ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2019
ÎNSCRIS: 03.08.15
JAN-2019

la PMM* = 99999 IDR

Belukar - Gili Trawangan

La sfarsitul lui 2018 am ajuns in Indonezia si am decis sa petrecem sase zile, inclusiv revelionul, pe Gili Trawangan, insula petrecaretilor. Este foarte mica, are doar 7 kilometri circumferinta, iar Villa Belukar se afla in partea de nord, in zona linistita.

Barurile, pub-urile si cele mai multe din restaurante sunt pe partea estica si este reconoscuta drept cea mai mica insula din lume care are un bar irlandez: Tir Na Nog.

Cea mai buna modalitate de a ajunge la hotel este cu Sareta cu cal si costa 10 euro. Aveam indicatiile, dar era extraordinar de cald si nu puteam merge cu trollerele pe ulitele respective, sunt pline de gropi si de pietre. Cu rucsac este alta pveste.

Ajunsi la locatie, ne-au intampinat cu niste prosoape si bauturi reci, ne-au aratat unde este bucataria, zona de relaxare si ne-au condus la camera noastra. Aceasta are cam 40 de metri patrati, aerul conditionat functioneaza perfect, patul confortabil, baia foarte curata si cu o zona deschisa in acoperis (chiar era interesant sa fii sub dus si sa ploua). Frigiderul a fost destul de galagios, pornea de cateva ori pe noapte, dar nu ne-a deranjat tare.

Complexul este foarte frumoas, atractia principala este piscina, care are trei zone cu adancimi, 0.5m, 1m si 2.2 m. Este o oaza de verdeata, au multe flori si ingrijesc spatiile verzi zilnic.

Bucataria este curata, ne uitam ca spalau vasele si cratitele dupa fiecare comanda.

Micul dejun a fost inclus si oferea un bol cu fructe, un fresh, apoi cafea sau ceai, si una din urmatoarele optiuni: muesli, sandvis, clatite cu banana sau ananas, omleta cu sunca sau cu ciuperci si branza, nasi goreng (orez prajit), mie goreng (taitei prajiti).

A doua zi a plouat in continuu, dar nu se putea nimeri mai bine, chiar a trebuit sa muncim atunci, asa ca am luat toate mesele la ei si am vazut ca mancare este excelenta, astfel incat in zilele urmatoare pranzul sau cina au fost aici. Preturile sunt la fel ca “in oras”, cel mai scump fel de mancare costa 5 euro, berea mare (660 ml), 3 euro.

Cocktailurile sunt ieftine, bune si nu fac economie la alcool!

WiFi – se lauda cu cea mai buna conexiune de pe insula, dar ca masura de siguranta am avut si un SIM cu care am creat o retea. A fost destul de inceata, dar suficienta pentru a ne conecta la retelele companiilor noaste pentru a lucra. Deci, se poate muta biroul aici, macar temporar. :)

Plajele din nord si din vest sunt mai linistite, sunt la cinci minute de vila si apusurile sunt de vis! Grupul de insule Gili a devenit faimos in ultimul timp pe Instagram pentru acele leagane si pentru apusurile de soare extraordinare. Tot la cateva minute distanta se afla Sunset Yoga, sotia a fost si recomanda.

Nu in ultimul rand, trebuie mentionata echipa care lucreaza aici. De la cei care se ocupa de primirea oaspetilor pana la cei care fac mancare si curatenie, sunt incredibil de zambitori si prietenosi si fac tot ce le sta in putinta pentru ca oaspetii sa aiba o vacanta de vis. Am vazut ca daca depunem un minim efort si invatam cateva cuvinte in limba lor (Multumesc, buna ziua, buna seara), chiar sunt impresionati si portiile de mancare parca sunt mai mari... dar poate a contat si bacsisul :).

Recomandam 100% acest hotel si ca un ultim sfat: puteti astepta last minute, se pot face economii considerabile, de la 580 de euro la 420 pentru 6 nopti. Am aplicat aceasta tactica pentru urmatoarea cazare in Indonezia.

Trimis de ascarlat in 30.01.19 14:42:35
Validat / Publicat: 30.01.19 16:27:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99999.99 IDR pe cameră

[30.01.19 16:26:36]

Excelent, cu totul inedită recomandarea

Mutat în rubrica "Belukar Villas [insula Gili Trawangan], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

ascarlatAUTOR REVIEW
    [30.01.19 16:28:42]