ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    FEB-2010

Old Nick Pub - sau 'Unde sa va distrati?'

Ma idreptam spre Sinaia, cand prietena mea m-a intrebat daca vreau sa ne oprim sa bem o cafea intr-un pub “tare“. Am spus ca o cafea as bea oricand, dar am intrebat prin ce e asa “tare“ acest pub? In afara ca pastreaza in mare parte traditia, isi trage numele de la un batran marinar care s-a lasat de bautura, dar care multa vreme a continuat sa vina in pub, sa bea un pahat cu whisky in numele cumnatului sau din Canada - mi-a raspuns. M-a amuzat povestea si am acceptat propunerea. Abia cand am ajuns in fata intrarii, mi-am dat seama ca mai fusesemm acolo, dar nu retiusem numele alta data. Povestea sta scrisa si in pub, pentru oricine doreste sa o cunoasca. Interiorul este decorat cu gust si are un aer jumatate englezesc, jumatate marinaresc. Cateva obiecte vechi, sunt decorurile prefereate ale patronului pe langa desene si schite facute de rudele sale. (asta stiu de la ospatarul cere ne-a servit).

Era devreme si in afara de noi doua, mai erau cativa tineri (foarte tineri) care nu stiu ce consumau dar e clar ca se simteau bine caci erau tare veseli. Veselia lor era molipsitoare.

Preturile sunt acceptabile, pentru un local in centrul statiunii si seara atmosfera se incinge. Se asculta muzica anilor '70 – '80 inca de la prima ora, Mobilierul este din lemn masiv, nu foarte finut si rezista multelor petreceri care se incing aici pana dimineata.

Pub-ul mai este renumit si pentru serile cu muzica live si pentru cele cu petreceri tematice si invitatii de seama pe care ii are. In concluzie este un loc cu petreceri atat de variate, incat nu este monoton nici daca ati sta o luna in Sinaia si ati merge zilnic acolo. Prietena mea a stat patru zile odata, si in fiecazre seara a participat la alt program.

Am baut cate o cafea si o limonada servita in halba de bere, am mai stat la vorba un pic cu ospatarul si… ne-am dus la Taverna Sarbului sa mancam (asa cum v-am povestit).

Este pe B-dul Carol I la nr. 8.

Trimis de Diaura* in 02.06.10 21:38:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 4019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sinaia - Old Nick Pub - abia se termiase petrecerea de ziua indragostitilor si se pregatea alta

biancuta
    [02.06.10 23:47:48]

Ce bine i-ar fi prins acest local sotului meu, saptamana trecuta cand a fost in Sinaia. Dar niciodata nu e prea tarziu si drum pe-acolo mai avem.

magdalena
    [02.11.10 07:53:10]

Mereu ma bucur sa citesc cate ceva despre si din Sinaia, iar in acest local chiar nu am calcat!

Bine de stiut pentru primul drum aici. Spune-mi mai exact unde este situat?

Diaura*AUTOR REVIEW
    [02.11.10 09:22:35]

@ Cum vii din Bucuresti este chiar in centru pe partea stanga, inainte de straduta care duce la manastirea Sinaia. Memoreaza imaginea cu fatada, din fotografia P01 si il vei repera usor. Tot pe partea stanga inainte de el, este o parcare mare, cu plata.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.04.11 08:20:36]

@Diaura

Povestea completa a acestui local este astfel:

Era un batran marinar din Giurgiu, care obisnuia sa mearga la locanta zilnic, unde comanda doua paharele de whiski. Intrebat de barman de ce comanda de fiecare data cate doua pahare, el i-a raspuns ca al doilea pahar este pentru prietenul din Canada, pe care nu l-a vazut de multa vreme. Dupa un timp, marinarul mergea la local si nu a mai comandat decat cate un singur pahar de whiski. Intrebat iarasi de barman daca s-a intamplat ceva cu prietenul sau din Canada (observand ca nu mai cere doua pahare), acesta i-a raspuns: Nu, prietenul meu este bine, sanatos; eu in schimb, m-am lasat de bautura!

biancuta, Diaura*, johnnyredlabel, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: