe noi nu ne-a deranjat în niciun fel acest lucru. Totul a fost deosebit de bun și gustos, porții mari incluzând ciorbă, felul doi și desert, apă și o băutură "din partea casei" (eu am ales afinata).

Să vorbesc puțin și despre camerele pe care le-am avut:un apartament, suită cred că e trecut pe site, în corpul nou al pensiunii, compus din două camere nedecomdate, baie și balcon. Dar totul foarte plăcut, curat, aceeași grijă pentru turiști se simte și la interior și la exterior. Din balconul apartamentului am avut vedere spre curte și pădure.

Având în vedere perioada ín care am fost (1-3 martie), nu prea am putut "explora" exteriourul la maxim și tocmai de aceea îmi doresc să revin în acest loc.

Îl recomand cu drag celor care doresc să descopere ospitalitatea bucovineană, celor care doresc să simtă că sunt răsfățați, măcar și pentru o singură zi.

Merită să încercați să vedeți diferența între a face turism doar pentru a câștiga niște bani și a face turism cu drag și a pune suflet în tot ceea ce faci. Proprietarii de la Casa Elvira asta fac.

Trimis de Marta Rosu in 14.04.19 12:19:04
Validat / Publicat: 14.04.19 14:59:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA.

VIZUALIZĂRI: 695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marta Rosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.45 EUR pe cameră

webmasterX [14.04.19 12:40:14] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 18&ridAnt=93075

webmasterX [14.04.19 14:58:59] »

crismis [14.04.19 15:37:29] »

@Marta Rosu: Mi-a făcut plăcere să revăd acest loc de poveste, unde și noi ne-am simțit minunat!

Vă doresc să aveți parte tot de astfel de experiențe pe unde vă veți duce!

crismis
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Elvira: