Sfaturi utile pentru vacanța în zona Krabi

11.03.2019
Avatar adriana76
DIN Braşov
înscris/ă în 28.10.15
FEB-2019
1800 E/ 2 PERS

Krabi - Tipa Resort, impresii la cald (3)

Urmare de aici

SHOPPING ȘI DIVERTISMENT

Pe ce să îți cheltuiești banii în afară de excursii? Fructe, freshuri din fructe, fructe de mare, pad thai. Apoi haine, cosmetice și suveniruri, atât cât să te încadrezi în cele 25 kg admise la cală, la noi vreo 10 kg au fost numai fructele, cu care am reușit să ajungem intacte acasă. Cred că într-o zi consumam cel puțin 2 kg de fructe sub diferite forme.

Fresh-urile erau cam 40-60 bathi, cu toate fructele pământului (mango, preferatul, ananas, banana, mangostin, fructul pasiunii, jackfruit), cu o aromă deosebită și suficient de dulce ca să îl rogi pe negustor să nu adauge zahăr, după gusturile turiștilor occidentali.

Fructele le găsiți gata feliate și ambalate cam cât să mănânci o dată, dotate cu acele bețișoare ca să le poți mânca până la hotel, să nu mori de poftă. Între 20-40 bathi porția, depinde de fruct.

Unii zic că regele fructelor e durianul, eu tot cu mango țin! și revelația a fost mangostinul cu rambutanul, deosebit de zemoase și nu seamănă cu nimic știut până atunci. Iar cei mai buni pad thai (acei tăiței, fie ei sticloși sau nu, cu fructe de mare, pui sau doar legume, condimentați ponderat dacă le spui mai pet, că altfel ia gura foc!) îi luam chiar de la chioșcul din stânga resortului, cum coboram spre stradă, mai tot timpul aglomerat. Nu strică să învățați câteva cuvinte în limba lor, mesajul ajunge mai repede la ei și sunt foarte sensibili dacă vorbești thai, se luminează, repetă unul spre celălalt ce ai spus și devin mai receptivi.

Referitor la mâncare, a trebuit să studiez de acasă, fiind pentru prima dată în Asia și de mare folos mi-au fost filmulețele de pe youtube postate de un profesor australian stabilit în Krabi, Darrenb33, m-au ajutat enorm, ajunsă acolo puteam să identific marea parte a fructelor și felurilor de mâncare de la tarabe.

Vă spun din start că am mâncat stradal marea parte a timpului, e mult mai gustoasă, totul e proaspăt, făcut în fața ta, chiar și condimentele pisate pe loc, crabul sau crevetele încă mai mișcă, deci mai proaspăt de atât…

În Ao Nang aveți walking street muslim, lângă moschee, acolo totul e mai ieftin decât în zona de faleză, și multe tonete cu fructe proaspete, mai e o mică piața de noapte undeva lângă Soi RCA Enterteinment, pe partea cealalaltă a străzii de moschee, o alta vizavi de Stadionul de box thai, mai populată când e piața de miercuri și o altă night market la Nopharat Beach, un pic mai departe, poți lua pt 30 bathi un tuk-tuk.

Piețele de noapte pt mine au fost must have, poate influențată de filmulețele lui Darren, tot repetând prietenilor care mă tot trăgeau spre restaurante că doar d-asta am venit aici! .

Mâncați cu încredere, totul e curat și sănătos, nu am avut nici cea mai mică problem digestivă, iar fierea mea e un barometru foarte sever, nu o poți păcăli! Dar atenție, nu mâncați mai picant decât sunteți obișnuiți, vi se face rău clar.

Restaurantul meu preferat a fost Thailandia, aproape de resort, un decor specific thai, o prezentare superbă a meniurilor și gustul pe măsură, atmosfera fiind completată de muzică life.

Dacă veți să încercați mîncarea halal, Masaman restaurant, pe lângă Mc Donald, prețuri ok și mai tot timpul aglomerat (acesta e un reper al calității mai sigur decât un review pe Tripadvisor). Despre restul localurilor vă poate povesti siteul mai sus amintit.

Un alt must have bifat în cele 3 zile, de vineri până duminică, a fost piața de noapte din Krabi, un maraton de tarabe cu mâncare și tot felul de chestii materiale care pot constitui o amintire frumoasă din Thailanda. Noi întotdeauna la sfârșit traversam strada și în piața de fructe și legume, unde petreceam cel puțin 1h luând tarabă cu tarabă, analizând fiecare fruct sau floare, fiecare satay (frigărui) minunându-ne ce le mai trece prin cap să gătească.

Cu prețuri un pic mai mari decât în Krabi, o să descoperiți de-a lungul falezei din Ao Nang o sumedenie de magazine unde principiul de bază este negocierea. Dacă mai adaug saloanele de masaj, de unde ieșeam ca un bebeluș îmbălsamat cu aloe vera sau cocos, cred că am cuprins în mare activitățile recreative.

Aș aminti, cu mult drag și plaja de la Centara Resort, ceea din dreptul Ao Nang nu e tocmai potrivită, te duci până în capătul ei, treci pe o pasarelă cu nelipsitele maimuțele, urci niște scări și treci pe partea cealaltă a peninsulei, cu peisaj superb și apă cristalină.

Vreo 2 zile (când nu am avut excursii) ne-am dus cu longtail la Railey Beach, spectaculoasă de-a dreptul, mai ales după ce ne-am cățărat către pointview și am putut-o admira în toată splendoarea ei.

Nu vă panicați când veți vedea stâncile și frânghiile în zona de cățărare, ai atât de multe puncte de sprijin și roca e atât de bine șlefuită încât nu ai cum să te rănești. Erau copii, femei în vârstă, oameni în picioarele goale, deci se poate, maxim ½ de oră cu pauze cu tot.

Pentru mine Thailanda rămâne revelația tuturor experiențelor mele de până acum, felul în care m-am identificat cu tot ce am găsit aici, adaptarea atât de ușoară și energia care am avut-o mă face să mă gândesc că, dacă nu oi mai fi trăit în alte vieți pe-acolo, cu siguranță în viața asta voi face tot posibilul să mai ajung cât mai curând.

Chiang Mai, veniiim!

Impresii încărcate de adriana76 in 11.03.2019 14:12:28

Validat / Publicat: 11.03.19 16:26:09

• A fost prima sa vizită/vacanţă în THAILANDA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (adriana76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  22000 PMA (din 18 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de adriana76? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[11.03.19 19:36:53]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;