ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2019
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 15.05.12
JUN-2018

Se incearca si la noi!!! Asta e de bine!!!

Buna ziua tuturor! M-am gandit sa adaug si eu cateva impresii despre acest hotel de la noi din tara, la care am ajuns din intamplare si unde am petrecut un sejur cat de cat ok. Nu am mai fost de ani de zile la noi la Marea Neagra si iata că, pe la mijloc de iunie, printr-o intamplare am ajuns si aici. Eu, desi regret sa o spun, nu sunt fană vacante litoral romanesc, deoarece e dezolanta privelistea de prin statiuni... serviciile lasa de dorit de cele mai multe ori si preturile sunt foarte mari la hotelurile care sunt mai ok. Si la Savoy preturile in mod normal sunt mari, poate, pentru ce iti ofera, dar cum am spus intamplarea m-a facut sa ajung aici, am sunat, am fost invitata la hotel sa-l vad la fata locului si m-i sa oferit o camera dubla la etaj, înspre mare, cu o priveliste de vis.

Ca si pozitionare, este mai in capatul statiunii Mamaia inspre Navodari, dar ajungi destul de repede la faleza celebra unde cativa km. buni te poti plimba in voie.

La receptie ne astepta doamna cu care am discutat la telefon, zambitoare, si care ne-a convis ca are pentru noi o camera frumoasa la un pret competitiv. Asa a si fost, am apreciat modul liber si negocierea prin care ne-a convins să ramanem acolo. Suntem familie formata din doi adulti si copil de 7 ani, iar camera oferita satisfăcea oarecum planul de dormit... toti trei intr-un singur pat, matrimonial de 160 latime... oarecum spun, deoarece cei care au copii stiu că aceștia dorm in tot patul și parintilor nu le mai ramane decat marginea... dar cum camera nu suporta inca un pat suplimentar ne-am conformat asa cum era.

. Configuratia camerei era cea clasica. destul de mica... lipsea holul de la intrare... adica intrai direct in camera din lateral, in fata aveai un cuier si la stanga cum intrai usa de la baie, pe jos gresie, iar trecerea in camera era delimitata pe dreapta de o comoda din pal ceva mai lunga... si de faptul ca incepea mocheta... in camera pe mijloc, patul cu doua noptiere, un birou, o masa rotunda cu un scaun destul de confortabil, un spatiu la pervazul unui geam pentru bagaj si o comoda in care era minibarul, iar deasupra televizorul LCD. Un mic dulap de haine la intrare langa cuier,papuci de casa si atat. Baia destul de mică, cu cada, consumabile doar gel de dus, sampon si sapunel mic, prosoape, adica strictul necesar, nu neaparat calitative, noi nu le-am folosit.

In minibar, asta pot sa spun ca am apreciat deoarece nu suntem obisnuiti ca la noi in tara sa ai minibarul plin si gratuit, erau doua ape plate si doua minerale, Bucovina, doua sucuri la doza, Mirinda 7up si Pepsi, doua peturi de ceai Lipton, doua beri la doza Timisoreana. Balconul prevazut cu doua scaune de plastic si o masuta. Aici in balcon nu prea intra camerista deoarece a tronat pe toata durata sejurului intr-un colt, că de pe masa am sters eu, găinațul de la porumbeii foarte multi ce aveau cuiburi pe la colturile balcoanelor si deasupra hotelului... Dealtfel si de la plaja vedeam cârduri intregi de porumbei care dadeau tarcoale si se asezau pe hotel incat ne-am mirat de unde sunt atatia si toti stateau pe... si deasupra acestui hotel.

Am avut aceeași problema cu parcarea pe care au semnalat-o si alti turisti... iti era groaza sa scoti masina si sa pleci undeva daca ai avut norocul sa gasesti un loc de parcare, caci când te întorceai sigur nu îl mai gaseai si o lasai pe unde apucai. Teritoriul hotelului destul de mic (nu fac referire la plaja ci strict la curte... daca vreti sa îi spunem asa, o piscina mai marisoara si un a mica rotunda pt. copii... eu nu am lasa-o pe fetita mea sa faca baie acolo, piscina dă semne de imbatrănire, și era destul de rece apa pentru noi. Acolo in aceeasi curte, un bar, un loc de unde se servea inghetată la anumite oră, locul de unde luai prosoape (am apreciat iarasi ca exista si un astfel de loc) si un loc acoperit unde se puteau juca jocuri de masa. Inspre plaja era un loc amenajat pe nisip cu gonflabile petru copii, niste leagane, topogane, un bar si amenajate cateva mese cu scaune de ratan pentru odihna. Ulterior s-au adus acolo si perne din alea mari, colorate pe care te puteai aseza seara sa te uiti la minii spectacolele facute de un magician si apoi ceva trupa care in fiecarea seara avea câte o tematică. Destul de frumos si de asemena de apreciat că se straduiau sa iti umple seara cu ceva.

Plaja, asa cum o stiti, frumoasa, cu intrare lina in mare, sezlonguri si saltele gratuite, noi nu am prins decat odata in randul al doilea, caci erau mereu ocupate primele doua randuri de dimineata. Am avut și neșansa ca din cinci zile, trei să fie foarte friguroase, cu ploaie, așa ca plajă si putină baie in mare nu am facut decat in doua zile... in rest am stat prin cameră, am mers in Constanta la mall, am zgribulit pe acolo la propriu asa de frig a fost si cum hotelul nu are piscina interioară am regretat enorm ca la noi in tara dacă ai ghinionul de vreme rea s-a dus aproape pe apa sămbetei sejurul tău... și când mergi tocmai din vestul tării si nici nu te poti bucura de mare... ca deh... de aia te-ai dus... iți vine să juri ca nu mai calci pe acolo multă vreme...

In restaurant, meniul clasic, cu mancare destul de gustoasa, e adevarat nu foarte multe feluri dar aveai ce sa mananci... nu ramaneai flamand, erau si cateva sortimente de prajituri, depinde de gustul fiecaruia, mie nu prea mi-au placut... dar oricum se terminau repede si ramaneau tavele goale... ceva fructe... mai mult mere, cateva caise, nectarine... ceva banane si cam atat... Am apucat sa fac in restaurant doar cateva poze căci a venit la mine un tip de la pază si mi-a spus că nu pot face poze că așa e politica hotelului, (cand ma gandesc ca in Turcia, căci e eterna comparatie, cănd faci poze in restaurant vin si masterchefii sa se vada in pozele tale) asta inseamna sa fii transparent, deschis, să tii cont de parerea turistului, sa nu iti fie frica că vei fi surprins pe picior gresit tocmai atunci, și să iți asumi responsabilitatea enormă pe care o ai in expunerea, gustul si igiena preparatelor puse sub nasul turistilor.

La capitolul, bauturi, înafara de sucuri, si cate un pahar de vin ocazional de ala la pet, nu am consumat si nu pot da detalii despre calitatea acestora... sucurile erau de la dozator in restaurant, cafeaua asemenea de la aparate tip dozator.

Afara pe terasa era si un loc special amenajat unde se faceau seara diferite minuturi, gratare, mici, cartofi prajiti etc...

In jurul orei 17 tot aici se mai faceau ceva gustari... pe care nu le-am incercat asa ca nu pot da mai multe detalii.

Revenind la teritoriul hotelului neluând in calcul plaja, am vazut ca afirma cineva ca sunt, hectare de locuri amenajate pentru copii, ... parerea mea este că e prea mult spus, nu stiu exact de cati metrii patrati dispune afara, hotelul dar nu va imaginati ca ar fi enorm, mai degraba e un hotel cu un spatiu restrans, compact in care sunt inghesuite cele cateva facilitati de care dispune programul all-inclusive al acestuia.

Ca si o concluzie, Savoy este un hotel, nu se poate dupa parea mea numi resort, care incearca sa aduca un suflu bun de dinafara granitelor. Si reuseste cat de cat acest lucru. Eu , am apreciat sincer, stradania lor si chiar m-am bucurat ca, incet, incet poate se vor schimba lucrurile si la noi... M-as intoarce la acest hotel in conditii de preturi bune, nu as da 1400/1500 de euro, in conditiile in care mai trebuie sa adaugi si bani de cheltuiala drumului, plus eventual doua nopti de cazare intermediara pe undeva prin tară, una la dus, una la intors... ca venim de departe si e obositor... si uite cum ajungi la pretul unui sejur din Turcia la un resort ok, unde ai toate facilitatile, hectare de spatiu si Doamne, Doamne generos cu vremea de afara.

Cam atat am avut si eu de adaugat, la cele spuse de alti vizitatori, va doresc alegeri inspirate si reusite pentru vacantele dumneavoastra si toate cele bune tuturor!

Atasez si cateva fotografii in care am incercat sa surprind cele spuse de mine!

Trimis de toni80 in 04.02.19 15:05:08
Validat / Publicat: 04.02.19 16:17:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toni80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Aparatul de ceai si cafea...

savoy2012
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: