Pensiune Castel Haller [Ogra]

Avatar stefensoon
DIN Odorheiu Secuiesc [HG]
înscris/ă în 23.08.16
FEB-2019

Un loc liniștit, cu lipsuri la partea de wellness

Am optat pentru un week-end wellness la castelul Haller. Am mai fost acolo dar numai la partea de restaurant și eram întotdeauna impresionat de anturaj și de calitatea mâncării servite. Din exterior, partea de wellness mi s-a părut cam mică.

La alegerea locației sejurului pe lângă experiențele anterioare a contat că am văzut că au o cadă exterioară (denumit "ciubăr exterior cu apă sărată" pe site-ul unității).

În tot timpul sejurului am avut ocazia că partea de hotel și cel de wellness (aflat la cam 50 metri distanță, de parcurs pe jos în curte) parcă ar fi două unități separate, cu deficiențe de comunicare între ele.

Am sosit vineri pe la amiază și am întrebat imediat dacă se poate folosi cada. Ni s-a spus (după o informare telefonică efectuată în fața noastră) că acum se face focul, și se va putea folosi de dimineață. Totuși, dimineața apa a fost rece, și angajatul responsabil cu focul (făcut într-o sobă de tablă submersibilă în cadă) a fost surprins că ar trebui ca apa să fie caldă, pentru că numai acum s-a făcut focul, și că apa va fi gata cam pe la ora 14.

Intrând în partea de wellness am aflat că sunt mai mulți clienți care ar prefera cada din exterior. Unii cu experiență în domeniu (proprietari de pensiuni cu căzi exterioare) au spus din experiență că încălzirea căzii durează în jur de 4 ore.

La ora 12 am verificat focul, și am constatat cu "specialiști" că nu e alimentat corespunzător (lemne umede, așezate pe foc fără spațiu între ele), și ne-am oferit să alimentăm focul, unii având zeci de ani de experiență. Totuși, în mai multe cazuri a trebuit să eliberăm focul de sub alimentarea sufocantă cu lemne.

Pe scurt: abia pe la ora 19 am putut intra în apă (care, apropo, nu era sărată), dar unii au ieșit imediat, că nu era destul de cald. Dezamăgire totală ciubărul exterior cu apă sărată, care nu era funcțional într-un week-end cu partea de wellness plin de clienți.

Pentru că cei care ne-au recomandat locația am aflat că se poate cere halat de baie la Haller, am cerut la partea de wellness (unde se dă și prosoapele). Spre surprinderea noastră ne-au răspuns că ei nu oferă așa ceva. M-am interesat mai târziu și la recepție, unde am fost informat că se poate cere acolo, ceea ce am și făcut. Am fost surprins de faptul că cei de la partea de wellness nu au semnalat acest lucru. Era oarecum straniu și faptul că orice consum la restaurant se trecea în contul camerei (cu plată la plecare), pe când la partea de wellness trebuia plătit consumul pe loc (fără acceptarea cardului).

Sauna a funcționat în majoritatea timpului la 60 de grade. Am intrat sâmbătă dimineața – 60 grade. Ne gândeam că poate încă se încălzește. La ora 14 tot 55 de grade… și o crăpătură de 3-4 cm între scândurile saunei, la partea de sus, unde se pierde căldura cel mai mult. Totuși, după ce unul dintre clienți (!) a setat comanda saunei la o valoare mai ridicată, după ora 18 sauna a devenit funcțională (cu peste 80 de grade), și imediat plină.

Pe lângă aceste deficiențe de funcționare locația este excelentă, de recomandat. Atmosfera din hotel și mai ales cel din restaurant este una de excepție.

Calitatea mâncării (și a servirii) este ireproșabilă.

Camere curate, dotate cu bun gust.

Impresii încărcate de stefensoon in 11.02.2019 13:27:10

Validat / Publicat: 11.02.19 15:05:56

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (stefensoon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10300 PMA (din 9 voturi) nota2

[11.02.19 15:04:33]

@stefensoon: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[11.02.19 15:25:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[1] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [FEB-2019] Saună finlandeză (?) în week-end -- foto by <b>stefensoon</b> [uploaded 11.02.19] <span style="color:teal"><b>nevotabilă</b></span> - <span class="allrVotedi" id="av1053515">Foto VOTATĂ de mine!</span><div class="delVotI" id="sv1053515"><a href="/pma_sterge_vot.php?vid=&fid=1053515">Şterge vot</a></div>Foto VOTATĂ de mine!
P01 [FEB-2019] Saună finlandeză (?) în week-end
foto stefensoon [11.02.19] nevotabilă