ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2019
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 10.02.16
DEC-2018

Al doilea Crăciun Alpina Casi... la baza pârtiei Arena Platos

... primul petrecut aici a fost in 2017.

Condițiile și criteriile care au determinat alegerea locației si a pensiunii au fost ca si in alti ani:

- acces auto asigurat pe timpul iernii;

- cat mai aproape de o pârtie de ski functionala dar nu aglomerata ca pe Valea Prahovei, Bucegi sau lipsita de facilități ca Vidra, Vâlcea.

- monitori ski;

- program Moș Crăciun;

- pensiune cu restaurant propriu;

- raport calitate - preț corect;

- pe cat posibil ambianța turistilor activi, sportivi, si nu genul celor care ajung in natură sau la pensiuni... ca sa-si procure si prepare hrana, asta si pentru ca asa... e mai ieftin.

Am fost plăcut surprinsi încă de la început de priveliștea oferită de camera cu vedere la pârtie și balcon mare deschis. Domnul Pavel, administratorul, a fost foarte amabil si ne-a permis sa o alegem, asta si pentru ca am ajuns devreme in ziua cazarii. Pe foarte scurt despre cameră: spațioasă, curată, călduroasă, paturi confortabile, tv. plat, dulap tip șifonier incapator, uscator de păr, etc... toate consumabilele si auxiliarele complete si la locul lor.

Restaurantul ne-a rezervat următoarele surprize, pentru că în fiecare seară sau zi era cel puțin câte una... culinară. Unele specifice bucătăriei moldovenești, oricum bucătărie tradițională românească.

Dacă în 2017 am optat cu reținerea specifica primei vizite, pentru demipensiune in pachetul de Crăciun, anul următor am ales cu incredere, in cunoștință de cauza, pachetul all inclusive. Mâncarea a fost diversificată îndestulătoare și foarte gustoasă., servită cu promptitudine și... ????. Atmosfera calda si primitoare chiar dacă o parte din turisti transformau in concursuri de genul "take & run" momentele in care se serveau in stil bufet suedez unele specialitati culinare cum ar fi: purceluș de lapte la proțap, păstrăv, papanași, diverse alte deserturi.

Față de Crăciunul 2017 și de această dată au apărut surprizele: focul de tabăra cu vin fiert si muzica, piscina, sauna, jacuzzi, aparatele de fitness.

Pentru ca am venit mai târziu cu o zi fata de inceperea sejurului standard, din păcate anul trecut l-am ratat pe Moș Crăciun, care foarte grăbit, a ajuns în jur de ora 14:00, când noi încă eram în Sibiu. Probabil ora aceasta a fost stabilita sau modificata tot la insistentele altor turisti. Pe moment... scurt, am fost destul de deranjati de acest fapt dar apoi am înțeles destul de usor ca Moșul încearcă să bucure toți copii (deloc puțini) nu doar pe al nostru, drept dovadă că nu l-a uitat lasându-i cadourile chiar in cameră și trebuie sa faca asta intr-un un timp atât de scurt... iar de fapt cel mai important rămâne spiritul sau pe care nimeni si nimic nu are puterea sa-l intineze.

Solicitarile sau doleanțele adresate personalului administrativ sau conducerii pensiuni, ne-au fost satisfăcute integral chiar dacă nu întotdeauna in cel mai scurt timp. Oricum, am găsit intelegere si disponibilitate și nu reguli stricte sau refuzuri mai mult sau mai puțin politicoase ca in alte parti.

Recomand totuși acestora sa repună in valoare (probabil cu costuri nu foarte mari), sala de conferințe și pe perioada in care nu sunt activități dedicate acolo. Mă refer la amenajarea sa gen club de activități recreative, jocuri și jucării sub supravegherea unui animator-administrator-coordonator... asta in special pentru copii.

Am aflat anul trecut că sunt organizate si tabere de ski pentru copii dar fără alti colegi de școală, Andreiul nostru nu vrea sa vina.

Având în vedere faptul că începând cu anul 2010 am petrecut sărbătorile de Crăciun în familie la diverse hoteluri și pensiuni din țară (inclusiv etalonul românesc club Vila Bran) și străinătate iar aceasta este singura locație în care am revenit, ba chiar consecutiv, putem afirma cu certitudine ca am gasit combinatia perfecta pentru o minivacanță de iarnă reușită in acceptiunea noastră. Iar pentru asta adresam mulțumiri și chiar felicitări echipei si conducerii Alpina Casi.

Așadar pentru cei care au criterii de selecție asemănătoare cu ale noastre (dar nu exclusiv) le recomandam cu căldură complexul Alpina Casi. Noi vom reveni cu siguranță, cu plăcere și... la vară cu bicicletele.

... să ne vedem cu bine!

Trimis de DIAugustin in 30.01.19 23:47:45
Validat / Publicat: 31.01.19 00:18:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB]. A mai fost în/la: Club Vila Bran Complex Wolf LA Dolce Vita Hanul Oierului HOTEL Alpin

VIZUALIZĂRI: 368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DIAugustin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Moment Mos Crăciun 2017 Alpina Casi

webmasterX [31.01.19 00:12:55] »

@DIAugustin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

Cristinelul [31.01.19 01:29:58] »

De ce ati retras notele??? Nu e corect! Familia aceasta a fost singura fara alti prieteni sau grup. Va rog verificati si fiti corecti. Multumesc!

NB Cristinelul este (sau a fost) reprezentant al unității
    Testosu' [31.01.19 07:18:32] »

@DIAugustin: Cand vei mai scrie si alte articole despre alte cazari, chiar si cu mai putine detalii, nu cu atat de multe laude ca in prezentul, ... poate voi crede ca la Alpina... curge lapte si miere, altfel acest articol nu face decat sa ma convinga sa il incadrez in "corul laudatorilor" orchestrati.

webmaster [31.01.19 10:35:11] »

Știu că unora le place „teoria consti...” ăstaaa „conspirației” - guvern, politicieni, proprietari de pensiuni, simpli useri - dar trebuie păstrat totuși un echilibru în toate.

La fel ca TOATE celelalte reviews-uri acceptate spre publicare, și cel de mai sus a fost verificat riguros. E clar că (1) au fost acolo (2) în perioada indicată, iar eu unul chiar îi cred că le-a plăcut.

La fel cum îi cred și pe cei care au scris anterior că nu s-au simțit bine (în aceeași perioadă)

Dacă lui X îi place o cazare, nu e deloc obigatoriu ca tuturor să le placă - și reciproc.

E mult mai simplu - pentru unii chiar mai plăcut, economisind efort 'telectual - să simplificați totul la diverse ”conspirații”, însă realitatea e alta.

RARES2004 [04.04.19 11:50:51] »

@DIAugustin: In data de 03.10.2018, am contractat de la S. C. CHRISTIAN CAR S. R. L. –D, cu sediul in Sibiu, str. Mihai Viteazul, nr. 252, Jud. Sibiu, cu punct de lucru in localitatea Paltinis, judet Sibiu, servicii de cazare si masa pentru perioada 29.12.2018 – 02.01.2019, pentru 4 familii (8 adulti), la Pensiunea Alpina Casi Paltinis. In data de 03.10.2018 ni s-a emis factura pentru avans in valoare de 7000 lei, iar in data de 04.12.2018, factura in valoare de 8000 lei. Sumele reprezinta serviciile aferente celor 4 familii (1700 lei x 8 persoane = 13600 lei), iar 1400 lei reprezinta avansul pentru a 5a familie, care nu a mai putut merge si pentru care am primit banii inapoi.

Oferta acestei pensiuni a fost de 1790 lei/persoana pentru sejur, pretul final ramanand la 1700 lei, fiind vorba de un grup. Tin sa precizez ca toti oaspetii pensiunii au achitat aceeasi suma.

In data de 29.12.2018, in jurul orelor 15, toate cele 4 familii am ajuns la locul cazarii, oferinduni-se, in locul celor 2 cladiri acreditate cu 4 margarete, o anexa din spatele acestora, anexa cu spalatoria la parter, cu camere mansardate incredibil de mici, cu baile de 2m/2m, tot mansardate (pentru a ajunge la toaleta trebuia mers in mersul piticului, iar la dus trebuia sa stai aplecat), toata anexa avand un miros insuportabil, in toate camerele, cu cearceafuri rupte, fara prosoape si produse de baie.

Subliniez ca pretul /pachet a fost acelasi, indiferent unde erai cazat.

De asemenea, va aduc la cunostinta ca nicaieri nu apare aceasta anexa in site-urile de prezentare. De fapt, sunt 3 cladiri, 2 cladiri optime pentru cazare, iar cea de-a 3 a fiind o anexa care are piscina la parter, dar o cladire destinata angajatilor, insalubra. In 2 camere din aceasta anexa chiar erau cazati angajatii, cetateni din Republica Moldova. In mod cert, aceasta anexa nu este acreditata pentru oaspeti, ci doar pentru personal.

Imediat dupa ce am ajuns la locatie, am contactat administratorul acesteia, pentru a clarifica situatia si a o remedia, raspunsul acestuia fiind ca nu are solutii pentru cazare in cele 2 cladiri principale si nici variante pentru a ni se rambursa banii.

La locatie, 2 familii au mers cu atv-uri in remorci, iar 1 familie are 1 copil de 1 an, astfel, posibilitatea de a ne intoarce fiind nula, din cauza carosabilului inghetat si a ninsorii.

In dimineata zilei de 29.12.2018, am primit un mesaj din partea administratorului pensiunii prin care ne informa cu privire la numerele de telefon ale angajatilor. Dupa cazare, am inteles de ce. Stiind ca vom obiecta referitor la conditiile de cazare, acesta nu s-a prezentat la pensiune, atribuind sarcina de a oferi lamuriri si solutii, angajatilor, care nu au nicio putere.

Am ramas cazati o noapte pentru a evita riscurile deplasarii catre casa pe carosabil inghetat, constatand ca ne aflam atat cu banii luati, cat si sejurul de Revelion, distrus.

A 2a zi (30.12.2018), am parasit aceasta locatie, dupa micul dejun, probabilitatea de a putea trece peste conditiile de cazare fiind zero.

Va informez ca familia cu copilul de 1 an nu a beneficiat nici de caldura pe timpul noptii, din cauza unei defectiuni, toti membrii familiei respective imbolnavindu-se.

Toate cele 4 familii sustin cele relatate mai sus, membrii acestora fiind dispusi oricand sa depuna declaratii in vederea sprijinirii celor relatate.

Consideram ca atitudinea administratorlui a fost premeditata, atat prin neprezentarea la locatie cat si prin trimiterea mesajului din ziua cazarii referitor la persoanele de contact, in caz de probleme.

Cristinelul, DIAugustin, RARES2004, Testosu'
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex turistic Alpina-Casi: