ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2010
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2010

Voineasa - o statiune?

Fiind in concediu, m-am gandit ca nu ar strica sa mai hoinaresc o zi si uite asa m-am indreptat in nordul judetului Valcea, pe drumul national 7, din municipiul Rm. Valcea spre Sibiu.

Primul popas l-am facut la manastirea Cozia, loc de reculegere si piosenie unde am aprins o lumanare si am pornit mai departe, caci... nu-i asa? " calatorului ii sade bine cu drumul".

Dupa cca. 35 km un indicator te anunta ca urmeaza orasul Brezoi.

Trebuie sa virezi la stanga (daca vii dinspre Rm. Valcea) si intri in oraselul Brezoi, dealtfel un orasel mic si curat de munte.

De aici drumul urmeaza cursul raului Lotru si primul "obiectiv" intalnit in cale ar fi pastravaria de la barajul Bradisor. Am facut si acolo un mic popas... si desigur nu am plecat cu mana goala, am "pescuit" urgent vreo 3 kg de pastravi numai buni pentru gratar (vezi foto)... doar ca atunci cand i-am desfacut erau burdusiti de graunte (aviz amatorilor).

Din Brezoi pana in statiunea Voineasa ar mai fi cca. 45 km, deci in total aprox. 80 km. din Rm. Valcea, drumul fiind bun (nu foarte bun).

Statiunea Voineasa este situata pe valea raului Lotru.

Mie mi s-a parut o statiune... terna, cenusie.

Daca mergi acolo, mergi doar pentru aerul curat si pentru peisaje.

De fapt, pricipalul factor natural de cura il reprezinta climatul tonic, cu aer curat, lipsit de praf, datorita padurilor de conifere care inconjoara localitatea. Principala ocupatie a locuitorilor comunei este valorificarea lemnului, intalnind mai la tot pasul... gatere.

Din Voineasa pornesc diverse trasee turistice catre Cataractele Lotrului, catre barajul Jidoaia pe valea paraului Voinesita, catre hidrocentrala Ciunget-Malaia sau catre lacul de acumulare Vidra si mai departe catre Obarsia Lotrului.

Am ales sa mergem pe valea paraului Voinesita si nu am ales de loc rau.

Am gasit exact ceea ce am cautat, adica liniste si aer curat. Doar vuietul paraului si aroma pastravilor de pe gratar au reusit sa ne tina treaza atentia.

Dupa ce am savurat ceea ce aveam la "pachet" ne-am intors bucurosi catre casa dupa o zi relaxanta petrecuta in aer liber si bucurosi ca am reusit sa ne mai incarcam bateriile.

Trimis de vtudor58 in 04.06.10 17:19:55

VIZUALIZĂRI: 4708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vtudor58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oltul curgand pe sub zidurile Sfintei Manastiri Cozia.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

magdalena
[04.06.10 17:55:09]

Eu as fi pus altfel titlul, transpare insa aceeasi idee: Voineasa, mai exista???

vtudor58AUTOR REVIEW
[04.06.10 17:58:36]

de existat... exista, am trecut ieri pe acolo. Dar ai dreptate... trage sa moara!

Nicu
[04.06.10 19:06:51]

Daca vrei sa fugi de _asa zisa lume civilizata_dute la Voineasa si sigur uiti de toate.

Peisajul e de vis si ai si cazare pt toate buzunarele.

Aici mai e inca un pic de Romania veche in adevaratul sens al cuvintului.

Poate ca e si un pic mai la margine de traseele turistice.

valeamariei
[04.06.10 22:32:19]

acolo mi-am petrecut banchetul in 1995; totul era exact ca pe vremuri, dar atunci nici ca aveam pretentie; de atunci n-am mai fost acolo decat in trecere spre Obarsa Lotrului acum vreo 4 ani!

Voineasa probabil va fi mult mai vizitata dupa ce se va finaliza soseaua ce va lega Oltenia de Ardeal peste munti, numita Transalpina si care va fi cea mai inalta din Romania;

Acest lucru ar trebui sa fie anul acesta si vom ajunge la Voineasa mult mai repede, de ce nu via Ranca;

probabil atunci si investitorii vor ajunge mai usor acolo...

Alina Morar
[05.06.10 09:34:56]

Cam asa sunt toate statiunile de la noi, noroc cu peisajele.

Foarte frumoase pozele.

valeamariei
[05.06.10 10:11:49]

@ alina morar

nu este chiar asa!

sunt foarte multe contruite pana in '89 si care au fost privatizate prea tarziu sau deloc;

in al doilea rand este si o problema de infrastructura si utilitati:

cum sa se dezvolte staiunile si cum sa le vina oamenilor sa investeasca in turism cand ei nu au poate in zonele acelea superbe: curent, apa, drumuri, canalizare, s. a

cu toate astea sunt totusi oameni (putini la numar) care s-au luptat sau se lupta cu aceste greutati si reusesc sa schimbe lucrurile si au facut cate ceva superb;

as dori sa mai remarc un lucru:

am fost in iarna asta in Austria in timpul saptamanii de lucru prin Februarie cand nu era vacanta si am constatat ca desi la ei opferta de cazare este mare, fiind multe unitati turistice moderne si cu servici la standarde, acestea erau pline, culmea foarte multi nefiind acolo pentru a schia;

in schimb la noi si alea care se ridica la un nivel mult superior majoritatii existente, din pacate stau goale pentru ca majoritatea concetatenilor nostri ori nu le cunosc prea bine, ori cauta cel mai ieftin loc de pe piata, ori nu isi permit;

daca adaugi toate aceste inconveniente reale langa nesustinerea din partea autoritatilor, nu te-ntrebi de ce nu se dezvolta turimul ci te-ntrebi cum de s-a dezvoltat totusi chiar si atat...

mirelutza
[05.06.10 11:03:46]

"In trecere prin Voineasa - o statiune muzeu "(este review-ul meu postat deja). Cam la general dar principalele puncte le-ai atins... pozele sunt insa extraordinare ; vot.

magdalena
[05.06.10 11:20:28]

Pozele sunt foarte frumoase, zona e frumoasa, pacat ca nu se investeste nimic in statiune.

georgiana
[05.06.10 12:35:43]

Se merita sa treci prin Voineasa, macar pentru aerul deosebit de curat. Am fost si noi de vreo 4 ori si avem amintiri... de toate felurile de acolo. As reveni, cu drag, chiar daca nu mai e ce a fost odata!

Alina Morar, domidoc, georgiana, magdalena, mirelutza, Nicu, valeamariei, vtudor58
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Voineasa: