ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2019
ÎNSCRIS: 19.08.10
JAN-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Domeniul schiabil Kals-Matrei

De ceva vreme ne incepem anul cu o vacanta la ski, asadar anul acesta am ales Austria (pentru prima oara aici la ski) zona Matrei in Osttirol , masivul Gross Glockner (cel mai inalt varf din Austria).

Ne-am alocat 2 zile pentru drumul Bucuresti-Matrei, cu o oprire intermediara la Budapesta; am folosit Waze iar prin Austria am ales varianta de sud ce trece prin Graz-Klagenfurt-Villach. Taxele de drum au fost aproximativ 10 EUR vigneta Ungaria si 9.5 EUR vigneta Austria iar pe combustibil am platit pana in 250 Eur.

Matrei in Osttirol (situat la 975 m) este statiunea principala din regiunea Hohe Tauern Sud (parc natural) , este situata intre insoritele Iseltal si Virgental si are domeniului schiabil cel mai important din Tirolul de Est - insa sunt mai multe statiuni ce fac parte din acest domeniu. Oraselul in sine este foarte mic, are aproximativ 5 strazi principale si tot atatea hoteluri... insa foarte multe vile si pensiuni ce ofera locuri de cazare. Nu este deloc aglomerat, insa nici nu este prea ofertant din punct de vedere distractie/relaxare. Sunt foarte putine magazine (insa multe supermarketuri), cateva restaurante, o biserica si un teren de sport.

Gondola din Matrei este situata la drumul principal, circa 10 minute de centru statiunii. Skipass-ul SKIHIT (pret 48 EUR/zi) iti da acces la 65 de instalatii si 186km de partii in: Großglockner Resort, Brunnalm/Defereggental, Sillian/Hochpustertal, Kartitsch, Lienz, Obertilliach, Mölltaler Gletscher şi Ankogell (locuri aflate la maxim 100km una de alta). Din Matrei urci cu gondola la 2100m de unde poti incepe aventura pe schiuri: 41 km de partii (incl. rute de schi) si 14 instalatii pe cablu - interconectate cu statiunea Kals (situata pe partea cealalta a versantului).

Partiile sunt foarte bune, zapada din belsug si recomandabile pentru schiori intermediari (majoritatea pistelor sunt rosii, insa exista si piste albastre pentru incepatori si negre pentru avansati). Recomand platoul de la Adler Lounge 2400m (telescaunul incalzit Cimaross) pentru peisajele minunate (aproximativ 60 varfuri vizibile de aici).

La gondola exista 2 magazine cu echipament sportiv si echipamente de inchiriat (aproximativ 20 EUR/zi echipament de ski) dar si un supermarket foarte mare.

Apres-ski-ul este fooooarte linistit (din pacate), fara muzica sau atmosfera; exista niste baruri/restaurante pe partie dar si jos la coborarea din gondola.

Zona Matrei este una foarte frumoasa din punct de vedere peisaje si avantajoasa din punct de vedere preturi (fiind mult mai ieftina decat Kitzbuhel, Solden, Isghl). Din ce am vazut este frecventata destul de mult de romani (am intalnit foarte multi pe partie) si in principal de familii cu copii - fiind o zona linistita.

La 30 de minute poti ajunge cu masina la Lienz, un orasel mai mare si mai animat... cu mai multe magazine si locuri de vizitat; iar in aprox 1h jumatate poti ajunge la Cortina D'Ampezzo in Italia (chiar recomand pentru a face o comparatie intre cele 2; skipass-ul este 50 EUR insa partiile sunt mult mai bune si mai solicitante; noi ramanem fani Italia pentru ski).

Ca o concluzie, consider ca a fost o experienta frumoasa iar cele 10 zile alocate (din care 4 pe drumuri) au trecut foarte repede, insa nu cred ca am mai veni in aceasta regiune. Zapada a fost din belsug, insa nu credem ca acesta statiune este pe gustul nostru (mult prea linistita).

Ceea ce pot sa spun, este ca abia astept sa incep sa fac research pentru urmatoarea destinatie de vacanta!

Voi ce imi recomandati?

Trimis de ailynuka in 18.01.19 15:51:15
Validat / Publicat: 18.01.19 17:42:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 statiunea Matrei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[18.01.19 17:40:36]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "La schi în zona Hohe Tauern Sud, MATREI-KALS" (nou-creată pe sait)

[18.01.19 21:01:33]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;