ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2019
ÎNSCRIS: 30.08.14
AUG-2017

la PMM* = 3060 RUB

AZIMUT Hotel Tulskaya Moscow - un hotel foarte bun

Hotelul Azimut Tulskaya din Moscova este situat aşa cum sugerează numele, în apropierea staţiei de metro Tulskaya, în cartierul Donskoy din sudul zonei centrale a Moscovei, chiar unde începe Varşavskoye Şose. Este uşor de găsit şi accesul cu maşina e uşor, fiind situat chiar la şosea. Statia de metro Tulskaya este la mică distanţă - se poate merge pana acolo pe jos în aproximativ 10 - 15 minute, dar trebuie trecut de o intersecţie mare (pe sub una dintre şoselele circulare din Moscova). În schimb tramvaiul are staţie chiar în faţa hotelului, ceea ce este de ajutor. Chiar lângă staţia de metro Tulskaya este o zonă comercială mare: o piaţă închisă (Danilovsky Market) - piaţă în adevăratul sens al cuvântului: cu legume, fructe, brânzeturi, carne etc, dar şi cu mici localuri în care se poate servi masa (la ora 21 aceasta se închide dacă ţin minte corect ora), tot în apropiere este un mall, precum şi o mulţime de magazine mici. Obiective turistice de mare importanţă istorică, situate în zonă sunt mănăstirile Donskoy şi Danilov.

Hotelul este amenajat într-unul din corpurile de clădire ce a aparţinut fabricii Danilovsky Manufactur (din câte ştiu eu era o fabrică de pielărie). Vechile cladiri şi curtea interioară au fost renovate şi reorganizate recent ca ansamblu urban, ceea ce ii dă în exterior acel aspect deosebit, uşor de recunoscut ca reminiscenţă a industrialismului secolului XIX.

În interiorul hotelului totul este nou şi curat. Camerele sunt frumos amenajate, mobilate şi utilate modern, după părerea mea suficient de spaţioase deşi nu sunt mari, baia frumos amenajată şi ea. Televiziunea prin cablu e de foarte bună calitate - în hotelurile din Rusia asta nu e întotdeauna de la sine înţeles.

Masa se serveşte în restaurantul situat la subsol. Au un restaurant foarte interesant amenajat, cu două săli separate pentru a putea separa grupurile unele de altele, şi un soi de hol între ele unde sunt mesele cu meniul de tip bufet. Se face o planificare a intervalului de servit masa separat pentru fiecare grup. La nevoie se poate "negocia" servirea micului dejun până la ora 12, dar asta din câte am văzut se cam practică peste tot în Rusia. Meniul este cu adevărat variat şi de bună calitate. Personalul - foarte amabil.

Într-un cuvant, hotelul îşi merită fiecare din cele 4 stele.

Trimis de emp in 10.02.19 17:39:46
Validat / Publicat: 10.02.19 18:55:53

VIZUALIZĂRI: 341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Azimut Hotel Tulskaya Moscow - curtea şi clădirea cu sigla fostei fabrici de pielărie Danilovsky Manufactur
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 3060.00 RUB pe cameră

webmasterX [10.02.19 18:54:51] »

Mutat în rubrica "AZIMUT Hotel Tulskaya, MOSCOVA" (nou-creată pe sait)

emp [11.02.19 00:17:32] »

@webmasterX: Da acolo este. Vă mulţumesc mult.

mprofeanu [11.02.19 10:53:09] »

@emp: Cazarea este Ok din poze dar dacă ai preciza și prețul pe cameră ar fi încă un plus sau minus, ..., mă refer la raportul servicii/preț!?

emp [23.03.19 01:37:33] »

@mprofeanu: Privind retrospectiv, atat cat se poate, raportul servicii/preț este bun - ți se oferă ceea ce ai plătit. Nu stiu și nu pot calcula cat a costat cazarea la Hotelul Azimut Tulskaya întrucât a fost parte a unui circuit mai lung ce a inclus și alte cazări, transport cu avionul, autocarul, vaporașul, obiective turistice etc.

Căutând pe internet, dacă s-ar face în momentul acesta o rezervare pentru perioada similară cu cea în care am fost noi cazați, camera dublă/twin standard pornește de la 70 euro/noapte fără mic dejun. Cred totuși că noi am fost cazați în camere twin superioare, ceea ce ar costa 99 euro/noapte (cu posibilitate de anulare cu cel putin 24 ore inainte). Micul dejun tip bufet costa 14 euro/noapte de cazare.

roth [01.05.19 23:36:14] »

Am notat pe harta, in telefon piata. Este posibil sa fie foarte utila atat ca diversificare de produse alimentare cat ca si preturi.

O voi vizita, asa ca spun multam anticipat. Am cazare la 5km... o plimbare de seara

emp [03.05.19 18:03:47] »

@roth: Sper ca e vorba de o plimbare cu metroul daca sunt 5 km. Legaturile de metrou sunt foarte bune in Moscova, si sunt acele statii de metrou faimoase news.metro.ru/thebest.html

roth [03.05.19 21:50:18] »

@emp: foarte bun link-ul, multumesc

emp [03.05.19 23:16:20] »

@roth: Cu multa placere! Cel mai usor de vizitat sunt statiile de pe linia 5 (linia circulara, prima linie de metrou construita in Moscova) unde puteti cobori la fiecare statie sa o admirati cateva minute si apoi sa urcati in continuare in trenul urmator, pentru ca metro-urile circula foarte des pe linia aceasta. Dar statii foarte frumoase, obligatoriu de vazut, exista si pe celelalte linii in zona centrala, mai ales linia 3 (cu Ploschad Revolutsii) si linia 2 (cu statia Mayakovskaya). E absolut necesar sa va faceti rost de o harta mica (" de buzunar" ) cu liniile de metrou, s-ar putea sa gasiti asa ceva chiar la hotel.

emp [04.05.19 01:26:23] »

@roth: Aveti aici si un site cu informatii actuale despre tipurile de carduri la metrou news.metro.ru/useeng.html

Exista si un card numit Troika care se poate cumpara de la ghiseele de unde se cumpara cardurile obisnuite de metrou (nu stiu daca este si la automate). Cu cardul Troika aveti un pret mai mic pt calatoria cu metroul si ceva avantaje cu mijloacele de transport de suprafata, aveti aici informatii dar se pare ca preturile un pic au crescut in 2019 fata de ce scrie aici russiau.com/moscow-troika ... ublic-transport

Inca ceva important: Digi are preturi mult mai convenabile la roaming in Rusia comparativ cu Orange, Vodafone sau Telekom.

roth [04.05.19 12:11:27] »

@emp:

Multam, de Digi stiam, pentru carduri inca cercetam

emp, mprofeanu, roth

• pagină generată în 0.47901201248169 sec