ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2010
2 AD. + 1 1,6 COPII

Casa Turistilor - Hotel cu patroni minunati

Cam tarziu sa scriu o impresie despre unde ne-am petrecut Pastele.

Eu cum nu am fost niciodata la Paltinis, desi am trecut de nenumarate ori prin Sibiu, anul acesta ne-am propus sa ne petrecem 2 zile de Pasti aici. Inainte cu vreo doua sapt. am inceput sa ne cautam cazare pe net, am studiat toate pensiunile si hotelurile. Casa Turistilor mi s-a parut mai interesant, aflandu-se chiar in statiune, aproape de partie si ce m-a atras mai mult a fost privelistea aceea cu brazi. Am avut ceva emotii, deoarece am citit ca acest hotel este cel mai vechi din statiune, dar e renovat, este compus din 3 corpuri si am tot citit pareri cum ca este dezastru, jeg, mancare rea, etc. Totusi am sunat si am rezervat o camera cu balcon, la 3 stele, in care era inclus si mic dejun.

In ziua de Pasti (noi doar asa putem pleca, din cauza afacerilor) am pornit spre Paltinis, cu bagaje, copil, patut, catel. Drumul a fost lejer, doar era ziua de Pasti si lumea nu prea era pe drum, doar cei ce mergeau pe jos la biserica. Am mai avut emotii si in privinta vremii, care pe net anunta ploaie si frig, iar in Paltinis era zapada, am vazut live pe web cam.

Dupa ce am iesit din Sibiu, am trecut pa langa zoo, Muzeul Astra, Rasinari, iar la iesire deja incepeau a se vedea pensiunile si hotelurile, frumoase, noi, cam toate cu piscina, dar eu vroiam sa stau chiar sus in statiune. Totusi, le-am studiat putin, in eventualitatea ca nu ne va placea la Casa Turistilor si sa ne intoarcem sa ne cazam la alt hotel.

Drumul este asa si asa, in momentul cand incepi sa urci este putin cam rau, dar odata ajunsi sus, uiti si ramai uimit de priveliste. In zare se pot vedea Muntii Fagaras, chiar Caldarea Balei, cu multa zapada la acea data.

Si aici sus este plin de pensiuni, care mai de care mai aspectuoasa, rustice, altele neterminate, este chiar si un hotel mai luxos, sa zic asa, Cindrel, de 4 stele. Trecem pe langa Schit, la care ne-am intors dupa masa, apoi pa langa Teleschi, coboram putin si ajungem la Casa Turistilor.

Am primit camera in corpul unde este si restaurantul si terasa, receptia fiind in primul corp, unde sunt camerele de 2 stele. Terasa era plina de turisti. Emotiile erau mai mari in momentul cand am inceput sa urcam scarile de lemn, acoperite cu mocheta, scari care cred ca erau de cand s-a construit hotelul. In momentul acela credeam ca suntem intr-un castel vechi, desi totul era renovat, iti dadea o stare de cam cum e la Castelul Bran, daca ma intelegeti.

Accesul in camera se face pe baza de cartela, Camera pe care am primit-o a fost foarte mare, eu asa cred ca a fost modificata, deoarece a inclus si vechiul balcon, iar noile balcoane au fost construite in afara, lungi pe tot nivelul, copie dupa cele din Austria, din lemn, pline cu flori, vara, atunci inca nu erau. Dupa cum spuneam, camera mare, curata, tot renovat, mobilier in stil italian, baie frumoasa si dezinfectata, tv, frigider, telefon, internet nu stiu, noua nu ne-a trebuit. Atractia cea mai mare pt mine a fost balconul, de aceea am si tinut sa ma cazez la acest hotel inconjurat de brazi si cu o priveliste minunata. Cat timp a dormit copilul, numai pe balcon am stat. Eram chiar deasupra terasei. Foarte frumos. In prima zi de Pasti am avut noroc de o vreme foarte frumoasa si cald desi ne aflam in varf de munte si pe alocuri era zapada, noi eram in tricou.

Am iesit la plimbare pana la partie, pe de-o parte fascinati de peisaj, dar pe alta dezamagiti de cladirile din jur care care erau in paragina totala, un fost chiosc de ziare avea lipita pe geam o harta, pe care am studiat putin zona, oricum este dezastru cum arata statiunile de la noi din tara. Ajunsi la partie, era un drum care urca undeva, cred la o cabana, dar nu am putut merge din cauza unor caini care tot aveau treaba cu catelusa noastra, era multa lume si oricum cu tricicleta nu puteam urca pe acel drum.

Am vizitat si Schitul, unde am mers cu masina deoarece era destul de departe de hotel, o bisericuta mica situata in padure, curtea plina de flori si ingrijita. La iesire era un camp ingradit plin cu branduse, toata lumea se oprea si facea poze, totul era mov.

Intorsi la hotel, am citit un afis pe care era trecut programul de pasti, pt cei care au petrecut mai multe zile in care includea multe drumetii si participarea la Inviere la Schit, iar in acea seara urma sa fie foc de tabara, la care am participat si noi.

Mancarea mie mi s-a parut buna. Am vrut sa mananc pastrav, dar mi s-a spus ca sunt foarte mari, asa ca am servit o ciorba de legume, iar sotul ceva cu carne de miel si bulz, foarte bune.

Seara, pe le noua, dupa ce am culcat copilul, cu riscul de a se trezi si urla, baby phone-ul nu l-am avut la noi, am coborat si noi jos la focul de tabara. Oricum putea urla ca nu-l auzea nimeni, cam toti din hotel erau afara. Au facut un foc imens, au dat drumul la muzica, ne-au servit cu cate un pahar de tuica sau afinata, cine dorea primea slanina pt fript.

Spuneam de patroni ca sunt minunati. Tot timpul au fost acolo, erau sot, sotie si 2 copii, ajutau, se implicau, chiar s-au jucat de multe ori cu coplilul nostru, cu catelul, cred eu ca patronul i-a dus in drumetii, la Inviere, doamna tot timpul facea ceva, povestea cu toti turistii, la plecare ne-au condus, ne spunea doamna sa mai stam ca doar pana in Cluj nu e asa mult. Iar eu i-am zis ca vrem sa mergem putin la zoo si in Piata Mare la porumbei, fiul nostru e nebun dupa animalute. La care doamna ne sfatuieste sa nu mergem la zoo, deoarece e cam trist si a avut dreptate, in schimb sa vizitam Muzeul Astra care este unic in Europa. Din pacate a venit ploaia si nu l-am vizitat, ne-am grabit totusi la zoo, propunandu-ne ca-l vizitam dupa aceea, desi muzeul era primul in drum.

Micul dejun a fost foarte consistent, in regim bufet suedez, de la preparate traditionale pana la cele occidentale, oua rosii, omlete, cremvursti, mezeluri, slanina, legume, ceai, cafea, prajituri, tarte, sucuri.

Pentru mine a fost un hotel unde m-am simtit foarte bine si am fost tratata ca atare. Nici nu ma mir, deoarece patronii nu stiu ce nationalitate aveau, vorbeau si pe romaneste si pe germana, dar se vedea pe ei ca stiu sa faca treaba si erau "umblati", vorba aceea. Le-am promis ca daca vom mai merge la Paltinis, ne vom caza la ei. Si nici nu au comentata ca eram cu catel, chiar o doamna din Constanta, cand ne-a vazut cu animalut, intreba la receptie daca poate sa-si aduca pe viitor pisica.

Am uitat sa precizez ca hotelul mai are si sala de fitness, jacuzzi, sauna, tenis de masa, sala de conferinta, dar noi am preferat sa ne plimbam prin natura.

La plecare am fost intrebati de patroni cum a fost. Le-am spus ca de relaxat, nu ne-am relaxat din cauza copilului, dar ne-am simtit foarte bine.

Daca mergeti la Paltinis, cazati-va la Casa Turistilor, e putin scump, dar merita.

Trimis de Alina Morar in 04.06.10 12:56:13

VIZUALIZĂRI: 3552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[04.06.10 13:32:02]

Se poate corecta ceva? Am uitat sa punctez 100 % la cazare.

webmasterXY*
    [04.06.10 13:37:30]

Iata ca se putu.

valeamariei
    [04.06.10 13:42:00]

Cuprinzatoare descriere, dar la pretul sejurului nu cumva este o greseala:

doar 210 lei acest sejur cazare masa si cu transport cu tot si ti-se pare scumput?! Mai ales ca era si de Paste!

[04.06.10 14:21:20]

Am gresit la transport. Am platit 210 lei o camera pe noapte pt 2 pers cu mic dejun, fara transport. Este cam scump deoarece la alte pensiuni sau hoteluri, era ca nu depasea 100 lei. Mi se pare scump pt Romania.

valeamariei
    [04.06.10 14:33:22]

mie-mi spui... !

[04.06.10 15:52:11]

Alina sper sa-ti placa melodia atasata, putem insa schimba!

biancuta
    [04.06.10 19:42:07]

Conteaza foarte mult cand vezi ca gazdele se dau peste cap sa-ti faca pe plac. O descriere foarte utila, pentru care te felicit!

[04.06.10 22:35:58]

modificat rubrica pret, astfel incat el indica acum 'fara transport'

[05.06.10 08:16:21]

OK, multumesc. Si pt melodie.

Alina Morar, biancuta, domidoc, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂHohe Rinne Păltiniș Hotel & Spa (ex Casa Turiștilor):