ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 12.04.10
MAY-2010

Romania sau... Elvetia?

Ne-am bucurat, eu si sotia mea, pe parcursul a 5 zile (4 nopti) de ospitalitatea si caldura oferite cu generozitate de pensiunea Valea Mariei.

Cand spun ospitalitate ma refer la primirea calduroasa pe care ne-au facut-o familia Maria (in totalitate) si Alina (un fel de "fac tot" la casa omului).

Cand spun caldura ma refer la caldura sufletelor care ne-au inconjurat, la caldura si confortul camerelor si nu in ultimul rand la timpul minunat si plin de soare petrecut acolo.

Peisajele sunt ametitoare, munti precum in Elvetia pe care mai lenevesc inca petece de zapada, peste tot brazi semeti prin care ciripesc pasarele.

Am facut ceea ce ne propusesem la plecare, adica sa colindam la pas tot ce se putea in zona si sa ne incarcam bateriile.

In prima zi am vizitat "Pestera Muierilor" si am savurat renumita inghetata din Baia de Fier (dar nu mai buna decat cea de la "Valea Mariei", asa cum aveam sa ne convingem la o zi distanta).

A urmat apoi "turul statiunii".

Pensiunea "Valea Mariei" se afla la intrarea in statiune dinspre orasul Novaci, iar statiunea se intinde de-a lungul soselei pe o lungime de cca. 6 km (poate chiar mai mult). In capatul celalalt al statiunii sta semet muntele Papusa la poalele caruia am ajuns in punctul numit "La cruce" apoi ne-am intors pe la "Bazine" si am urcat pe partia de ski M1 coborand pe partia de ski M2 si in final am ajuns la pensiune.

In alta zi am plecat spre centrul statiunii apoi in stanga spre bisericuta veche si in continuare spre Valea Dilbanului insotiti fiind pe tot parcursul drumului de doi patrupezi prietenosi si curajosi.

In cea din urma zi ne-am cam "fortat" norocul facand un traseu mult mai lung.

Am mers pana la poalele muntelui Papusa (in coada Rancii) apoi in dreapta spre valea paraului Galbenu pana la aductiuni.

In fiecare zi ne intorceam obositi insa zambetul prietenos al gazdelor sau al Alinei si mai ales mancarea gustoasa ne faceau sa uitam repede totul si sa ne amintim doar ce minunatii vazusem.

Privelistea si panorama minunata a muntilor Parang ne-au facut sa credem pentru cateva zile ca suntem in... Elvetia.

Avem o tara minunata!

Trimis de vtudor58 in 31.05.10 21:43:11

VIZUALIZĂRI: 1669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vtudor58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ranca - vedere din punctul "La cruce"

ancamariagadea*
    [31.05.10 21:47:36]

Mi se pare ca am fost acolo in aceeasi perioada, adica la finele lunii. Imi puteti confirma? Stiu ca erati un cuplu care mereu pleca in drumetii si chiar v-am admirat muuuult. Eu sunt foarte fricoasa... frica de animale salbatice

magdalena
    [31.05.10 22:07:10]

Doamne cata lume a fost la pensiune!

Ma intreb daca ar fi purtat toti tricouri cu AFA cand ar fi ajuns acolo, nu s-ar fi ingalbenit/....inportocalit pensiunea!!!

Ce sa mai povestim si noi??

[31.05.10 22:22:36]

Da...am fost impreuna, apropo de frica ta de animale salbatice, sa stii ca nu am intalnit niciunul, doar fff. multi caini insa toti prietenosi.

De povestit am tot povesti...ca e loc pentru toata lumea!

georgiana
    [31.05.10 23:31:24]

Daca ti-ai facut debutul cu Ranca, poate mai scrii un review si despre Elvetia!

... dar pana atunci, fii binevenit in familia AFA!

[31.05.10 23:45:21]

...multumesc ca m-ati primit in aceasta familie.

Sunt un...boboc asa ca astept sfaturi si indrumari.

Toate cele bune tuturor!

georgiana
    [31.05.10 23:49:31]

Eu nu stiu ce-s alea ''aductiuni''! Ma poti ajuta cu un raspuns?

[01.06.10 08:57:16]

ADÚCȚIE, aducții, s.f. 1. Construcție hidrotehnică destinată transportării unui fluid de la punctul de captare până la cel de folosire.

Cu mare placere!

Valentina69
    [01.06.10 09:13:33]

Buna si noi am fost cu voi la Valea Mariei suntem familia cu fetita mai mare, felicitari pentru descriere si am si eu o intrebare pt ca am impresia ca si dvs ati stat la et 2. Ati avut apa calda in permanenta pt ca familia din Bucuresti s-au plans ca nu au avut apa si nici prosoape schimbate, citeste aici

Multumesc, sa aveti vacante frumoase si poate ne mai intalnim la Ranca.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [01.06.10 09:18:44]

@Valentina69 > doar o remarca: in lumina ultimelor declaratii, cei despre care vorbesti nu "s-au plans"; doar au spus ce nu a fost OK, din punctul lor de vedere.

[01.06.10 09:21:08]

... am avut apa calda in permanenta cu exceptia unei seri cand am inteles ca au fost ceva probleme cu centralistul, iar prosoapele au fost schimbate (nu intre ele). Apropo de propunerea de a ne mai intalni, desigur, cu mare placere!

[01.06.10 09:23:22]

pt "Dragos" - parerea mea e ca nimic nu-i perfect, totul e perfectibil!

Asta si incearca sa faca acolo familia Maria.

elena123
    [01.06.10 12:50:53]

frumoase randuri, frumoase locuri, vreau si eu.

ancamariagadea*
    [01.06.10 12:54:35]

... si frumoase poze. Uite ca asa mi-am amintit de Alina, omul bun la toate, mereu cu zambetul pe buze si de catelul din P17 care este un dragalas.

kmy
    [01.06.10 17:25:37]

Frumos review, vorbe frumoase si felicitari pentru drumetiile la care v-ati incumetat. Da, avem o tara frumoasa, minunata, dar cum a scris si @ancamariagadea, prea putin stim s-o pretuim.

Mi-a placut foarte mult comentariul la adresa gazdelor.

valeamariei
    [01.06.10 21:49:56]

daca familia Vasile Tudor s-a numarat printre turistii care au strabtut la pas o mare parte din tinuturile nordice ale Gorjului, permiteti-mi sa le dedic o melodie care canta aceste meleaguri si pe care ascultand-o ne face sa ne bucuram ca traim in Romania si ca ne-a dat Dumnezeu o tara asa frumoasa;

daca va place dedicatia, rugati-l pe webmaster s-o ataseze impresiei! doar dumnealui o poate face!

multumesc!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    [01.06.10 22:28:40]

vtudor58 am atasat melodia propusa daca vrei putem schimba!

irma_ro*
    [04.06.10 16:57:55]

@valentina69 nu m-am plans, am spus doar ce s-a intamplat si nimic mai mult; important este ca problemele s-au rezolvat in final

savastefania
    [04.07.10 11:12:49]

Intamplator am aterizat si noi in Ranca. Am fost sa cautam branza de la Novaci, cineva din Tg Jiu ne-a laudat-o si negasind branza, pt ca noi ne inchipuiam ca o sa gasim in strada ca in zona Branului, am luat-o spre Ranca. Intr-adevar drumul este impresionant, statiunea in constructie dar peisajul este incredibil. Pt ca am ajuns destul de tarziu am ramas acolo si anume in pensiunea Tara pe care v-o recomand cu incredere.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.07.10 11:41:54]

@savastefania, aici este vorba de alta pensiune. daca vrei sa o lauzi pe cea care ti-a placut, scrie un articol la pagina care ii este dedicata. (click aici)

chelie_d, elena123, georgiana, irma_ro*, kmy, magdalena, savastefania, valeamariei, Valentina69, vtudor58
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: