Căciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata]

Avatar simona man
DIN Tîrgu Mureş
înscris/ă în 03.07.12
FEB-2019
REGIM MASĂ bonuri valorice: o parte inclus in bilet+ plus ada
+ COPII: -- varsta: 18

Referinte sejur Caciulata

As dori sa scriu impresii, cât încă sunt proaspete, într-o formă sintetică. Menționez că este al doilea an în care am fost oaspeții hotelului și a bazei de tratament

Referitor la hotelul Caciulata - CAZARE camerele sunt foarte curate. O notă foarte bună paturilor care au o saltea tare, excelentă pentru cei care au probleme cu coloana.

Sunt foarte calde, uneori prea calde, daca nu ai posibilitatea sa reglezi din robinetul caloriferului.

Linistea în hotel: suficientă, cît să te poti odihni bine.

Baia e curata, sunt prosoape suficiente. Femeia de serviciu vine zilnic, dar nu există o ritmicitate anume a schimbării lenjeriei (de exemplu la trei zile sau mă rog o altă perioada optima).

MASA - la restaurantul hotelului: personalul e deosebit, ai o senzatie ca esti acasa. Foarte serviabili, daguti si comunicativi. Sistemul de decontare electronic e foarte bine pus la punct.

Recomand o diversitate mai mare si oferta calitativ superioara mai ales la micul dejun. Daca ai bani esti dispus sa manânci și produse mai deosebite. Oferta de ceaiuri si lactate e foarte săracă. Se pot pregati si croissante si placinte care prind foarte bine la micul dejun si sigur ar avea trecere.

Să existe pregătită și o ofertă decenta si pentru lacto vegetarieni, ca nu prea au ce sa aleaga. În rest, masa a fost gatită bine din produse proaspete.

BAZA DE TRATAMENT: bine pusa la punct si personalul medical si administrativ este foarte amabil. Aparatele nu sunt neaparat de ultima generatie, dar sunt curate și oamenii își fac foarte bine treaba. Se încearcă o programare care să nu creeze aglomerări. Atenție! Masajul se face acum contra cost.

Am ajuns cu muci si tuse, (având și bronșită asmatiformă). Dupa aerosoli mi-au trecut ca luati cu mâna. Inhalațiile cu apă sulfuroasă fac minuni. Și bautul apei dedicate alergiei ajută mult.

PISCINELE. A aici am ajuns la feblețea mea!!... Tot anul o sa-mi aduc aminte de senzația catifelată de apă caldă ușor sărată și nu foarte tare sulfuroasă. Probabil, ceva de genul acesta am trait si înainte de a mă naște...

Într-un ton mai serios: bazele sunt pline, dar sunt curate (proba de foc e la toalete) și întotdeuna am gasit loc pentru mine și familie. Intrarea e contra-cost: 15 lei/persoan/zi,

Apa e minunata! Si curata.

STATIUNEA: se poate mai multa curatenie, esplanada pe malul Oltului nu e luminata suficient pentru plimbari de seara. De fapt nici nu prea ai pe unde sa te plimbi. Marginea șoselei nu e o opțiune!

Clar! - statiunea nu e foarte pregatita pentru a-si primi turistii si sa-i faca sa-si doreasca in mod deosebit sa iasa din hotel. Ai o vagă senzație de abandon și lipsă de viziune turistică.

In rest va las sa descoperiti singuri daca am descris obiectiv/subiectiv sejurul

Impresii încărcate de simona man in 21.02.2019 13:17:00

Validat / Publicat: 22.02.19 08:17:24

• Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (simona man); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 8 voturi) nota2

[21.02.19 13:34:18]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=92540