ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Skandik Haz - turism ieftin

Am rezervat o camera la skandik, in urma citirii evaluarilor oferite de turisti pe un alt site de turism, scorul fiind FABULOS. In realitate adevarul este altul si nu inteleg de ce uneori, noi, Romanii, supraevaluam anumite lucruri. Deci sa o luam cu inceputul:

Statiunea Tusnad este situata intr-o zona deluroasa, frumoasa in apropiere de lacul sf. Ana. Statiunea este destul de imbatranita, multe din pensiuni sau inchise. Exista un wellness spa destul de modest dar care are si o piscina cu apa termala sulfuroasa care face toti banii. Totusi am facut greseala sa intru in jacuzzi si am facut alergie la cantitatea imensa de clor care acesta o continea. In rest liniste, doua hoteluri mai de doamne ajuta ceva boutique si o cofetarie. Iarna este cam pustiu. Si acum sa revenim la skandik:

Pensiunea se afla chiar pe drumul principal, aproape de centru, construita in panta, jumatate din beton si caramida iar cealalta parte unde se afla camerele stalpi din beton si caramida fara planseu, acesta fiind din lemn. La demisol se afla bucataria si un miniantreu cu masa pentru 6-8 personae. La parter se afla doua camere (verde si rosie) plus receptia. Etajul 1 cuprinde asa zisul apartament, o camera ceva mai mare cu un semi perete despartitor (camera mov). La micuta mansarda se afla camera albastra.

Pensiunea este curata, dotarile bucatariei acceptabile si cu aceasta partile bune se cam termina.

Pensiunea se afla in degradare, holul este plin de egrasie, mobilierul este vechi si depasit, In locul de servire a mesei nu ai un radio sau tv... Problemele cele mai grave sunt podeaua de lemn din camere care scartie in mod ingrozitor, patul de asemenea scartie si devine enervant. Salteua este deja tocita si se simte structura metalica din interior. O alta problema emblematica a pensiunilor ieftine este televizorul care este foarte mic si te uiti la el cu lupa, un tv depasit. Apartamentul mai are o canapea coltar foarte veche si uzata cu un miros ciudat. In mod normal la un pat matrimonial pentru 2 pers. trebuie atasata o pilota dubla pentru doua pers. Ei bine aici, nu este asa, aici am avut doua pilote foarte mici insuficiente, cu lenjerii de asemenea vechi, imbibate cu miros puternic de detergent si balsam. Aviz celor alergici. Baia este mare dar cu acea cada in momentul dusului se face udatura peste tot si inoti.

As mai mentiona insistenta cu care doamna housekeeper mi-a cerut sa fac plata pe loc la sosire. In timpul sejirului am vizitat si o alta camera, cea verde destul de micuta si ea insa baia era mare cu cabina de dus.

Concluzia: Doua nopti Nu am reusit sa ma odihnesc, dupa ora 4 noaptea incepe traficul auto si noaptea se termina. Patul de asemenea vechi si uzat la fiecare miscare scartaie ingrozitor plus restul. Pensiunea are nevoie de ceva investitii urgent. Si ca sa nu uit parcarea este fix pentru doua masini.

Trimis de cornelstan in 21.02.19 09:16:27
Validat / Publicat: 21.02.19 09:40:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cornelstan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nrs †
[21.02.19 09:58:05]

o singura nedumerire: de ce trebuie pilota dubla? mie chiar nu imi place "invelitoarea" dubla si pentru a evita neplacerile plec de acasa cu o patura pe care o folosesc daca e nevoie

[21.02.19 10:11:05]

@cornelstan: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Skandik Haz: